رئیس جمهور با بیان اینکه وضعیت اقتصادی مردم از دغدغه‌های جدی دولت است، تاکید کرد: برنامه دولت آن است که آنچه در سفره مردم است با نوسان دلار دچار تغییر قیمت نشود.
کد خبر: ۹۹۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ ساعت ۱۴:۵۷ ب.ظ 2023-02-01 14:57:12
ذخایر ارزی قابل اطمینانی داریم/ دولت به دنبال ثبات قیمت‌هاست

به گزارش خبرنگار ما، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در گفتگوی تلویزیونی با مردم، اظهار داشت: در ابتدا ولادت امام جواد (ع) و آغاز دهه فجر را به مردم تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در ایام دهه فجر هستیم، لازم می‌دانم به شخصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اشاره کنم که در این ایام نام و یاد ایشان و نگاه به سیر و سلوک ایشان برای همه ما الهام‌بخش است.

رئیس جمهور تصریح کرد: حقیقتاً امام بزرگوار ما یک شخصیت الهی و در عین حال یک شخصیت انقلابی بود و شاید ولایی ترین و انقلابی‌ترین چهره‌ای بودند که تا آخر عمر شریفشان این روحیه انقلابی را حفظ کردند و هویت ملی این ملت را احیا کردند و دین را احیا کردند و حق بزرگی بر گردن همه ما دارند.

گفتمان امام عدالت خواهی، ستیز با فساد، استقلال و آزادی است

رئیسی ادامه داد: گفتمان امام بزرگوارمان که امروز گفتمان رهبری است، همان گفتمان عدالت خواهی، ستیز با فساد، استقلال و آزادی است. آنچه ما از شخصیت امام و از سیره ایشان داریم، این است که امام خمینی (ره) به پیشرفت کشور در پرتو عدالت اجتماعی می‌اندیشیدند و این گفتمان همان گفتمانی است که امروز دولت ما دنبال می‌کند.

وی اظهار داشت: برخی از بنده سوال می‌کنند که گفتمان شما چیست؟ و ما گفتیم که نمی‌خواهیم برشی از انقلاب اسلامی بزنیم و ما موظفیم آنچه گفتمان امام و رهبری بوده، امروز همان گفتمان را دنبال و اجرا کنیم که این گفتمان، پیشرفت در پرتو عدالت بوده است و آن عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی است و این همان گفتمانی است که امام داشتند و ما هم مجری همین گفتمان خواهیم بود. برش نمی‌زنیم که بگوییم یک بخش خاصی، بلکه گفتمان تامی است که می‌تواند به سعادت ملت بیانجامد.

وضعیت اقتصادی مردم از دغدغه‌های جدی دولت است

رئیسی متذکر شد: وضعیت اقتصادی مردم از دغدغه‌های جدی دولت است. از آغاز کار دولت مسئله معیشت یکی از مسائل محوری برای دولت بوده است. آغاز کار این دولت با مشکلاتی مواجه بود که همه ملت ما شاهد آن مشکلات بودند. وضعیت کرونا و ۷۰۰ خانواده که روزانه داغدار می‌شدند و خداوند متعال تفضل کرد و به برکت خدمات کادر پزشکی و درمانی و اقدامات مردم، شرایط متفاوت شد و ما روزهایی را سپری می‌کنیم که وضعیت تلفات در مورد کرونا به صفر رسیده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع کسری بودجه، تاکید کرد: این کسری بودجه حتماً می‌توانست چالش جدی برای دولت و برای کشور محسوب شود، لذا دولت با افزایش درآمد و بدون استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول تلاش کرد این مسئله را پشت سر بگذارد، آن‌هم با افزایش درآمد واقعی در کشور.

کاهش تورم از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد

وی با بیان اینکه در این بخش شرایط کاملاً متفاوت شد به نحوی که ما آن روز که دولت را تحویل گرفتیم وضعیت تورمی قریب به ۶۰ درصد بود، گفت: در ادامه وضعیت متفاوت شده و تورم ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۰ درصد رسید.

رئیس جمهور با بیان اینکه در زمینه مهار تورم و گرانی‌ها تلاش جدی از سوی دولت صورت گرفته است، ادامه داد: با این حال دولت در ادامه با یکسری مشکلات جهانی و هم مشکلات منطقه‌ای نسبت به تورم مواجه شد، لکن در ۶ ماهه اول دولت تا آخر سال ۱۴۰۰ تلاش شد تا شاهد کاهش تورم باشیم.

