یکصد و شصت و چهارمین جلسه علنی شورای شهر شیراز شامگاه یکشنبه با حضور اعضای شورای شهر شیراز برگزار شد. رئیس شورای شهر شیراز رفتار تبعیض‌آمیز برخی مدیران شهرداری در صدور پروانه که اقدامات خوب این دستگاه را زیر سوال می‌برد محکوم کرد و گفت: نگاه درآمدزایی به تغییر کاربری‌ها و صدور پروانه، نوعی شهرفروشی و آسیب‌زا است.
کد خبر: ۴۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۰۹ ۱۲:۴۵ 2020-12-29 12:45:26

 تسنیم: یکصد و شصت و چهارمین جلسه علنی شورای شهر شیراز شامگاه یکشنبه با حضور اعضای شورای شهر شیراز برگزار شد. در ابتدای این جلسه رئیس شورای شهر شیراز در نطق پیش از دستور خود در موضوع رابطه شورا و مردم، رعایت قانون و نظارت همگانی اظهار داشت: مبنای شکل‌گیری نهادها و سازمان‌ها اعم از انتخابی و یا انتصابی قانون است یعنی این که همه فعالیت‌ها و تلاش‌ها در کشور و در ساختار حاکمیت باید بر اساس قانون باشد.

عبدالرزاق موسوی قانون اساسی را قانون مادر و مبنای اداره کشور دانست و افزود: همه کسانی که از طرف مردم دارای مسئولیت و سمتی هستند  و امانتی به آنان سپرده شده است ملزم هستند،  دلایل تصمیمات خود را برای مردم بیان کنند و در قانون اساسی و در اصل ۱۶۶ نیز قضات دادگستری  در مقام صدور، رای مکلف هستند که آرای خود را مستند و مستدل براساس قانون و اصولی که رای مستند به آن است صادر کنند و در همین قانون شوراهای شهر و روستا و در ماده ۸۴ آن شورای شهر، شهرداری و شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته موظف شده‌اند به نحو مقتضی زمینه اطلاع عموم را به طور مستمر از مصوبات و تصمیمات عملکرد بودجه و هزینه و درآمد برای مردم فراهم کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک با نتیجه‌گیری از بیانات فوق گفت: بنابراین شورا و شهرداری به مردم پاسخگو بوده و موظف هستند، علاوه بر اطلاع‌رسانی مصوبات و تصمیمات گزارش عملکرد و هزینه و درآمد را هم به مردم اطلاع دهند.

موسوی در ادامه با ذکر این نکته که  ما در شورا از افزایش تلاش‌های دستگاه‌های نظارتی در جهت اجرای قانون و رعایت منافع و مصالح و حقوق مردم استقبال می‌کنیم گفت: در تحقق اهداف جمهوری اسلامی در جهت مبارزه با سه پدیده شوم فساد، فقر و تبعیض توفیق چندانی نداشته‌ایم و مردم بدون وجود آشنا یا واسطه اغلب کارشان انجام نمی‌شود و گویی وجود فرد یا افرادی به عنوان واسطه برای انجام هر کار عادی لازم است.

رئیس شورای شهر شیراز در ادامه رفتار تبعیض‌آمیز برخی مدیران شهرداری در صدور پروانه که اقدامات خوب این دستگاه را زیر سؤال می‌برد را محکوم کرد و  گفت: نگاه درآمدزایی به تغییر کاربری‌ها و صدور پروانه، نوعی شهرفروشی و آسیب‌زا است.

وی همچنین با بیان تعاریفی در مورد شفافیت در فرآیندها و با تاکید بر اینکه شورا و شهرداری نباید به راحتی اجازه دهند باغات تغییر کاربری یابند افزود: در کل کشور حجم بالای سفارشات، توصیه‌ها، رشوه و فسادهای دیگر که ریشه در تبعیض دارد نشان می‌دهد ما در زمینه شایسته سالاری موفق نبوده‌ایم و گویا ادامه حیات عده‌ای زیاده‌خواه و سیری‌ناپذیر در قانون‌گریزی است.

رئیس شورای شهر شیراز همچنین  از تمامی نهادها خواست با شفافیت در اطلاع‌رسانی، تقویت نظارت عمومی، آسان‌سازی فرایند امور و استفاده از مدیران شایسته، به  مبارزه با تبعیض بپردازند. در پایان موسوی با ذکر این نکته که البته اقدامات خوبی در زمینه شفافیت، تسریع در صدور پروانه، اطلاع‌رسانی و تسهیل کار مردم انجام شده گفت برای عملیاتی شدن آنها منتظر لوایح شهرداری هستیم.

در پایان  منتخب مردم شیراز در شورای شهر از شهرداری خواست به بهره‌برداری از بازارچه‌های عرضه مستقیم میوه و تره‌بار سرعت بخشد.

 

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های سایت