کرمان- «حجت الاسلام رئیسی» برای افتتاح چند طرح بزرگ آبرسانی و برق به استان کرمان سفر کرد و در جمع مردم از جبران عقب ماندگی‌ها به ویژه در زمینه آب با کار جهادی در دولت سیزدهم خبر داد.
کد خبر: ۱۲۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۴/۰۹ ساعت ۱۷:۱۸ ب.ظ 2023-06-30 17:18:59
رئیسی: وظیفه سنگینی بر دوش دولت و مسئولان است

خبرنگار تسنیم، گروه استان‌ها: حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح جمعه به منظور افتتاح ۱۰ طرح تولید و انتقال برق و ۲ طرح آب‌رسانی و جمع‌آوری فاضلاب به استان کرمان سفر کرد.

بر اساس این گزارش، فاز اول تصفیه خانه آب شرب و آبرسانی به شهرهای بم و بروات از جمله طرح‌های افتتاحی است؛ این پروژه شامل خط انتقال آب شرب به طول ۵۷ کیلومتر، ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۹۷۰ لیتر در ثانیه، دو مخزن ۱۰ هزار و ۵۰۰۰ مترمکعبی و ۴۰ کیلومتر خط برق است. فاز اول تصفیه‌خانه نیز به ظرفیت ۲۵۰ لیتر در ثانیه از مجموع ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه افتتاح شد.

پروژه آبرسانی بم و بروات از سد نساء بیش از ۱۰ سال نیمه کاره بود و در حالی که سد نساء یکی از بهترین آب‌های استان را از منشأ کوه‌های جبال‌بارز دارد، مردم شهرهای شرقی استان به ویژه بم از دسترسی به این آب باکیفیت محروم بودند.

تأمین، تصفیه و انتقال آب شرب شهرهای بم و بروات به میزان ۲۰ میلیون مترمکعب در سال و در فاز توسعه طرح شهرهای فهرج، ریگان و نرماشیر و ۱۴۲ روستای مسیر به میزان حدود ۱۰ میلیون مترمکعب در سال هدف (سال ۱۴۲۵)، چشم انداز و افق زمانی این طرح است که با توجه به وضعیت نامطلوب کمی و کیفی آب شرب منطقه و تبعات بهداشتی و اجتماعی ناشی از آن، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این پروژه ۲۴۰ هزار نفر ساکنان شهرهای بم و بروات را تحت پوشش آب شرب سالم و پایدار قرار داده و طرح آبرسانی به سایر شهرستان‌های شرق استان از جمله فهرج، نرماشیر و ریگان هم در سال هدف و بع تعداد ۴۲۲ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

افتتاح خطوط جمع‌آوری، انتقال و تصفیه‌خانه فاضلاب سیرجان نیز پس از مدت‌ها در این سفر به انجام می‌رسد تا مردم و صنعت شهرستان از مزایای آن برخوردار شوند. این پروژه شامل ۳۷۳ کیلومتر خطوط جمع‌آوری و تصفیه‌خانه به ظرفیت ۲۶ هزار و ۵۵۰ مترمکعب در شبانه‌روز است.

افزایش سطح بهداشت عمومی و جلوگیری از آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی، بازچرخانی آب و استفاده از پساب در صنعت از جمله فواید و اثرات مثبت اجرای این پروژه است. جمعیت هدف این پروژه در فاز یک ۲۱۰ هزار نفر طراحی شده است.

از دیگر پروژه‌هایی که به صورت رسمی با دستور رئیس جمهور افتتاح شد، پست ۱۳۲.۲۰ کیلوولت سبزواران، خط ۴۰۰ کیلوولت شاهماران ۲، خطوط ۱۳۲ کیلوولت ارتباطی جیرفت و خط ۴۰۰ کیلوولت بم- جیرفت بود.

همچنین در این سفر طرح‌های دیگری چون احداث، توسعه، اصلاح، بهینه‌سازی شبکه برق جهت برق‌رسانی به بیش از ۶۴۰۰ متقاضی فاقد برق، برق‌رسانی به تعداد ۱۲ روستای فاقد برق، برق‌رسانی به تعداد ۶۳۷ واحد مسکن ملی و تحویل پنل خورشیدی به عشایر استان به تعداد ۳۴۰ دستگاه افتتاح شد.

مهمترین طرحی که در این سفر افتتاح خواهد شد، بخش گازی ۳۱۲ مگاواتی نیروگاه خودمصرف بوتیا با ظرفیت کل ۴۵۰ مگاوات است که توسط شرکت فولاد بوتیای ایرانیان برای تأمین برق مجتمع فولاد بوتیا و فولاد زرند احداث شده و مازاد تولید آن نیز به شبکه برق سراسری تزریق خواهد شد.