وی تاکید کرد: با توجه به الزام قانونی که برای عادلانه کردن یارانه‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی داشتیم، در اردیبهشت ماه سال جاری مقداری مشکلات برای مردم ایجاد شد که تلاش شد با پرداخت‌هایی که دولت از قبیل ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان داشت، وضعیت جبران شود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: همواره این تلاش مدنظر بوده تا با بخش‌هایی مختلفی که در این زمینه فعال هستند، اعم از ستاد تنظیم بازار کاری کنیم که بازار تنظیم شود و ما شاهد ثبات اقتصادی باشیم.

وی با اشاره به حذف فقر مطلق و کاهش فاصله طبقاتی در بین مردم و جامعه، گفت: اقلامی که شاهد نوسانات آن هستیم، این وضعیت و شرایط حتماً شرایطی نیست که نه برای مردم و نه برای دولت قابل قبول باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هر کدام از عوامل مربوط به افزایش قیمت کالاها علل خود را دارد که علت‌های آن برای ستاد تنظیم بازار و بخش‌های مختلف شناسایی شده و در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه برای برخی اقلام ثبات نسبی وجود دارد و برای سایر اقلام خیر، گفت: حتماً در اقلام دیگر هم تلاش دولت بر این اساس است که به یک ثباتی دست پیدا کند.

برنامه دولت آن است آنچه در سفره مردم است با نوسان دلار دچار تغییر قیمت نشود

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این وابستگی به دلار در برخی اقلام به چه نحوی از بین خواهد رفت، گفت: به عنوان مثال باید بگویم نهاده‌های دامی وارداتی و بخش کمی از آن در داخل تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه اتصال اقلام به قیمت دلار اشکالی است که در نظام اقتصادی ما رخ داده است، بیان کرد: در حال حاضر سیاست ما بر این اساس است که آنچه در سفره مردم است، از یک ثبات برخوردار باشد که به هیچ عنوان با تغییر قیمت دلار و تغییر شرایط اقتصادی این اقلام دچار نوسان نشود.

قیمت کالاها را روزانه دنبال می‌کنم

رئیسی با بیان اینکه قیمت کالاها را روزانه دنبال می‌کنم، گفت: وقتی قیمت یک کالایی افزایش می‌یابد قبل از مردم ما رنج می بریم، بدانید ما بی اطلاع نیستیم و آنچه باعث رنج شماست، بطور مضاعف موجب رنج ما می‌شود.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه بانک مرکزی ارز نیمایی را مبنا قرار داده است، تاکید کرد: ارز نیمایی ۲۸,۵۰۰ تومان اعلام شده است که علی القاعده این ۲۸۵۰۰ ملاک همه خواهد بود.

۹۰ درصد اقلام وارداتی با ارز نیمایی است

وی با بیان اینکه در سال جاری ۶۴ درصد افزایش واردات نسبت به سال گذشته با استفاده از همین ارز داشتیم، گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد فعالیت‌های تجاری کشور با همین ارز یعنی ارز نیمایی صورت می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه اگر دولت بتواند با همین ارز نیمایی تمام فعالیت‌های اقتصادی خود را انجام دهد این مسئله به خودی خود ثبات جدی در بازار ارز ایجاد خواهد کرد، گفت: بر اساس این رویکرد برخی از اقلام می‌تواند ثبات داشته باشد. با تولیدکنندگان مذاکره شده به نحوی که بتوانند هم واردات کالا و هم هزینه‌هایی که در تولید وجود دارد را به ثباتی برسانند تا شاهد نوسانات در قیمت‌ها نباشیم.

رئیس جمهور افزود: بخشی از افزایش قیمت کالاها به علت قاچاق کالاها به خارج از کشور است. دلیل دیگر خودداری از عرضه توسط تولیدکنندگان به دلیل نوسانات قیمت ارز است.

قیمت بازار آزاد باید به بازار نیمایی برسد

رئیسی با بیان اینکه قیمت بازار آزاد باید به بازار نیمایی برسد، گفت: ارز همه صادرکنندگان باید زیر نظر بانک مرکزی باشد تا کنترل بانک مرکزی بر منابع ارز ی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت کالاها علل مختلفی دارد، ادامه داد: آنچه مورد نظر دولت است این است که حتماً قیمت‌ها یک ثبات پیدا کنند تا مردم و بازار اطمینان پیدا کنند که نوسان قیمت‌ها موجب اینگونه مشکلات در جامعه می‌شود.

