رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است و اولین حق مردم حفظ کرامت آنهاست.
کد خبر: ۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ ساعت ۱۱:۳۱ ق.ظ 2022-12-03 11:31:58
قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است

به گزارش خبرنگار تسنیم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (شنبه ۱۲ آذرماه) در همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: دشمن، همه ویژگی‌های قانون اساسی و میثاق ملی ما را مورد هجمه قرار داده است. باید بدانیم که دشمن علیه هویت ملی، امنیت ملی و پیشرفت ما برنامه دارد.

قانون اساسی باطل‌السحر برنامه‌های دشمن علیه کشور است

وی تصریح کرد: همه کسانی که دل در گرو ایران و اسلام دارند، بدانند که باید برای اجرای تمام عیار قانون اساسی تلاش کنیم چراکه این رویکرد باطل‌السحر برنامه و تلاش‌های دشمن علیه هویت، امنیت و پیشرفت کشور است.

قالیباف بیان کرد: وقتی با دقت بیشتر به سال‌های گذشته نگاه کنیم برخی نیروها و دسته‌های سیاسی را می‌بینیم که با قانون اساسی درافتادند، خواهان تجدیدنظر در آن بودند یا آنکه از اجرای تمام و کمال آن طفره رفتند؛ بهانه آنها این بود که قانون اساسی کشور کارآمد نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قانون اساسی میثاق ملی همه ملت ما است؛ ارزش‌ها، اسلامیت، جمهوریت و امنیت نظام ما مبتنی بر این قانون است.

وی یادآور شد: البته توجه داشته باشیم که باید همه ابعاد قانون اساسی را به طور متوازن اجرا کنیم تا این قانون کارآمدی خود را به نمایش بگذارد. این سخن درستی است که هنوز از همه ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده نکرده‌ایم.

قالیباف بیان کرد: به همه قلمروهایی که قانون اساسی درباره آن تدوین شده و به آنها پرداخته است توجه نکردیم و هنوز به بخشی از قانون اساسی عمل نشده یا آنکه عملکردی متوازن و کامل وجود نداشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: راهکار نجات‌دهنده، اجرای کامل، متوازن و بدون تحریف و انحراف از قانون اساسی است؛ چراکه قانون اساسی ما قانون مترقی و حلال مشکلات در ابعاد مادی و معنوی است.

آنچه به آن نیاز داریم تغییر در نگاه به قانون اساسی است

وی افزود: در بحث حکمرانی نو که پیش از این نکاتی را درباره آن عرض کردم، تأکید شده است، آنچه به آن نیاز داریم تغییر در نگاه به قانون اساسی و اجرای آن است نه تغییر در خود قانون اساسی.

قالیباف تصریح کرد: حکمرانی یک امر ملی است نه یک شعار جناحی که با خواستن یا نخواستن گروه یا حزبی تعیین تکلیف شود. باید بدانیم که کارآمدی، ارزش کانونی حکمرانی است و تا زمانی که پاسخ مشخص و شفافی به کارآمد بودن ندهیم و تا وقتی قدرت حل مسائل را پیدا نکنیم، قادر نخواهیم بود مسائل حقوق اساسی مردم را پاسخ گو باشیم.

قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: وقتی به فصل سوم قانون اساسی نگاه می‌کنیم که در آن حقوق ملت و رابطه آن با کارگزاران، نمایندگان و حاکمیت تعریف شده است، می‌بینیم هر کس مدعی این باشد که بخواهد حقوق عامه را پاسخ دهد یا در راستای آن کاری پیش ببرد، بدون شک باید همین قانون را به عنوان مهمترین تکیه گاه و سند به کارگیرد. قانون اساسی بالاترین سند برای احیا و پاسخ به حقوق مردم است و اولین حق مردم حفظ کرامت آنهاست.

وی ادامه داد: اولین حق مردم این است که زندگی خوبی در سایه دین و به کارآمدترین شکل ممکن داشته باشند و آنها باید نتیجه چنین مدیریتی را در همه شئونات زندگی خود ببینند. بدون شک فقر، تبعیض و فساد در تضاد با کرامت و منزلت انسانی است.

قالیباف اظهار کرد: به تعبیر آیت الله جوادی آملی، مردم ستون دین هستند پس حق این است که رضایت مردم به وسیله رعایت حقوق آنها جلب شود. نگاه ما به حکمرانی نو به این رابطه میان مردم و حاکمیت تعریف می‌شود. این نگاه از یک قرارداد اجتماعی که در مکاتب انسان ساخت مورد تأکید قرار گرفته باشد، بالاتر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عمق باورها و نگاه اجتماعی ما که مبتنی بر قانون اساسی و برخواسته از فرهنگ قرآنی است، بر این است که از جهت اخلاقی، اسلامی، انسانی و دنیوی و اخروی به عنوان کارگزاران نظام در برابر مردم مسئول هستیم نه فقط از آن جهت که بخواهیم یک قرارداد را اجرایی کنیم.

در حال تکمیل…

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 12