آرشیو
آرشیو اخبار دی ماه سال 1401

پاسخ رفتار تهدیدآمیز اروپا را به همان زبان خواهیم داد ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
وزیر امور خارجه کشورمان در یادداشتی نوشت: ما پاسخ تعامل سازنده را در مسیر تعامل خواهیم داد اما پاسخ رفتار تهدیدآمیز اروپا را به همان زبان خواهیم داد.

واکاوی کشمکش‌ سوئد و فنلاند با ترکیه در مسیر پیوستن به ناتو ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، سوئد و فنلاند درخواست پیوستن به سازمان نظامی ناتو را ارائه دادند که تاکنون با سد دولت ترکیه و اردوغان روبرو شده‌اند.

امام باقر (ع) همواره به شاد کردن دیگران تشویق و توصیه می‌کرد ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
حجت الاسلام رزاقی گفت: امام باقر علیه السلام از شاد کردن دیگران خشنود می‌شد و گاه اطرافیان را به شوخی‌های ستوده و در حدّ اعتدال - که موجب سرور و خوشحالی افراد می‌شود - تشویق می‌کرد.

اینترنت دیگر به خاطر کنکور قطع نمی شود/ رفع فیلتر «کلاب هاوس» ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رفع فیلتر کلاب هاوس خبر داد و گفت: تلاش‌مان بر این است که محدودیت‌هایی که قابلیت برطرف شدن دارند را برداریم.

استیضاح ۹ وزیر روی میز هیئت رئیسه/تیم اقتصادی دولت منسجم عمل کند ۱۴۰۱/۱۰/۲۴
اردبیل - نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استیضاح حق قانونی مجلس است و در این زمینه استیضاح ۹ وزیر که به امضای حداقل ۱۰ نماینده مجلس رسیده روی میز هیئت رئیسه قرار گرفته است.

چرا باید اروپا راهش را از آمریکا جدا کند؟ ۱۴۰۱/۱۰/۲۴
گلوبال تایمز در گزارشی با اشاره به تغییرات بنیادین در نظم جهانی، بر لزوم جدایی اتحادیه اروپا از آمریکا و همکاری با دیگر کشورها و قدرت‌های بزرگ جهان از جمله چین تأکید می‌کند.

شهید سلیمانی به دنبال دفع شر و ظلم در منطقه بود ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
رئیس جمهور تاکید کرد: برخلاف اینکه بعضی می‌گفتند شهید سلیمانی در این منطقه به دنبال شیعه سازی است، او به دنبال دفع شر و ظلم در منطقه بود.

شهید سلیمانی پروژه تجزیه و تضعیف کشورهای منطقه را دفع کرد ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
حاج قاسم در دفع تجاوزات غربی و جلوگیری از تبدیل کشورهای منطقه به دولت‌های شکست خورده نقش کلیدی داشت. به عنوان مثال، در عراق، حاج قاسم توانست نیروهای سیاسی را متحد کند تا دولت تشکیل دهند.

ترور سردار سلیمانی بزرگترین اشتباه استراتژیک آمریکایی‌ها بود ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: آمریکایی‌ها در چند دهه گذشته اشتباهات بزرگی را مرتکب شدند که از بزرگترین اشتباهات استراتژیک آنان به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی بود.

آهنگ کند صادرات سیب در آذربایجان غربی/برندسازی حلقه مفقوده ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
ارومیه- بالا بودن هزینه حمل و نقل، افزایش تعرفه های صادراتی در کشورهای هدف، ظرفیت پایین سورتینگ و بسته بندی به همراه انتظار تورمی امسال هم آهنگ صادرات سیب را در آذربایجان غربی کند کرده است.

دولت همه تلاش خود رابرای تدوین واقع‌بینانه لایحه بودجه به کارگرفت ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
رئیس جمهور با بیان اینکه دولت همه تلاش خود را به کار گرفت تا لایحه بودجه واقع‌بینانه تدوین شود، «پرهیز از تورم‌زایی» را محوری‌ترین مسأله مورد توجه در تنظیم بودجه سال آینده عنوان کرد.