اخبار سفر رئیس جمهور به استان کرمان را در زیر بخوانید.


۱۶:۰۱ رئیسی به مقام شامخ سردار سلیمانی ادای احترام کرد

رئیسی به مقام شامخ سردار شهید سلیمانی ادای احترام کرد

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان ضمن حضور در محل گلزار شهدای شهر کرمان به مقام شامخ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ادای احترام کرد.

بنابراین گزارش، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور به همراه علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو جمعه به منظور افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های صنعت آب و برق با اعتباری بالغ بر ۱۵ هزار و ۶۰۹ میلیارد تومان به استان کرمان سفر کرده است.


۱۵:۵۱ بودجه تکمیل طرح انتقال آب از خلیج فارس به رفسنجان تأمین شد

بودجه تکمیل طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به رفسنجان تامین می‌شود

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در بازدید از طرح انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان اظهار داشت: باید برای انتقال آب به رفسنجان خط انتقال جدیدی بازگشایی شود تا ٥٠٠ هزار نفر جمعیت این منطقه دچار مشکل نشوند.

وی ادامه داد: بودجه و اعتبارات تکمیل طرح سریعاً تأمین می‌شود، یک بخش از صنایع بومی استان و یک بخش هم با کمک دولت.

رئیس جمهوری بیان کرد: عملیاتی شدن کار نه مشکل وجود اعتبار دارد و نه مشکل مهندسی، کار با سرعت پیش می‌رود چون انگیزه زیادی برای اتمام آن وجود دارد.


۱۵:۰۱ اختصاص ۳۲۰ سامانه قابل حمل خورشیدی به عشایر کرمان با دستور رئیس جمهور

۳۲۰ سامانه قابل حمل خورشیدی به عشایر کرمان اختصاص یافت

با دستور رئیس جمهور در ارتباط برخط پروژه‌های توسعه و اصلاح شبکه‌های برق‌رسانی روستایی، طرح‌های بهسازی شبکه‌های برق، طرح‌های تبدیل سیم به کابل خودنگهدار، توزیع سامانه‌های خورشیدی در شمال و جنوب استان کرمان افتتاح شد.

بر این اساس پروژه برق‌رسانی به ۸ روستای فاقد برق در شمال و جنوب استان کرمان، توسعه و اصلاح شبکه‌های توزیع و روشنایی معابر، طرح‌های تبدیل سیم به کابل خودنگهدار، طرح‌های بهسازی شبکه‌های برق روستایی و توزیع ۶۰ سامانه خورشیدی قابل حمل به عشایر شمال استان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.


۱۴:۴۴ واحد گازی نیروگاه فولادی بوتیای کرمان افتتاح شد

واحد گازی نیروگاه فولاد بوتیای کرمان افتتاح شد

همزمان با سفر رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به استان کرمان واحد گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی فولاد بوتیا به ظرفیت ۳۱۲ مگاوات افتتاح شد.

یروگاه سیکل‌ترکیبی فولاد بوتیای کرمان با برخورداری از یک واحد گازی ۳۱۲ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۳۸ مگاواتی در حال ساخت است که براساس قرارداد منعقد شده قرار است ۱۵۰ مگاوات از ظرفیت تولیدی بخش گاز این نیروگاه در روزهای اوج مصرف پیک برق تابستان امسال به شبکه سراسری کشور تزریق شود.

بخش بخار این نیروگاه با پیشرفت ۸۸ درصدی در حال اجراست که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته این واحد نیز امسال سنکرون و به شبکه سراسری برق کشور افزوده خواهد شد. با اضافه شدن واحد بخار نیروگاه، راندمان این مجموعه به ۵۷ درصد خواهد رسید که علاوه بر کاهش بی‌سابقه مصرف سوخت، به حفظ و پایداری محیط‌زیست و کاهش آلایندگی نیروگاه کمک شایانی خواهد کرد.۱۳:۵۲ رئیسی: جامعه اسلامی از توهین به قرآن نخواهد گذشت

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر جمعه در جمع نمازگزاران جمعه رفسنجان افزود: طرح‌هایی که امروز بازدید شد حیاتی و مورد نیاز مردم کرمان است.

وی با بیان اینکه ما با تنش‌های آبی در گوشه گوشه کشور روبرو هستیم، ادامه داد: از اول دولت برای این کار برنامه‌ریزی کردیم و تا دو سال آینده مشکلات کم آبی در کشور رفع خواهد شد.

