مشاور مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، از الزام استعلام سرُم در داروخانه ها به منظور رصد میزان تامین و مصرف در آینده نزدیک خبر داد.
کد خبر: ۱۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ ساعت ۰۹:۰۸ ق.ظ 2023-04-11 09:08:01
استعلام سرُم در سامانه داروخانه ها الزامی می شود

حسین شمالی، در گفتگو با خبرنگارتسنیم گفت: فروش تمامی سرم‌ها به مصرف کننده نهایی باید در سامانه تیتک ثبت گردد و امکان رهگیری آن به منظور جلوگیری از خروج از زنجیره تولید تا مصرف مهیا می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت تأمین دارو در کشور، اظهار کرد: سال گذشته به صورت مقطعی با کمبود شدید برخی اقلام دارویی مواجه شدیم که طی ماه‌های اخیر این وضعیت حاد برای عمده اقلام ضروری مرتفع شده است.

شمالی افزود: در نیمه دوم سال گذشته بیشتر نگرانی‌ها در زمینه تأمین آنتی بیوتیک و سرُم بود که با برنامه ریزی های صورت گرفته، افزایش تولید و واردات، مشکل تا حدود زیادی رفع شد.

مشاور مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو بیان کرد: متأسفانه تجویز سرُم و انواع داروها مانند بتامتازون، دگزامتازون و انواع آنتی هیستامین‌های تزریقی برای درمانگاه‌ها به یک منبع درآمد تبدیل شده که این موضوع به تجویز غیر منطقی و کمبود دارو در کشور دامن زده است.

شمالی ادامه داد: تولید این اقلام بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته اما با توجه به افزایش مصرف، هنوز تا رسیدن به نقطه اشباع بازار فاصله داریم.

وی افزود: سرم جزو اقلامی است که ارزش قاچاق ندارد و تمام سرم‌های تأمین شده، در داخل کشور مصرف می‌شوند که با اجرای طرح‌ها و اقدامات پیش رو تمام مصارف سرم را در کشور رصد و کنترل خواهیم کرد.

شمالی اظهار کرد: سامانه اعلام برخط کمبودهای دارویی راه اندازی شده و معاونت‌های غذا و داروی سراسر کشور به صورت برخط کمبودهای خود را از این طریق به سازمان غذا و دارو اعلام نموده و این سازمان نسبت به رفع مشکل کمبود اقدام می‌کند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 7