فلسطین سال ۲۰۲۲ را چگونه گذراند؟/ بررسی ۶ اتفاق مهم ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
۲ اتفاق جنگ ۳ روزه نوار غزه و خیزش جوانان کرانه باختری که مصداق آن در رویش عرین الاسود نمایان شد را می توان مهم ترین اتفاقات تاثیرگذار در روند نظامی و مقاومت فلسطین در سال ۲۰۲۳ دانست.

نخستین توافق تهران - واشنگتن با تبادل زندانیان کلید می‌خورد؟ ۱۴۰۱/۱۰/۰۵
اخیرا مقامات آمریکایی درحالی صحبت از تبادل زندانیان با کشورمان کردند که تاکنون هیچ عزمی از خود برای به سرانجام رساندن این توافق نشان ندادند.

سفر امیرعبداللهیان به اردن برای شرکت در اجلاس بغداد ۲ ۱۴۰۱/۰۹/۲۸
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیرعبداللهیان به منظور شرکت در اجلاس بغداد ۲ به اردن سفر می کند.

خودروی ملی برقی تا پلاک گذاری یک سال فاصله دارد ۱۴۰۱/۰۹/۲۸
مدیر گروه توسعه فناوری های نوین خودروئی ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته گفت: خودروهای برقی تا پلاک گذاری یک سال فاصله دارند.

احتمال فروش نقدی لوازم مصرفی بیمارستان‌ها ۱۴۰۱/۰۹/۲۱
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، از احتمال فروش نقدی لوازم مصرفی بیمارستان‌ها خبر داد.

کالاهای اساسی در طرح کالابرگ باید به نرخ ۱۴۰۰ عرضه شود ۱۴۰۱/۰۹/۲۱
عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: در طرح کالابرگ قیمت کالاهای اساسی نباید بیشتر از شهریور ۱۴۰۰ به مردم عرضه شود و دولت باید مابه‌التفاوت آن را به شکلی برای مردم جبران کند.

جزئیات همکاری ایران با کره جنوبی و روسیه در حوزه ارتباطات ۱۴۰۱/۰۹/۱۲
رئیس مرکز همکاری‌های تخصصی و مطالعات راهبردی بین‌المللی وزارت ارتباطات با تشریح همکاریهای ارتباطی با دو کشور کره جنوبی و روسیه، چشم انداز روابط آتی را مثبت ارزیابی کرد.

انتشار اوراق گواهی ارزی بسترساز ثبات در بازار ارز/ دلار آرام گرفت ۱۴۰۱/۰۹/۱۲
طی سال‌های اخیر تحولات نرخ ارز عمدتاً متأثر از عوامل غیراقتصادی و برونزا بوده که در عمل به تغییرات نرخ ارز در مسیری نامتناسب با بنیان‌های اقتصادی منجر شده است.

خطر فیشینگ در حوزه بازی‌های رایانه‌ای/مسئولان توجه کنند ۱۴۰۱/۰۹/۱۲
یک قاضی جرائم بازی‌های رایانه‌ای گفت: برخی از گیمرها بدون هیچ گونه اطلاعاتی پولی را برای یک فرد معلوم الحالی واریز می کنند و در نهایت پس از نصب نرم‌افزار مورد فیشینگ قرار می گیرند.

قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است ۱۴۰۱/۰۹/۱۲
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است و اولین حق مردم حفظ کرامت آنهاست.

ارزش‌ها قابل تغییر نیست/ سازوکار اجرای قانون را می‌توان تغییر داد ۱۴۰۱/۰۹/۱۲
رئیس‌جمهور گفت: قانون اساسی ما اصولی ثابت و غیرقابل تغییر مانند اسلامیت و جمهوریت دارد، البته سازوکارهایی برای اجرای قانون وجود دارد که حتماً قابل تغییر است.

رسما از اتاق جنگ علیه ملت ایران حمایت می‌کنید ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه انگلیس درباره روزنامه نگاری آزاد گفت: آقای وزیر، شما با این شعارهای دروغین، رسما از اتاق جنگ علیه ملت ایران حمایت می‌کنید.

