نشست خبری واطلاع رسانی سید حسا م الدین زندوی رئیس دادگستری شهرستان اوز با اصحاب رسانه پیرامون تعامل رسانه با دستگاه قضا و آگاه سازی تنویر افکار عمومی برگزار شد.
کد خبر: ۱۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ ساعت ۰۱:۰۳ ق.ظ 2023-03-16 01:03:59

مسعود باقرزاده: اولین نشست خبری سید حسام الدین زندوی رئیس دادگستری شهرستان اوز پس از انتصاب باخبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان اوز دوشنبه 22 اسفندماه 1401 راس ساعت 13:30 در محل دادگستری برگزار گردید.در این نشست حاضران پیرامون مسائل شهرستان در حوزه قضائی و آگاه سازی و تنویر افکار عمومی مطالبی را با یکدیگر مطرح نمودند.

 

احمد خضری رئیس خانه مطبوعات ومدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی پسین اوز در اولین دیدار اصحاب رسانه شهرستان اوز حاضران را معرفی و از سید حسام الدین زندوی بابت اجابت سریع برگزاری نشست با اصحاب رسانه با توجه به مشغله های فراوان دادگستری اوز تقدیر نمود.

رئیس خانه مطبوعات شهرستان اوزاصحاب رسانه را عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوزو مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی برخط ونشریه پیام دانش ،ابراهیم احمدی مسئول دفتر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ومدیر مسئول پایگاه خبری ونشریه اوز امروز،مسعود باقرزاده کارشناس شهرداری وصاحب امتیازپایگاه اطلاع رسانی اوزخبر،عبدالعزیز نصریانی مدیر مسئول پایگاه خبری پشور و عبدالرحمان صالح،خانم ها حمیرا نامدار،مریم سمیعی،آنا حسینی همکاران نشریات وپایگاههای خبری معرفی نمود.

پس از معرفی حاضران،رئیس خانه مطبوعات شهرستان اوز از ریاست دادگستری درخواست نمود نسبت به معرفی و دیدگاه خویش در خصوص مسائل شهرستان در ابتدای جلسه پرداخته و حاضران سوالات ودیدگاههای خویش را بیان وپاسخ دریافت دارند.

سید حسام الدین زندوی رابطه مردم شهرستان های جنوبی  اوز،خنج،لاروگراش ومهر ولامرد راصمیمی وقدیمی وناگسستنی خواند وعنوان نمود از اولین روز حضور در اوز احساس غریب بودن نداشته و مردم را بسیارفرهیخته و مهربان وخونگرم یافته ام .

تعدد نشریات وحضور رسانه ها در سطح شهرستان می تواند پل ارتباطی مفیدی بین مردم ومسئولین محلی واستانی باشد واصحاب رسانه مسئولیت بزرگی دارند وبایستی مشکلات ومعضلات شهر را منعکس نمایند وجای تعارف نباشد وهرگاه رسانه ای مطلبی را منعکس می کند بایستی اثرگذار باشد ومسئولین باید درک بیشتری از دغدغه های مردم داشته باشند.

اگر مسئولی از رسانه ها ودغدغه های مردم فاصله بگیرد قطعاً نمی تواند مدیر موفقی باشد ومردم با رسانه هایی ارتباط می گیرند که بتوانند از مخاطبین خود حمایت کنند.

این مقام مسئول دستگاه قضا ودومین رئیس دادگستری شهرستان اوزافزود: جامعه ای می تواند پیشرفت کند که آزادی بیان در آن رواج داشته باشد ومردم به راحتی بتوانند انتقاد کنند واگر پیشنهادی هم داشته باشند به راحتی ارائه دهند وسطح مشارکت در امور جامعه بالا باشد.

وی از اصحاب رسانه وخبرنگاران خواست مطالبی که از نظر آنان به حال مجموعه دادگستری شهرستان اوز مفید است را منعکس نموده وبه عنوان خادم مردم از مطالبات عمومی شهروندان اوز وبخش وروستاهای شهرستان قاطعانه دفاع می نمایم.