وی تأکید کرد: آنچه در رابطه با قیمت برخی از کالاها در بازار عنوان شد، ناشی از بسیاری از عوامل است. یک بخشی از این مسئله مربوط به قاچاق برخی از کالاها است که به کشورهای همجوار صورت می‌پذیرد. لذا وقتی قیمت‌ها را در آنجا نگاه کنیم این مسئله کاملاً مشخص است البته این مسئله پیگیری شده تا جلوی آن گرفته شود و با این حال این مسئله به صورت صد در صد نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: متاسفانه در برخی از کشورهای همجوار برخی از اقلام و کالاهای ما وجود دارد و بخشی از افزایش قیمت‌ها مربوط به همین قاچاق است البته همه چیز مربوط به این موضوع نیست.

وی با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت کالاها مربوط به عدم عرضه آن کالاها است، تصریح کرد: وقتی که قیمت دلار تغییر می‌کند، برخی هستند که ممکن است به عنوان مثال دامدارانی که می‌گویند نکند قیمت دلار فردا بالا رود لذا به جای اینکه دامشان را به کشتارگاه ببرند مقداری در این قضیه معطل می‌کنند تا شاید قیمت دلار بالاتر رود و دامشان را گران‌تر بفروشند.

رئیسی گفت: اگر زیرساخت کالابرگ ایجاد می‌شد، قانون مجلس اقدام خوبی بود، اما چون زیرساخت آن نبود و با توجه به وضعیت پیش آمده و انتظارات تورمی پیش آمده بود، اگر قانون حذف ارز ۴۲۰۰ اجرا نمی‌شد، آثار تورمی بسیاری داشت.

به دنبال ایجاد ثبات اقتصادی در کالاهای اساسی هستیم

وی افزود: در شرایط فعلی ما به دنبال ایجاد ثبات اقتصادی در اقلام مختلف از جمله سفره مردم و کالاهای اساسی هستیم.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص علل افزایش قیمت ارز گفت: افزایش قیمت دلار دلایل مختلفی دارد. همچنان‌که اغتشاشات کسب و کار مردم و دانشگاه‌ها را دچار مشکل کرد، یک علامت بد و نااطمینانی به بازار داد که حتماً در قیمت دلار تأثیر داشته است و این یکی از جهات مؤثر در افزایش قیمت دلار است.

وی افزود: انتظارات تورمی که در قیمت دلار وجود دارد، حتماً در قیمت‌گذاری آن تأثیر دارد، ما ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینان داریم و هیچ نگرانی از این زمینه نداریم و فروش نفت داریم که پول آن وصول می‌شود.

رئیسی گفت: گاهی اوقات چند درصد کم ارزی که در بازار آزاد معامله می‌شود، بر بیش از ۹۰ درصد که در بازار نیمایی معامله می‌شود، سایه انداخته است، ما می‌خواهیم قیمت بازار آزاد را مدیریت کنیم تا به قیمت بازار نیمایی برسد.

وی افزود: علی‌رغم همه کنترل‌هایی که وجود داشته در این چهل و چند سال اخیر، همواره بازار آزاد وجود داشته است، اما همه تولیدکنندگان موظفند که منابع ارزی خود را از بانک مرکزی تأمین کنند و با کنترل بانک مرکزی، قیمت ارز بانک مرکزی غالب می‌شود و قیمت‌های بازار آزاد کنار می‌روند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از زمان شروع به کار دولت یک روز پرداخت حقوق کارکنان دولت و پرداخت یارانه‌ها عقب نیفتاده است.
وی افزود: رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۱ سال در این دولت انجام شد و تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که سال‌ها انجام نشده بود و رهبر معظم انقلاب نسبت به آن تذکر داده بودند، در این دولت انجام شد.

اغتشاشات یکی از عوامل گرانی دلار بود

رئیس جمهور اغتشاشات را یکی از عوامل گرانی‌ها دانست و بیان داشت: اغتشاشات هم کسب‌وکار مردم را دچار مشکل کرد و هم علامت نااطمینانی به بازار داد که در بالا رفتن قیمت دلار تاثیر داشت. البته این موضوع یکی از عوامل گرانی دلار بود؛ نه تنها دلیلش.

ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم

وی تاکید کرد: من به مردم اطمینان می‌دهم که ما ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم. فروش نفت و بازگشت پول آن ما را در وضعیت مناسبی قرار داده است.

رئیسی در ادامه گفت: کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی سال گذشته از طریق درآمدهای نفتی پرداخت شد و امسال تلاش شد که کسری بودجه نداشته باشیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: امسال تعارض بین مصارف و منابع تا الان به وجود نیامده است.

وی افزود: بودجه‌ریزی ما اشکالاتی دارد که رهبر انقلاب روز گذشته فرمودند که باید تحولات در ساختار آن انجام شود ولی دولت در یک سال و چند ماه تلاش کرده است کسری بودجه نداشته باشد و مصارف بیش از منابع نباشد.

رشد اقتصادی به ۴/۴ درصد رسیده است

رئیس‌جمهور بیان کرد: به تعبیر رهبری در دهه ۹۰ اقتصاد تعطیل شده بود و مشکلات اقتصادی وجود داشت. در شرایطی دولت را در دست گرفتیم که رشد اقتصادی ۰/۴ درصد بود اما اکنون رشد اقتصادی به ۴/۴ درصد رسیده است.

آمار بیکاری کاهش یافته است

وی افزود: همچنین از زمان شروع به کار دولت آمار بیکاری کاهش یافته است. به طور قطع ما به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم ولی ریل‌گذاری برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و رشد اقتصادی انجام شده است.

رئیسی گفت: هدف‌گذاری دولت برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد است. علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها ظرفیت رشد اقتصادی در کشور ما وجود دارد.

وی افزود: اگر دولت با همه وجود به بیانات رهبر انقلاب پایبند باشد، رشد اقتصادی ۸ درصد برای ما امکان‌پذیر خواهد بود، ما از آنچه که برای ایجاد یک میلیون شغل وعده داده‌ایم عقب نیستیم.

رئیسی گفت: می‌خواهیم دولت صادق‌الوعد باشیم و آنچه که به مردم وعده دادیم را عمل کنیم.

وی افزود: آشوب و تحریم دو روی یک سکه است. دلیل آشوب‌های اخیر این است که دشمن دید تحریم‌هایش با تلاش دولت و ایستادگی مردم خنثی شده است. بنابراین طبیعی است که توطئه کند. بیانات رهبر معظم انقلاب در روز گذشته بسیار مهم است و ما خود را موظف به اجرای آن می‌دانیم.

قریب ۴ درصد رشد سرمایه ثابت داریم

رئیس‌جمهور تصریح کرد: رشد سرمایه ثابت ما ۳.۹ درصد را نشان می‌دهد، یعنی ما قریب ۴ درصد رشد سرمایه ثابت داریم، بنابراین باید به مردم عزیز کشور بگوییم که علیرغم همه تهدیدها و تحریم‌ها رشد سرمایه ثابت قریب به ۴ درصد داریم؛ رشد اقتصادی بیش از ۳ درصد داریم؛ رشد تولید بیش از ۶ درصد و رشد ابزار تولید بیش از پنج درصد داریم. یعنی در همه شاخص‌هایی که نگاه کنیم این روند مثبت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بیکاری یکی از معضلات کشور است، از بهبود این شاخص خبر داد و عنوان کرد: چند روز پیش این آمار توسط مسئولان اعلام شد؛ روزی که ما دولت را تحویل گرفتیم آمار بیکار ۸.۹ درصد بود. امروز این شاخص ۸.۲ درصد است؛ یعنی ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیسی تاکید کرد: یازده استان کشور، درصد بیکاری آنها کاهش شده است. اینها نشانه‌های خوبی است. البته نمی‌گویم به آن رشد اقتصادی مطلوب که مقام معظم رهبری فرمودند و در برنامه هفتم توسعه نیز هدف‌گذاری شده رسیده‌ایم؛ اما مشخص است ریل‌گذاری صورت گرفته و این ریل‌گذاری در خنثی کردن تحریم‌ها جواب می‌دهد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: این روند به معنای آن است که ما هدف‌گذاری درستی کرده‌ایم. آمار رشد اقتصادی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد راه درستی در پیش گرفته شده است. هدف‌گیری ما بنا بر سیاست برنامه هفتم توسعه رشد اقتصادی ۸ درصدی است و این موضوع در بودجه سال ۱۴۰۲ نیز مورد توجه بود.