رئیسی عنوان کرد: آب مسئله مهم و مورد نیاز مردم کرمان است، دولت مردمی هم در این سال‌ها با تنش‌های آبی بسیاری روبرو بوده است؛ با بررسی گزارشات، از امروز در کنار سه جبهه کاری آب‌رسانی به کرمان، یک جبهه هم برای آب‌رسانی به رفسنجان آغاز به کار می‌کند.

متن کامل را اینجا بخوانید.


۱۳:۳۴ برچیده شدن نرده‌های مصلا به درخواست رئیس جمهور

 

با درخواست رئیس‌جمهور که در نماز جمعه رفسنجان حضور یافته بود، نرده‌های حائل بین مسئولان و مردم در مصلا برچیده شد و رئیس جمهور بدون واسطه در جمع مردم نمازگزار رفسنجان حضور یافت.

قبل از حضور رئیس‌جمهور صف مسئولان در محل برگزاری نماز از صف مردم با نرده‌های آهنی جدا شده بود.

پس از حضور رئیس‌جمهور در نماز جمعه رفسنجان و با دستور آیت‌الله رئیسی نرده‌های آهنی بین مردم و مسئولان برداشته شد.


۱۱:۵۱ بازدید رئیس جمهور از طرح انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان و کرمان

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان از طرح انتقال آب خلیج فارس به شهرهای کرمان و رفسنجان هم بازدید و از نزدیک روند این پروژه را بررسی کرد

مجری طرح انتقال آب خلیج فارس به شهرهای کرمان و رفسنجان طی سخنانی گفت: این طرح با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی و با هدف رفع تنش آبی ۲ شهر کرمان و رفسنجان اجرا می‌شود و نیاز آبی حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزارنفر را به علاوه اتباع بیگانه به میزان قابل توجهی بر طرف می‌کند.

فرحبخش افزود: محل اجرای عملیات پروژه اضطراری انتقال آب شرب به شهر رفسنجان از سامانه انتقال آب خلیج فارس در کمربندی جاده رفسنجان به کرمان به طول ۱۶ کیلومتر به مخزن اصلی این شهر در حال انجام است.

وی بیان کرد: عملیات انتقال آب شرب از خلیج فارس به شهرهای کرمان و رفسنجان شامل ۱۴۵ کیلومتر خط انتقال آب، ۲ تصفیه خانه و ۲ ایستگاه پمپاژ آب است.

فرحبخش گفت: برای تکمیل طرح انتقال آب شرب شهرهای کرمان و رفسنجان به سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تاکنون بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان آن تأمین شده است و قرار است تا پایان امسال به بهره برداری برسد.


۱۱:۵۰ رئیس جمهور وارد رفسنجان شد

سید ابراهیم رئیسی در سفر به استان کرمان ضمن افتتاح چندین طرح آبرسانی و برق رسانی در شرق استان، پیش از ظهر جمعه برای بازدید از خط انتقال آب خلیج‌فارس به رفسنجان راهی این شهر شد و مورد استقبال مسئولان قرار گرفت.

خط انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان شامل ۱۴۵ کیلومتر خط انتقال آب، ۲ تصفیه خانه و ۲ ایستگاه پمپاژ آب است و در صورت بهره‌برداری، نیاز آبی یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تامین می‌کند.


۱۰:۳۴ رئیس جمهور: برق رسانی به عشایر از طریق انرژی خورشیدی

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های آب‌رسانی و برق‌رسانی استان کرمان گفت: بنابر گفته امام راحل عشایر ما جزو ذخایر نظام هستند. امروز عشایر کشور تولیدکننده هستند، مردمانی مخلص که دل در گرو انقلاب، نظام و رهبری دارند.


۱۰:۰۲ بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب سیرجان

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب سیرجان

خطوط جمع‌آوری و انتقال تصفیه‌خانه فاضلاب سیرجان امروز از طریق ارتباط تصویری با رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید.


۹:۵۸ افتتاح طرح‌های انتقال و فوق توزیع برق در کرمان با حضور رئیس جمهور

پنج طرح شبکه انتقال و فوق توزیع برق استان کرمان با اعتبار ۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال طی سفر امروز رئیس جمهور به استان کرمان افتتاح شد.

این طرح‌ها شامل خط ۴۰۰ کیلوولت بم به جیرفت، خط ۴۰۰ کیلوولت شاهماران (خبر)، پست ۱۳۲ کیلوولت سبزواران (جیرفت ۳)، خطوط ۱۳۲ کیلوولت ارتباطی جیرفت و همچنین توسعه پست ۱۳۲ کیلوولت اسفندقه است.

