این روزها صهیونیست‌ها در شوک عملیات شهادت طلبانه خیری علقم جوان ۲۱ ساله فلسطینی هستند،جوانی که به تنهایی هشت صهیونیست را به هلاکت رساند تا پاسخی محکم به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی داده باشد.
کد خبر: ۹۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ ساعت ۱۴:۵۷ ب.ظ 2023-02-01 14:57:10
ضرباتی در عمق اسرائیل؛ مروری بر عملیات‌های مقاومتی در قدس اشغالی

خبرنگار ما- گروه بین الملل: عملیات شهادت طلبانه «خیری علقم» در روز ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ (چهار روز پیش) در شمال قدس اشغالی، در روزهای اخیر به مهمترین مساله و اهتمام رسانه‌های صهیونیستی تبدیل شده است.

محافل صهیونیستی در گزارش‌هایی درباره ادامه این گونه رخدادها هشدار داده و خواستار مهار این وضعیت شده‌اند. شرایط تا جایی برای صهیونیست‌ها به تنگ آمده است که آنها در روزهای اخیر با فشار وارد کردن علیه «ایتمار بن گویر» وزیر افراط گرای کابینه نتانیاهو، وی را عامل اصلی تحریک فلسطینی‌ها دانسته و حتی خواستار برکناری وی شوند.

سنگین‌ترین عملیات یک دهه اخیر

در این عملیات شهادت طلبانه، هشت صهیونیست به هلاکت رسیده و چندین نفر دیگر نیز زخمی شدند، تا جایی که محافل عبری از آن به عنوان شدیدترین عملیات در چند دهه اخیر یاد کنند.

این عملیات در پاسخ به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس اشغالی انجام شد که در یک از وحشیانه ترین آنها، نظامیان صهیونیست با یورش به اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری، ۱۰ جوان فلسطینی از جمله یکی از فرماندهان گردان‌های الاقصی (شاخه نظامی جنبش فتح) را به شهادت رسانده بودند.

براساس، آمارهای مراکز فلسطینی این عملیات شهادت طلبانه سنگین‌ترین عملیات در یک دهه اخیر از لحاظ میزان تلفات صهیونیست‌ها و شدت آن محسوب می‌شود.

شهیدی از دیار مسجدالاقصی

نکته مهم اینکه خیری علقم جوان ۲۱ ساله فلسطینی اهل روستای الطور در شرق مسجدالاقصی، نیز عضوی از گردان‌های الاقصی بود و با این اقدام شهادت طلبانه، این واقعیت را به صهیونیست‌ها گوشزد کرد که جنایات آنها هرگز بی پاسخ نمانده و در زمان و مکان مناسب با همان شدت پاسخ داده می‌شود.

نکته دیگر اینکه، والدین شهید علقم نام وی را به تأسی از نام پدر بزرگ شهید وی انتخاب کرده بودند. پدر بزرگ این شهید از مبارزان قدیمی فلسطینی بود که در سال ۱۹۹۸ در حمله با سلاح سرد از سوی شهرک نشینان صهیونیست، به شهادت رسیده بود.

ضرباتی در عمق اسرائیل؛ مروری بر عملیات‌های مقاومتی در قدس اشغالی

ضرباتی در عمق اراضی اشغالی

اما عملیات ضدصهیونیستی این جوان فلسطینی در عمق اراضی اشغالی، بار دیگر موضوع عملیات‌های شهادت طلبانه در قدس اشغالی را در افکار عمومی زنده کرده است. بر همین مبنا در نظر داریم در ادامه این گزارش به مهمترین عملیات‌های شهادت طلبانه در یک دهه اخیر که در قدس اشغالی رخ داده است، اشاره‌ای داشته باشیم:

۱۸ نوامبر ۲۰۱۴؛ در عملیات شهادت طلبانه «غسان» (جوان فلسطینی ۲۷ ساله) و «عدی ابوجمل» (جوان فلسطینی ۲۲ ساله) که از اهالی قدس بودند، ۵ صهیونیست به هلاکت رسیده و شماری دیگر زخمی شدند. این عملیات در داخل یک کنیسه یهودی رخ داد.

۲۹ اکتبر ۲۰۱۴؛ تیراندازی علیه «یهودا گلیک» خاخام افراط گرای صهیونیست که از تحریک کنندگان اصلی برای ادامه تعرضات علیه مسجدالاقصی محسوب می‌شود، باعث جراحت شدید وی شد. مجری این عملیات اما با تیراندازی نظامیان صهیونیست به شهادت رسید.

۶ مارس ۲۰۱۵؛ پنج صهیونیست از جمله چهار نظامی در عملیات زیرگیری در منطقه رأس العامود در نزدیکی مسجدالاقصی، زخمی شدند. این عملیات از سوی یک فلسطینی در ایستگاه قطار این منطقه انجام شد.

۱۳ اکتبر ۲۰۱۵؛ در عملیات ضد صهیونیستی دوگانه شهید «بها علیان» دو صهیونیست کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. این جوان فلسطینی در این عملیات جسورانه ابتدا شماری از صهیونیست‌ها را با خودرو زیر گرفت و سپس آنها را هدف تیراندازی قرار داد.

۱۴ دسامبر ۲۰۱۵؛ ۱۰ صهیونیست در عملیات زیر گیری در نزدیکی ایستگاه اتوبوس در ورودی غرب قدس اشغالی زخمی شدند.