آمریکا  از ۹۰ کشور برای کشتار شهروندان ما تروریست وارد کرد ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
معاون وزیر خارجه سوریه گفت که دولت آمریکا برای ضربه زدن به سوریه به دورغ و افترا متوسل شد و بیش از ۹۰ کشور تروریست وارد کرد.

اعتراف اوکراین بر شباهت پهپادهای روسی و ایرانی ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود با اشاره به وارد شدن سلاح‌های آمریکایی و اسرائیلی به کشور گفت: ۷۶ مرکز تروریستی در اقلیم کردستان فعال شدند.

پدر مهاجر، مادر ایرانی؛ معضلی به نام شناسنامه فرزند! ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
وقتی حرف از ایجاد سازمان ملی مهاجرت شد، بسیاری از مهاجران و فعالان این حوزه خوشحال شدند که بالأخره قرار است اتفاق مثبتی بیفتد. اما حالا این طرح با انتقادات زیادی روبرو شده است.

۱۴۰۱/۰۸/۳۰
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان اوزگفت: برنامه‌های بزرگداشت هفته بسیج در سطح شهرستان اوزبا تاکید بر تبیین ظرفیت‌ها، دستاوردها و خدمات ۴۳ ساله بسیج مستضعفین برگزار خواهد شد.

جام جهانی یکی از دلایل اصلی نوسانات اخیر دلار ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
مجید شاکری با بیان اینکه مهم‌ترین عامل فعلی جهش نرخ ارز مربوط به بستن حساب‌ها در انتهای سال میلادی و برگزاری جام جهانی است، عنوان کرد: اگر هم کمبودی داشته باشیم در درهم امارات است.

پرونده اجراهای دوره پانزدهم بسته شد/شنیدن صدای خارجی‌ها در گرگان ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
یک روز پس از برگزاری مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پرونده اجراهای زنده این دوره شامگاه جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی شهر گرگان بسته شد.

وقتی اعضای «منافقین» ناگزیر از خودکشی می‌شوند/ داغ ۴۰ساله مادران! ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
مستند «از تیرانا تا تهران» با روایت ناگفته‌هایی از اعضای رهاشده از بند «منافقین» با حضور جمعی از افراد خانواده این رهاشدگان، رونمایی شد.

جشنواره موسیقی نواحی به ایستگاه پایانی رسید/نشان«لطفی»برای موسیقی ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
آیین پایانی پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران شامگاه روز پنجشنبه بیست وششم آبان ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار گلستان در تالار فخرالدین اسعد گرگانی شهر گرگان برگزار شد.

مسابقه غول های فناوری در جاسوسی از کاربران ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
گوگل در حالی بر سیاست دوگانه خود برای داشتن «امنیت پلتفرمها» اصرار دارد که شرکت های فناوری زیرمجموعه خود و پلتفرم های آمریکایی سالها است در آزمون امنیت داده های کاربرانشان شکست خورده اند.

تولید ماده ای برای درمان بهتر نوعی سرطان پوست توسط محققان ایرانی ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
گروهی از محققان با همکاری پژوهشگران ایرانی ماده ای زیستی تزریقی برای انتقال داروی شیمی درمانی جهت درمان ملانوما موضعی (نوعی سرطان پوست) تولید کرده اند.

قلم قرمز کی‌روش روی نام چند بازیکن/«نفس» ملی‌پوشان به شماره افتاد ۱۴۰۱/۰۸/۲۲
قطعا ضربان نبض بازیکنانی که در اردوی اخیر تیم ملی ایران حضور داشتند تا قبل از اعلام لیست نهایی مسافران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به بالاترین حد خود رسید تا از فهرست این تیم رونمایی شود.