وی بیان کرد: بنابراین تمام برنامه‌های دولت در جهت تحقق رشد اقتصادی هدف‌گذاری شده است. تراز کشاورزی و معدن در کشور پیش از این منفی بود اما امروز به صورت مثبت در آمده است و این حرکت در بخش‌های مختلفی وجود دارد.

رئیسی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی موضوعی بود که رهبری به حق به آن تاکید کردند، یادآور شد: علیرغم همه تهدیدها، تحریم‌ها و همه تنگناهایی که دشمن می‌خواهد برای ما ایجاد کند، زمینه و ظرفیت لازم برای تحقق رشد اقتصادی در کشور وجود دارد.

رشد تولید اتفاق بیفتد همه کشور از آن استفاده می‌کنند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نتیجه فروش نفت کی و کجا در سفره مردم و معیشت جامعه دیده خواهد شد؟ اظهار کرد: ارز حاصل از فروش نفت به کالای اساسی، هزینه‌های کشور و هزینه‌های رشد تولید تبدیل می‌شود. وقتی رشد تولید اتفاق بیفتد همه کشور از آن استفاده می‌کنند.

رئیسی با تاکید بر اینکه دولت وظیفه جمهور یعنی ۸۵ میلیون جمعیت را بر عهده دارد، بیان کرد: دولت موظف به خدمت به همه مردم است نه آنکه فقط به حدود چهار میلیون خدمت‌رسانی کند. ما معتقد هستیم که وضع معیشت کارکنان باید خوب باشد و حتماً کارکنان در حوزه‌های مختلف درست می‌گویند که مشکلات معیشتی دارند؛ اما آن اقدامی مورد تاکید و توجه ما قرار دارد که اثر و نتیجه آن در سفره همه مردم دیده شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امسال سال تولید است، تصریح کرد: اقداماتی که درباره افزایش تولید در کشور صورت بگیرد و هرچه به سمت رونق تولید پیش برویم به نفع همه کشور است. یعنی اگر بتوانیم خط تولید را در یک کارخانه از یکی به سه یا چهار خط تولید افزایش دهیم، ایجاد اشتغال و افزایش تولید در آن کارخانه به نفع همه کشور است.

همکاری‌های تجاری با کشورهای منطقه افزایش پیدا کرده است

وی با تاکید بر اینکه افزایش تجارت و صادرات غیرنفتی به نفع همه کشور است، بیان کرد: امروز ما افزایش تجارت داریم، سهم ما در تجارت منطقه قبلاً به این میزان نبوده است. همکاری‌های تجاری با برخی کشورهای منطقه چهار تا پنج برابر افزایش پیدا کرده است.

رئیسی با اشاره به رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی فعالیت‌های تجاری، اظهار کرد: تراز تجاری ما منفی بوده اما امروز این شاخص مثبت شده است؛ این مسائل به نفع همه کشور است. یعنی اقداماتی که درباره فروش نفت، رونق تولید، رونق تجارت، افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان و افزایش اشتغال صورت بگیرد به نفع همه مردم است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: کسانی که پای گیرنده نشسته‌اند و می‌گویند سهم من از رونق اقتصادی چیست؛ سوال درستی می‌پرسد. اقدامات دولت باید در جهتی باشد که رونق اقتصادی و تولید در کشور در سفره همه مردم دیده شود. این حرف متین و درست است.

۳ هزار واحد تولیدی مجدداً فعال شده است

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره نتایج دور اول سفرهای استانی و اجرای مصوبات آن، بیان کرد: مسئله واحدهای تولید موضوع بسیار مهمی است؛ متاسفانه برخی از آنها تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند. این موضوع همه را رنج می‌داد. این موضوع را دنبال کردیم و بیش از ۳ هزار واحد تولیدی که تعطیل یا نیمه تعطیل بود مجدداً فعال شده است.

