سخنگوی شورای نگهبان درباره ادعای فروش خلاف ضابطه خودرو به برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: ما هنوز در این زمینه گزارشی دریافت نکردیم.
کد خبر: ۱۱۷۵
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ ساعت ۱۲:۱۲ ب.ظ 2023-05-13 12:12:22
گزارشی درباره دریافت خودرو از سوی نمایندگان دریافت نکردیم

به گزارش خبرنگارتسنیم، هادی طحان نظیف امروز (شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی بیان کرد: طرح حمایت از گزارشگران فساد ۱۷ ماده دارد که شورای نگهبان نسبت به ۴ ماده از این طرح ایراد گرفت و باید در مجلس اصلاح شود. عمده ابهامات شورای نگهبان به این طرح در جهت حمایت از گزارشگران فساد است و پس از اصلاح مجلس مجدداً مصوبات این طرح را بررسی می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل دو ایراد دیگر دارد که باید از سوی مجلس شورای اسلامی اصلاح شود تا ما مجدداً مصوبات مجلس درباره این طرح را بررسی کنیم.

طحان نظیف درباره ادعای فروش خلاف ضابطه خودرو به برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: ما هنوز در این زمینه گزارشی دریافت نکردیم اما اگر خلافی در این زمینه صورت گرفته باشد، حتماً در زمان بررسی صلاحیت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: شورای نگهبان و وزارت کشور اخیراً جلسه‌ای درباره راهبردهای انتخابات برگزار کردند. درباره اقدامات مشترک دستگاه‌ها برای انتخابات هم بحث و تبادل نظر صورت گرفت. در این نشست با رویکرد آسیب‌شناسی ادوار گذشته انتخابات بر تدابیر مورد نظر مقام معظم رهبری تأکید شد. اواخر سال گذشته نیز در همین راستا همایش مشترکی با دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات برگزار کردیم.

طحان نظیف درباره آغاز تحرکات انتخاباتی در برخی از شهرهای کوچک، افزود: هنوز تا انتخابات زمان زیادی مانده است و ضوابط انتخاباتی هم مشخص است و هر گونه اقدامی باید در راستای قوانین و ضوابط انتخاباتی باشد.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: تلاش ما آن است که راهبردهای سلامت، مشارکت، امنیت و رقابت انتخاباتی را که از سوی مقام معظم رهبری فرمودند، پیگیری کنیم. البته دستگاه‌های زیادی مخاطب این موضوع هستند. ما باید با همدلی راهبردهای مورد نظر رهبری را پیگیری کنیم.

طحان نظیف درباره تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: هنوز لایحه تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس تصویب نشده و صرفاً فوریت آن به تصویب رسیده است. اصل ۷۵ و بار مالی درباره این لایحه صدق نمی‌کند، مگر اینکه در مجلس بار مالی جدیدی به این لایحه اضافه شود. باید منتظر ارسال مصوبه مجلس باشیم و بعد نظر شورای نگهبان را می‌دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: تاریخ جمهوری اسلامی گواه آن است که شورای نگهبان جناحی عمل نمی‌کند و نتایج انتخابات این‌گونه بوده که همواره جناح‌های مختلف روی کار آمدند.

وی درباره رفراندوم گفت: همه پرسی تاکنون سه بار در کشور ما انجام شده است. قانونگذاری باید از سوی نمایندگان انجام شود و راه اصلی تقنین از طریق نمایندگان مجلس است. در متن اصل ۵۹ قانون اساسی نیامده است که در همه مسائل باید همه‌پرسی کرد.

طحان نظیف درباره علت رد مصوبه واردات خودروهای کارکرده، گفت: هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به این مصوبه ایراد گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مصوبه مجلس چه میزان سیاست‌های کلی انتخابات را تامین می‌کند، تصریح کرد: مصوبه مجلس هنوز به تصویب نهایی نرسیده اما با توجه به فهرست مصوبات که ملاحظه کردیم باید بگویم که هرچند کار خوبی در حال انجام است، اما تامین کننده همه موارد سیاست‌های کلی انتخابات نیست.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا مصوبه خودروهای کارکرده در بودجه ۱۴۰۲ رد شد، گفت: شورای نگهبان به صورت مستقل به این موضوع اشکالی نداشت اما هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی ایراداتی داشت که بر این اساس مصوبه به مجلس ارجاع داده شد.

وی تاکید کرد: الان هم گویا مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی درحال تصویب است که پس از تصویب و دریافت آن، اعلام نظر خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سوالی درباره اظهارات اخیر علی لاریجانی مبنی بر خالص سازی و ارتباط آن با عملکرد شورای نگهبان، گفت: مفهوم چنین تعابیری اساساً روشن نیست و در قانون که مبنای کار شورای نگهبان است، نیامده است. شورای نگهبان در راستای تعابیر گفته شده حرکت نمی‌کند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 7