۱۴۰۱/۰۸/۲۱
وزیر فرهنگ دولت اصلاحات نوشت: جوانان ما به ویژه دانشجویان ببینند که چه گرگ‌هایی در کمین ایران قوی و وحدت سرزمینی و ملی ما نشسته‌اند. چنان که درصدد تجزیه سوریه و عراق هم بودند و ناکام ماندند. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، عطاءالله مهاجرانی وزیر فرهنگ دولت اصلاحات طی مطلبی درباره حوادث و اغتشاشات اخیر در ایران نوشت: آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها نتوانستند خویشتن‌داری کنند و آشکارا از تجزیه ایران و تغییر نظام جمهوری اسلامی سخن نگویند.

چالش بین بانک مرکزی و وزارت صمت با امضای دیجیتال رفع شد ۱۴۰۱/۰۸/۲۱
وزیر صمت گفت: چالش بانک مرکزی با وزارت صمت امضا دیجیتال بود که این موضوع خوشبختانه برطرف شده است.

مسافران جام جهانی بخوانند/از معرفی فرودگاه ها و مترو تا ونیزِ قطر ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
کورنیش دوحه یکی از محبوب ترین دیدنی های قطر است. این ساحل با طراحی ماهرانه هلالی شکل است. زیبایی آن در شب چند برابر می‌شود و پیاده روی کنار آن تجربه خاصی را به ارمغان می‌آورد.

خشونت «داعشی‌های وطنی» روی همه تروریست‌ها را سفید کرده! ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
رئیس سازمان پدافند غیرعامل ضمن تقدیر از دستگیری عوامل جنایت علیه مردم، تاکید کرد: کمیت و کیفیت خشونت داعشی های وطنی روی همه تروریست ها را سفید کرده است.

مصداق قطاع الطریق در اتوبان کرج/ #پایان -مماشات ۱۴۰۱/۰۸/۱۴
راهزنی و قطاع الطریق یعنی بستن راه بر روی مردم که در روز پنج شنبه در اتوبان کرج، اتفاق افتاد، از دید قانونگذار از مصادیق محاربه محسوب می‌شود.

۲۰ اقدام حمایتی برای نگهداشت استعدادهای برتر ۱۴۰۱/۰۸/۰۹
بیش از ۲۰ اقدام حمایتی در راستای حفظ و نگهداشت نخبگان در کشور در حال اجرا است اما استفاده از ظرفیت نخبگان در جایگاههای مهم اجرایی برای حل مسائل کشور نیازمند عزم ملی است.

فیلم‌های بلاتکلیف «توقیف» شده‌اند؟/ «لج‌بازی» در مدیریت بی‌معناست ۱۴۰۱/۰۸/۰۹
روح‌الله سهرابی مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی ضمن اشاره به آخرین وضعیت فیلم‌های بلاتکلیف تأکید کرد که در ساحت مدیریت، لج‌بازی هیچ معنایی ندارد.

۱۴۰۱/۰۸/۰۵
در پی اقدام تروریستی در بارگاه شاهچراغ شیراز کشورهایی از جمله روسیه، چین، فنلاند، بحرین، امارات و همچنین سیدحسن نصرالله و گوترش واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند، ولی مدعیان حقوق بشر همچنان ساکتند.

دیدار با دانشجویان ادامه خواهد داشت ۱۴۰۱/۰۸/۰۳
سخنگوی دولت گفت: فضای دانشگاه پرشور است و این دیدارها حتماً ادامه دارد.