رئیسی متذکر شد: البته این دستاورد با همکاری بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضائی و نهادهای انقلاب اسلامی و از همه مهم‌تر با کمک خود مردم محقق شده است. این موضوع کماکان در دستورکار قرار دارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در تمام استان‌ها و همچنین در مرکز مجموعه‌ای زیر نظر معاون اول رئیس‌جمهور برای احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل فعال شده است که این مسیر را پر شتاب دنبال می‌کند. این پیگیری در اشتغال، افزایش تولید و افزایش صادرات نقش بسیار مهمی دارد که شاهد آثار آن بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: البته در برخی موارد با فسادهایی مواجه شده‌ایم؛ اما همان طور که به مردم درباره مبارزه با فساد تعهد داده بودم تاکید می‌کنم، شرط همکاری با بنده داشتن روحیه ضد فساد و فساد ستیزی است.

فساد هیچ جایی از دولت تحمل نخواهد شد

رئیسی تاکید کرد: فساد هیچ جایی از دولت تحمل نخواهد شد، مدیریت در دولت اینگونه ارزیابی می‌شود که فرد چقدر روحیه ضد فساد دارد؛ چراکه فساد دستگاه‌ها را دچار توقف می‌کند.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: دور اول سفرها برای آن بود که مسائل، پروژه‌های نیمه‌تمام و مشکلات استان‌ها را بشناسیم و برخی مصوبات ضروری را داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از مصوبات اجرایی شده است؟ گفت: این آمار درباره استان‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال در دور دوم سفرها که به استان خراسان جنوبی و یزد سفر کردیم، بخش قابل توجهی از مصوبات اجرایی شده بود.

رئیسی ضمن تشکر از استقبال باشکوه و محبت مردم یزد و خراسان جنوبی، بیان کرد: در دور اول سفرها به علت شرایط کرونایی دیدارهای مردمی مقدور نبود اما در دور دوم سفرها این دیدارهای مردمی نیز محقق شده است.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: شرط سفر دور دوم آن است که حداقل بخش قابل توجهی از مصوبات دور اول اجرایی شده باشد تا بتوانیم در دور دوم مصوبات جدیدی داشته باشیم.

محور اصلی دور دوم سفرهای استانی رشد و توسعه است

وی در پاسخ به این سوال که رویکرد اصلی در دور دوم سفرهای استانی چه خواهد بود؟ بیان کرد: پروژه‌ها و کارهای مهمی که در استان برای رشد اقتصادی و توسعه نقش‌آفرین باشد، محور اصلی دور دوم سفرهای استانی خواهد بود. یعنی علاوه بر اجرای مصوبات دور اول سفرهای استانی، کارهای مهم و کلانی که در جهت رشد و توسعه استان باشد در دستور کار قرار دارد.

رئیسی در رابطه با بحث مسکن به عنوان موضوع هدف گذاری شده در سفرهای استانی و ابهامات پیرامون آن و اینکه در نهایت دولت مسکن را می‌سازد یا نه؟ گفت: صحبتی از سوی ما و صحبتی از سوی آقای بذرپاش گفته شد در حالی که این صحبت‌ها با هم منافاتی ندارند. دولت در ساخت مسکن نقش مباشر و تسهیل گر دارد. ما در یک جا زمین و تسهیلات می‌دهیم و در یک جا یا زمین می‌دهیم یا تسهیلات که به صورت تعاونی مسکن ساخته می‌شود. بخشی هم خود مالکین هستند که خودشان مساکن را می‌سازند.

وی افزود: مسکن‌هایی که در شهرهای مختلف ساخته می‌شود گاهاً مربوط به ده سال قبل هستند و یکی از کارهای دولت به اتمام رساندن و سامان دادن به طرح‌های نیمه تمام است. اینها در حال واگذاری و تکمیل هستند. پس اینکه گفته می‌شود نیاز کشور است که در هر سال یک میلیون مسکن تولید شود و در قانون هم دولت مکلف به ساخت یک میلیون مسکن در سال شده است بیانگر آن است که وعده دولت به قوت خود باقی است و ما با کمک مردم و تعاونی‌ها وعده ساخت یک میلیون مسکن را چه به عنوان مباشر یا تسهیل گر دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد رستم قاسمی بیان کرد: برای مثال به ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده اقدام کردیم و معطل نمانده است. ما فکر می‌کنیم با امکانات و تسهیلات موجود در کشور و با کمک مردم و مسکن سازان این امر شدنی است و وعده آن عملی خواهد شد.