خط ۴۰۰ کیلوولت بم به جیرفت به طول ۹۰ کیلومتر با هدف ایجاد ارتباط بین شبکه سراسری و شبکه جنوب شرق کشور، بهبود ولتاژ منطقه و افزایش پایداری شبکه و به منظور تکمیل رینگ ۴۰۰ کیلوولت جنوب شرق احداث شده است.

این پروژه فرامنطقه‌ای بوده و استان‌های کرمان-هرمزگان-سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را دربر می‌گیرد.

خط ۴۰۰ کیلوولت شاهماران (خبر)، به طول ۲۳ کیلومتر با هدف افزایش قابلیت توان شهرستان‌های بافت، رابر و ارزوییه احداث شده است.

همچنین افتتاح پست ۱۳۲.۲۰ کیلوولت سبزواران (جیرفت ۳) باعث بهبود پروفیل ولتاژ، تأمین انرژی مورد نیاز متقاضیان و کاهش تلفات می‌شود و طرح‌های احداث خطوط ۱۳۲ کیلوولت ارتباطی جیرفت به طول ۲۰ کیلومتر، منجر به کاهش تلفات و رفع افت ولتاژ و تأمین بار منطقه و افزایش قابلیت اطمینان شبکه خواهد شد و پروژه افزایش ظرفیت و توسعه پست ۱۳۲ کیلوولت اسفندقه باهدف تأمین برق متقاضیان منطقه انجام شد.


۹:۲۰ رئیسی در بم: جبران عقب ماندگی‌ها در دولت آغاز شده است

رئیسی: وظیفه سنگینی بر دوش دولت و مسئولان است

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مراسم افتتاح آبرسانی از سد نساء به شهرهای بم و بروات، ۱۵ طرح صنعت برق و تصفیه خانه فاضلاب سیرجان در استان کرمان افزود: در آبرسانی، برق رسانی و فاضلاب مشکلاتی داریم که می‌توانست سال‌های قبل رفع شود اما به هر دلیل باید کار جهادی کرد که این تنش‌های آبی کاهش یابد و کمبود تولید برق جبران شود.

وی با بیان اینکه جبران عقب ماندگی‌ها در دولت آغاز شده، تصریح کرد: ضمن ارج نهادن به همه کارهایی که مسئولان در گذشته کرده‌اند، عقب ماندگی‌ها را باید جبران کرد که جز با روحیه جهادی میسر نیست.

رئیسی گفت: نمی‌توان گفت حالا که پروژه‌ای ۱۰ سال عقب مانده، باز هم ببینیم چکار می‌توان کرد؛ باید پروژه‌ها به سامان برسد و مردم از نتایج آنها بهره مند شود که این در گرو کار جهادی است.

ادامه خبر را اینجا بخوانید.


۹:۱۱ وزیر نیرو: ۱۰ هزار روستا دارای تنش آبی هستند

رئیسی: وظیفه سنگینی بر دوش دولت و مسئولان است

علی اکبر محرابیان در مراسم افتتاح طرح آبرسانی به بم و بروات از سد نساء گفت: مهمترین مسئله، رشد و توسعه استان، مسئله کم آبی است، استان کرمان دارای ظرفیت‌های بزرگی برای توسعه است که شامل منابع انسانی، مدیریت، معدن، صنایع و کشاورزی است.

وی افزود: استان کرمان به لحاظ منابع آبی فقیر بوده و استانی در حال رشد است که باید در این زمینه تدبیر جدی داشته باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای رفع مشکلات آبی استان کرمان چندین برنامه داریم، گفت: یکی از برنامه‌ها این است که از ذخایر آب‌های سطحی و سدها استفاده کنیم و هم اکنون در شرق و جنوبی استان کرمان طرح‌هایی در دست اقدام است و سدهایی نیز به زودی به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی گفت: در این دولت دو خط اجرا شده و خط اصفهان نیز پیگیری شده است که ۳۵ درصد پیشرفت دارد.

وزیر نیرو عنوان کرد: برای مناطق شمالی این استان از جمله زرند، کرمان و سیرجان هم از طریق دریا آب آنان را تأمین خواهیم کرد.

محرابیان اضافه کرد: محور دیگر برنامه‌های وزارت نیرو استفاده از ظرفیت پساب برای تأمین آب صنعت است؛ در برخی مناطق سالانه تا یک و نیم متر برداشت آب داریم که بسیار خطرناک است و در این زمینه سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌دار از طریق پساب به صرفه است.

وی ادامه داد: طرح انتقال آب نساء از منابع مطمئن و کیفیت بسیار عالی اجرایی شده و ما به همه مناطق شرقی استان کرمان آبرسانی خواهیم کرد.