سپس حاضران دیدگاهها وسوالات خویش را مطرح نمودند که که مهم ترین آن ها موارد زیر بودند:تخریب زمین های کشاورزی تغییر کاربری داده شده، ویژگی های شاهد در دعاوی، چگونگی فعالیت ستاد دیه در شهرستان، تفاوت شورای حل اختلاف و دادگاه، دلایل عدم استقرار ادارات ثبت اسناد و املاک و پزشکی قانونی در شهرستان، تعیین مرزهای جغرافیایی، راهکارهای تحول مدیریت در شهرستان، آمار فعالیت ها و پرونده های دادگاه شهرستان و

اهم پاسخ های رئیس دادگاه شهرستان اوز به شرح زیر بود

مردم شهرستان اوز در زمینه های مختلف قانونمند هستند اما در تغییر کاربری عده ای افراد بعضاً متنفذ قوانین را زیر پا گذاشته اند که نه تنها حاکمیت بلکه مردم هم باید مدعی شوند. شهری استاندارد است که زمین و باغ و‌زراعت داشته باشد. مرکز استان و کشور با تغییر کاربری مخالف هستند. رئیس جهاد کشاورزی ۲ هفته قبل در نماز جمعه فیشور سخنرانی کردند. هر کسی می خواهد ملک بسازد در داخل شهر از شهرداری و در خارج شهر از جهاد کشاورزی مجوز بگیرد. حتی اصحاب رسانه باید مدعی شود چرا شهر و طبیعت به تاراج می رود. مالکیت مردم به رسمیت می شناسیم اما با تغییر کاربری برخورد می شود.

شاهد ویژگی هایی دارد که از فقه گرفته شده و باید عادل، بالغ و ذینفع نباشد. اخیرا سامانه ای برای پایش شهود در حال راه اندازی است که به زودی به بهره برداری می رسد. طرف دعوا هم می تواند در باره شاهد نظر خود را اعلام کند. سامانه ثنا هم می تواند کمک دهنده باشد.

ستاد دیه در اوز نیست اما از ویژگی های مثبت مردم اوز مشارکت در آزاد سازی زندانیان غیر عمد است. در مواردی مثل مهریه سنگین  استان هم کمک می کنند .

در اختلافات اگر مصالحه مد نظر باشد به شورای حل اختلاف ارجاع داده می شود. شورای حل در موارد اختلافی زیر ۲۰ میلیون تومان  می تواند حکم بدهد. حکم تخلیه اماکن نیز  با شورای حل اختلاف است.

تفاوتهای معمول مذهبی و منطقه ای مد نظر ما نیست و همه مردم یکسان هستند. برای جلوگیری از گسترش تغییر کاربری باید اقدام شود و افراد صاحب نفوذ ورود کننداما اگر به این نتیجه رسیدیم‌ که ادامه می یابد قطعا اقدام می شود

استقرار اداره ثبت از نظر قوه قضائیه بلامانع است اما چارت آن را باید دولت تصویب کند که مشکلات اداری استخدامی در دولت دارد که هنوز به مرحله استقرار کامل نرسیده اما پرونده های ثبتی زیاد است و بنا براین است که پیگیری شود، امیدواریم مرتفع شود. رئیس سازمان امور اداری استخدامی به استان می آید و پیگیری می شود. مطالبه به حقی است که باید اتفاق بیفتد. پلیس به اضافه ۱۰ به زودی مستقر می شود و مراجعات متعددی دارد.

برای پزشکی قانونی مذاکره شده است که مستقل باشد و بحث نمایندگی منتفی شده است که امیدواریم در آینده اتفاق بیفتد.

رسانه می تواند ابزار قوت مسئولین باشد. مطمئنا مطالبه مردم قانونمندی استزندان لارستان از این نظر نامگذاری شده که پوشش منطقه ای را می دهد اما در حوزه شهرستان اوز واقع است. ما هم معتقدیم تشریفات اداری باید کم شود.

به طور متوسط ماهیانه ۱۶۰ پرونده در دادگاه بررسی می شود که کیفری، حقوقی و‌اجرای احکام است که جا دارد کم‌شودمباحث مالکیت واثبات آن تعداد زیادی از پرونده ها را تشکیل می دهد.

مقرر شده است دادرس نیز دردادگستری اوز مشغول به کار شود که از فردا هفته ای ۲ روز دادرس داریم. برای تغییر چارت دادگاه و این که دادستانی تعریف شود، هم دادگاه تازه تاسیس است و هم نیاز به امکانات فیزیکی دارد که باید سعی شود فضا گسترده تر شود.

این نشست که از ساعت ۱۳:۳۰ آغاز شده بود در ساعت ۱۵:۱۵ به پایان رسید ودر انتها مقرر گردید نشست های فصلی با رسانه ها بصورت مرتب انجام و شاهد کاهش مشکلات و معضلات شهرستان در آینده باشیم .

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 0