۱۴۰۱/۰۷/۲۲
شیراز-ایرنا-رئیس‌کل‌دادگستری فارس با اشاره به جزئیات چگونگی شهادت ۲ مدافع امنیت در شهر بیرم‌ فارس اعلام کرد: پرونده قضایی تشکیل شده و تحقیقات اولیه جهت شناسایی قاتلان در حال انجام است. به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی دادگستری استان فارس، حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی گفت: حوالی ساعت ۰۴:۵۳ صبح جمعه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۱ در خیابان امام سجاد(ع) شهر بیرم لارستان، راکب و ترک نشین ناشناس یک دستگاه موتور سیکلت فاقد پلاک در حین شعار نویسی توسط ۲ مأمور تعقیب می شوند که متهمان با شلیک سلاح گرم سروان نورالدین جنگجو ۳۸ ساله جمعی سپاه پاسداران را از ناحیه سر و طلبه بسیجی هادی عرفانی ۳۵ ساله را از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار دادند که هر ۲ نفر به درجه رفیع شهادت نائل شدند. وی با بیان اینکه رئیس دادگاه عمومی بخش بیرم جهت پیگیری موضوع بلافاصله در محل حادثه حاضر شده است تصریح کرد : پرونده قضایی تشکیل شده و تحقیقات اولیه جهت شناسایی قاتلین در حال انجام است. رئیس شورای قضایی استان فارس ضمن تسلیت به خانواده شهیدان جنگجو و عرفانی افزود: برخورد قاطع با اخلالگران نظم و امنیت اجتماعی در دستور کار است و متهمین متواری این پرونده نیز در سریع ترین زمان به سزای عمل خود خواهند رسید. بیرم از توابع شهر لارستان در جنوب غرب استان فارس و در ۳۷۰ کیلومتری شیراز واقع شده است .

مقابله با اغتشاش در اروپا پسندیده اما در ایران سرکوب است! ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به رفتار غرب در توسل به استانداردهای دوگانه گفت: جای تعجب است که مقابله با اغتشاش در اروپا عملی خوب و پسندیده است اما همین کار در ایران سرکوب قلمداد می‌شود!

تالار هنر تا اطلاع ثانوی اجرا ندارد/اولویت امنیت مخاطبان کودک است ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
مدیر تالار هنر اعلام کرد با توجه به شرایط فعلی و به جهت ایجاد شرایط مناسب برای حضور مخاطبان کودک و نوجوان آثار این سالن، تالار هنر تا اطلاع ثانوی اجرایی ندارد.

وقتی برای حجاب کاری نکردیم/ مظلومیت تلخ حجاب در حادثه اخیر ۱۴۰۱/۰۷/۱۶
این روزها در برخی مدارس شاهد اعتراض به حجاب هستیم. عدم اجرای سند تحول‌ بنیادین در سال‌های قبل و غفلت از تعلیم و تربیت چند ساحتی، موجب شده است تا برخی دانش آموزان شناختی از حجاب نداشته باشند.

تحریم خمیر مایه اصلی حقوق بشر آمریکایی است ۱۴۰۱/۰۷/۱۶
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مردم ایران سال‌های طولانی است با تحریم‌های ظالمانه آمریکا دست و پنجه نرم می‌کنند، گفت: تحریم خمیر مایه اصلی حقوق بشر آمریکایی است.

تغییراتی در سبک زندگی که عمر را طولانی می‌کند ۱۴۰۱/۰۷/۱۶
زندگی با تمام پستی‌ها و بلندی‌هایش انسان را درگیر سختی‌هایی می‌کند که بعضا انزوا و افسردگی و فشارهای عصبی را ناشی می‌شود. اگر بتوانیم به این توصیه‌ها عمل کنیم شاید دیرتر رنگ پیری را ببینیم.

مسیر تیم ملی ایران برای صعود به فینال/ طیبی آقای گل می‌شود؟ ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
تیم ملی فوتسال ایران در مرحله نیمه نهایی مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا به مصاف برنده بازی تایلند - تاجیکستان می‌رود.

گلباران ویتنام برای صعود تیم ملی فوتسال ایران به نیمه نهایی ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
تیم ملی فوتسال ایران با برتری قاطع مقابل ویتنام به جمع چهار تیم برتر جام ملت های آسیا راه پیدا کرد.

برای اعتراض جایگاه قانونی قائل هستیم ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
رئیس قوه قضاییه با تاکید براینکه اصلی‌ترین سرمایه این قوه، نیروی انسانی آن است گفت:اگر نیروی انسانی وظیفه‌شناس، زمان‌شناس، متخلق به اخلاق حسنه وجود نداشته باشد هدف اصلی و اساسی محقق نمی شود.

صفحه 1 از 1