۳ فوریه ۲۰۱۶؛ در عملیاتی دوگانه همراه با تیراندازی و استفاده از سلاح سرد که از سوی دو جوان فلسطینی در منطقه باب العامود قدس انجام شد، یک نظامی زن صهیونیست به هلاکت رسید و سه نظامی دیگر زخمی شدند.

۱۲ فوریه ۲۰۱۶ ؛ دو نظامی صهیونیست در عملیات با استفاده از سلاح سرد در باب العامود در منطقه قدیمی قدس اشغالی، زخمی شدند.

۸ مارس ۲۰۱۶؛ در عملیات تیراندازی یک جوان فلسطینی در خیابان صلاح الدین قدس اشغالی، دو نظامی صهیونیست به شدت زخمی شدند. مجری این عملیات در پی تیراندازی نظامیان صهیونیست به شهادت رسید.

۹ اکتبر ۲۰۱۶؛ یک جوان فلسطینی در عملیات تیراندازی به سوی نظامیان صهیونیست توانست دو نظامی را به هلاکت برساند. در این عملیات که با شهادت مجری آن همراه شد، ۸ صهیونیست دیگر نیز زخمی شدند.

۸ ژانویه ۲۰۱۷؛ در یک عملیات زیر گیری از سوی یک جوان فلسطینی در منطقه ارمون هنتسیف در قدس اشغالی، چهار نظامی صهیونیست کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند.

۱۶ ژوئن ۲۰۱۷؛ در عملیات تیراندازی سه جوان فلسطینی، یک نظامی زن صهیونیست به هلاکت رسید و دو نفر دیگر زخمی شد.

۲۶ سپتامبر ۲۰۱۷؛ در عملیات تیراندازی یک جوان فلسطینی در نزدیکی شهرک صهیونیست نشین «هار آدار» در شمال قدس اشغالی، سه نظامی صهیونیست کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

۱۶ مه ۲۰۲۱ ؛ ۶ نظامی صهیونیست در عملیات شهادت طلبانه یک جوان فلسطینی در نزدیکی ایست بازرسی منطقه شیخ جراح قدس زخمی شدند. مجری این عملیات در پی تیراندازی نظامیان صهیونیست به شهادت رسید.

۱۳ سپتامبر ۲۰۲۱؛ دو صهیونیست در عملیات با سلاح سرد از سوی یک جوان فلسطینی در ایستگاه اتوبوس غرب قدس، به شدت زخمی شدند.

۲۱ نوامبر ۲۰۲۱؛ در عملیات تیراندازی «فادی ابوشخیدم» یک شهرک نشین صهیونیست به هلاکت رسید و چهار نفر دیگر زخمی شدند. مجری این عملیات در پی تیراندازی مستقیم صهیونیست‌ها به شهادت رسید.

۷ مارس ۲۰۲۲؛ دو نظامی صهیونیست در عملیات با سلاح سرد در بازار القطانین در قدس اشغالی زخمی شدند.

۲۰ مارس ۲۰۲۲؛ دو نظامی صهیونیست در عملیات با سلاح سرد که از سوی یک جوان فلسطینی در باب العامود در شرق قدس انجام شد، به شدت زخمی شدند.

۹ اکتبر ۲۰۲۲؛ در عملیات تیراندازی «عدی التمیمی» جوان فلسطینی در شهرک صهیونیست نشین معالیه آدومیم در شرق قدس یک نظامی زن صهیونیست به هلاکت رسید و دو نفر دیگر زخمی شدند.

۲۳ نوامبر ۲۰۲۲؛ در دو انفجار همزمان در ایستگاه اتوبوس غرب قدس اشغالی، دو شهرک نشین صهیونیست کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شدند.

۲۷ ژانویه ۲۰۲۳؛ در عملیات تیراندازی شهید خیری علقم جوان ۲۱ ساله فلسطینی، در شمال قدس اشغالی هشت صهیونیست به هلاکت رسیده و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

ضرباتی در عمق اسرائیل؛ مروری بر عملیات‌های مقاومتی در قدس اشغالی

بهره سخن

بررسی تحولات یک دهه اخیر در صحنه قدس اشغالی نشان می‌دهد هر زمان که تدابیر ضد فلسطینی از سوی رژیم صهیونیستی شدت پیدا کرده، رخدادهای مقاومتی به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

براین اساس، در برهه اخیر سیاست‌های افراط گرایانه کابینه جدید رژیم صهیونیستی که تنها یک ماه از آغاز به کار آن گذشته، به عاملی برای تشدید مقاومت در قدس اشغالی و کرانه باختری تبدیل شده است.

صهیونیست‌ها که سابقه‌ای طولانی در ارتکاب حماقت دارند، شاید نمی‌دانند که تشدید جنایات آنها بی پاسخ نمی‌ماند. آنها هر بار پس از تشدید تدابیر خود علیه فلسطینی‌ها با عملیات‌های آنها غافلگیر شده و در شوک فرو می‌روند.

نکته مهم دیگر اینکه پس از عملیات سیف القدس این واقعیت به اثبات رسید که تعرض صهیونیست‌ها علیه قدس و مسجدالاقصی با پاسخ مقاومت در غزه روبرو خواهد شد، حالا اما شهید خیری علقم با این عملیات شهادت طلبانه نشان داد که تشدید حملات صهیونیست‌ها علیه کرانه باختری نیز با واکنش جوانان جان بر کف فلسطینی در قدس اشغالی پاسخ داده می‌شود، این گونه است که خواب از چشم صهیونیست‌ها در عمق اراضی اشغالی پریده است!

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 0