وزیر نیرو یادآور شد: در کشور ۱۰ هزار روستا دارای تنش شدید آبی شناسایی شده که در کرمان ۶۶۹ روستا وجود دارد و با کار جهادی سپاه، بسیج و خیرین مشکلات ۱۴۰ روستا برطرف شده و ۳۷ درصد کار در استان صورت گرفته است.


۹:۰۲ رئیس جمهور برخی نواقص مردم کرمان را رنج می‌دهد

رئیس جمهور کشورمان در فرودگاه کرمان گفت: کارهای خوبی در کرمان انجام شده اما برخی مشکلات و نواقص مردم را رنج می‌دهد.


۸:۲۹ بهره برداری از طرح آبرسانی بم و بروات از سد نساء با حضور رئیس جمهور

رئیسی: وظیفه سنگینی بر دوش دولت و مسئولان است

این طرح شامل خط انتقال آب شرب به طول ۵۷ کیلومتر، ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۹۷۰ لیتر در ثانیه، دو مخزن ۱۰ هزار و ۵۰۰۰ مترمکعبی و ۴۰ کیلومتر خط برق است.

فاز اول تصفیه‌خانه به ظرفیت ۲۵۰ لیتر در ثانیه از مجموع ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه نیز افتتاح شد.

پروژه آبرسانی بم و بروات از سد نساء یکی از بهترین آب‌های استان را از منشأ کوه‌های جبال‌بارز دارد که امروز مردم شهرهای شرقی استان به‌ویژه بم به این آب با کیفیت دسترسی پیدا کردند.

تأمین، تصفیه و انتقال آب شرب شهرهای بم و بروات به میزان ۲۰ میلیون مترمکعب در سال و در فاز توسعه طرح شهرهای فهرج، ریگان و نرماشیر و ۱۴۲ روستاهای مسیر به میزان حدود ۱۰ میلیون مترمکعب در سال هدف (سال ۱۴۲۵) افق زمانی این طرح است.

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی بم و بروات از سد نساء از سال ۹۰ شروع شده و تاکنون ادامه دارد که تقریباً یک ششم از ظرفیت تصفیه‌خانه تکمیل شده است.


۸:۰۷ رئیسی: کارهای خوبی در کرمان انجام شده اما کافی نیست

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در محل فرودگاه کرمان درباره برنامه‌ها و اهداف این سفر، ضمن تبریک عید سعید قربان و فرارسیدن دهه ولایت به مردم ولایتمدار این استان گفت: مردم شهیدپرور استان کرمان همواره نشان دادند که در دوران سخت و در فراز و فرودها آماده حمایت از انقلاب و ارزش‌ها هستند.

وی گفت: بهره مندی مردم بم و بروات از آب زمینه مناسبی برای پیشرفت منطقه است.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از تکمیل پروژه آب‌رسانی به بم و بروات و دسترسی مردم این منطقه به آب گوارا تصریح کرد: امروز پس از ۱۲ سال چشم‌انتظاری مردم از آب آشامیدنی گوارا بهره‌مند می‌شوند که این مسئله زمینه مناسب و مهمی برای پیشرفت منطقه است.

حجت الاسلام رئیسی گفت: ظرفیت‌های بسیاری در استان کرمان وجود دارد که باید به آن‌ها پرداخته شود.

وی ادامه داد: وظیفه سنگینی بر دوش دولت و مسئولان است، کارهای خوبی در کرمان انجام شده اما هنوز برخی مشکلات مردم منطقه را رنج می‌دهد.

رئیس‌جمهور یادآور شد: یکی از مسائل مهم شهر کرمان که شهرِ گردشگری و کشاورزی است، فراهم بودن زمینه ترانزیتی است.

وی تصریح کرد: آب یکی از مشکلات منطقه بوده که همیشه مردم را با سختی روبرو کرده و باید حل شود.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه در سفر یک‌روزه امروز از چند طرح عمرانی بازدید خواهم کرد، بیان کرد: ان‌شاءالله مردم را در جریان روند طرح‌ها قرار خواهیم داد، هم طرح‌هایی که آماده شده‌اند و هم طرح‌هایی که در مسیر بهره‌برداری قرار دارند.

وی گفت: یکی از طرح‌های نیمه‌کاره که خوب پیش رفته، شبکه آب‌رسانی از خلیج فارس است که پیشرفت خوبی هم دارد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز در میانه راه هستیم و باید ظرف مدت کوتاهی طرح‌ها را به اتمام برسانیم.


این گزارش تکمیل می‌شود...

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 7