اینترنت محیط زیست مردم است، باید دسترسی‌ها خوب باشد

رئیسی در رابطه با گله مندی مردم از کاهش سرعت اینترنت و محدودیت دسترسی به سکوهایی که معاش برخی از مردم از دسترسی به این سکوها بوده است و عدم تطابق آن با وعده انتخاباتی مربوط به اینترنت تاکید کرد: وعده ما در مورد اینترنت واقعی است و آنهایی که علم و کسب و کارشان و ارتباطاتشان در این بستر تعیین می‌شود مورد توجه هستند. به عبارتی اینترنت محیط زیست مردم است باید دسترسی‌ها خوب باشد واخلالی در آن وجود نداشته باشد و مردم بتوانند راحت ارتباطات را شکل دهند. اخلال در این امر موجب گله ما هم هست همانطور که گله مردم است.

وی افزود: کاری که در فیبر نوری و گسترش شبکه ارتباطات انجام شده کار بسیاری خوبی است. اما در مورد سکوها و پلتفرم‌های خارجی که با محدودیت مواجه شدند نکته این است که محدودیت‌ها بعد از اغتشاشات صورت گرفت. کدام کشورها اجازه می‌دهند یک پلتفرم بستر اغتشاشات باشد؟ تا قبل از اغتشاشات محدودیت نبود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در هتل حاضر وزارت ارتباطات مامور امورات مربوط به اینترنت است اما تصمیم گیری در مورد اینترنت در مورد سکوها فرا قوه‌ای است و نظر این است که اگر این سکوها همچنان پلتفرم ناامنی باشند امکان فعالیت ندارند. دفتر و مجموعه پلتفرم‌ها باید پاسخگو باشند و فعالیتشان در این شرایط بدون مشکل است. فعالیت آنها نباید نا امنی ایجاد کنند. دبیرخانه شورای امنیت ملی تاکید داشتند هر سکوی خارجی که بخواهد در ایران فعال باشد باید پاسخگوی رفتار خود باشد و تا زمانی که پاسخگو نباشند مشکل ایجاد می‌شود.

اینترنت نباید به هیچ وجه با اخلال مواجه شود

رئیسی اضافه کرد: با توجه به اغتشاشات، تلاش وزارت ارتباطات فعال شدن پلتفرم‌های داخلی بود تا مردم در کسب و کار با مشکل مواجه نشوند. اعتقاد من این است که اینترنت نباید به هیچ وجه با اخلال مواجه شود. مردم باید بتوانند از فضای علمی و هنری استفاده کنند.

رئیس جمهور در رابطه با تدابیر دولت برای کنترل اغتشاشات، گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کردیم که کانون‌های گفتگو داشته باشیم تا صدای اعتراض مردم و سخن همه شنیده شود. همواره در دانشگاه‌های مختلف و اجتماعات و میان بازاریان و دانش آموزان تاکید بر نشست نخبگانی داشتم. فعال کردن اتاق‌های گفتگو نیز روش دیگر است تا در دانشگاه‌ها و تمام کشور فعال شود و بخش مربوط به دانشگاه به دانشگاهیان واگذار شده و بخش مربوط به تمام کشور به وزارت کشور سپرده شده است.

نگاه دولت به حجاب فرهنگی و اجتماعی است

وی در رابطه با موضوع حجاب به عنوان دلیل اغتشاشات و اینکه هنوز در مورد این قانون چالش وجود دارد، گفت: حجاب ضرورت دین است و کسی تردید ندارد و از سوی دیگر قانون است و زنان و دختران ما در کشور پایبند به حجاب و قانون هستند. کسانی هم ضعف حجاب دارند که راهکار آنها فرهنگی است نه سیاسی و امنیتی.

رئیسی تصریح کرد: دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی در زمینه حجاب مسئولیت دارند. اعتقاد داریم خانم‌ها خودشان پایبند به این موضوع هستند و تاکید مقام معظم رهبری این بود که آنها که ضعف حجاب داشتند هم در دهان دشمنان زدند و گفتند پایبند انقلاب و نظام هستند. همه باید به موضوع حجاب توجه کنند و توجه به قانون و قانونمداری اهمیت دارد. حجاب می‌تواند امنیت و آسایش را به همراه داشته باشد. مردم باید به قانون توجه داشته باشند.

رئیس جمهور در رابطه با اینکه نگاه دولت به حجاب امنیتی و سیاسی است یا اجتماعی گفت: نگاه دولت به حجاب فرهنگی و اجتماعی است و بخش‌های فرهنگی و اجتماعی باید در این زمینه فعال‌تر شوند.

رئیسی در پاسخ به سؤالی در رابطه با اینکه آیا قرارگاه مربوطه موضوع حجاب، که در وزارت کشور است به وزارت ارشاد تحویل داده می‌شود، خاطرنشان ساخت: به موجب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در سال ۱۳۸۴ صورت گرفته است، این قرارگاه در وزارت کشور ایجاد شده است. در عین حال چون نگاه فرهنگی و اجتماعی در مسئله حجاب و عفاف مقدم است، لازم بود وزارت فرهنگ و ارشاد یا دیگر حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی در این رابطه فعال شوند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی در خصوص حوزه بهداشت، سلامت و درمان و گله‌مندی برخی از مردم از هزینه‌های بخش سلامت و درمان اظهار داشت: ما به دنبال کاهش هزینه‌های مردم هستیم. در حوزه سلامت ساز و کار فعال کردن پزشک خانواده و نظام ارجاع را تا به بستری شدن بیمار منتهی شود پیگیری می‌کنیم.

می‌خواهیم رفاه اجتماعی چند لایه را در کشور فعال کنیم

رئیسی خاطر نشان ساخت: به دنبال آن هستیم تا هزینه بستری کردن را از روی دوش بیمار و خانواده‌اش برداریم. معنای این سخن آن است که بیمه‌های تکمیلی را کاملاً فراگیر کنیم. رفاه اجتماعی چند لایه را در کشور فعال کنیم. زیرا وقتی بیمه اجتماعی فعال شد طبیعتاً ما شاهد آن خواهیم بود در هر نقطه و منطقه از کشور که کسی سر و کارش به بیمارستان بیفتد، دیگر نگران هزینه‌های درمان نباشد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی دولت در این خصوص آغاز شده است. این به معنای آن نیست که این برنامه‌ریزی بعداً انجام می‌شود زیرا قرار من با مردم این است که از فعل ماضی استفاده کنم، به عنوان کاری که انجام شده است.

رییس‌جمهور اذعان داشت: کار بخش سلامت از شهرهای کوچک آغاز شده و ان‌شاالله با وعده وزیر بهداشت و جلساتی که داشتیم تا ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال ۱۴۰۲ به مراکز استان‌ها و از جمله تهران خواهد رسید و قابل اقدام و اجرا است.

نظام ارجاع، بستری کردن افراد را به صورت رایگان خواهد کرد

وی افزود: فعال کردن پزشک خانواده و نظام ارجاع، بستری کردن افراد را به صورت رایگان خواهد کرد و از هزینه خانواده‌ها به میزان بسیاری کاسته خواهد شد. در واقع این کار کاملاً عملیاتی و اجرایی است. ضمن آنکه باید اعلام کنم مسئله دارو و نیز هزینه‌های بیمارستان و خدمات بهداشتی از مسائل اولویت‌دار دولت است. دولت در تلاش شبانه روزی است که این مسئله انجام شود.

رئیسی ضمن تشکر از مردم و همکاری آنها با دولت اظهار داشت: مردم‌مان یقین بدانند وظیفه دولت است تا به نمایندگی از شما مردم پی‌گیر اجرای کارها باشد و چنانچه روزی هم در مسئله‌ای نتوانستیم وظیفه مان را انجام دهیم، حتماً از همین تریبون و جایگاه با مردم صحبت خواهم کرد و دلایل عدم انجام وعده را صادقانه توضیح خواهم داد.

دولت از نقدهای منصفانه استقبال می‌کند

رییس‌جمهور درصحبت‌های پایانی بیان کرد: در خصوص بزرگان، صاحب نظران و کسانی که قلم می‌زنند و نسبت به عملکرد دولت نقد می‌کنند باید بگویم که من از نقدها استقبال می‌کنم. اما از آنها می‌خواهم که شرایط و اوضاع را ببینند و همراه با انصاف دولت را نقد کنند. من به همه کسانی که نقد دولت را از جایگاه و سلیقه‌ای نقد می‌کنند، خورده نمی‌گیرم اما از آنها می‌خواهم به همه زوایا دقت کنند. دولت از نقدهای منصفانه استقبال می‌کند و آن را برای خود یک نعمت تلقی می‌کند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 0