رییس جمهور گفت: هیچ نهادی در جمهوری اسلامی نیست که برخواسته از رای مردم نباشد؛ جمهوری اسلامی بر رای و اراده مردم مبتنی است.
کد خبر: ۱۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۰۹ ساعت ۱۰:۲۸ ق.ظ 2023-04-29 10:28:13
جمهوری اسلامی بر رای و اراده مردم مبتنی است

به گزارش خبرنگار تسنیم، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در همایش ملی روز شوراها که در محل وزارت کشور برگزار شد، ضمن تبریک روز ملی شوراها، اظهار داشت: خسته نباشید عرض می‌کنم به همه فعالان در شوراهای شهر و روستا و شورای عالی و مدیریت محترم آن. شوراها هم مبنای فرهنگ دینی و قرآنی دارد که به موجب آن امور بر اساس شورا دنبال می‌شوند و نظر جمع اخذ می‌شود و بر اساس عقل و خرد جمعی عمل می‌شود. کارها و امورات در شوراها با تدبیر و تعقل دنبال و با نگاه به خرد جمعی حرکت می‌شود.

وی با بیان اینکه در اصول مختلف قانون اساسی هم به امر شورا و نگاه به خرد جمعی توجه شده است، اظهار داشت: تحقق عینی و عملی شوراها مبتنی بر نگاه امام و رهبری معظم این است که باید به مردم، مشارکت مردم و حضور مردم در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و هر امری از امور کشور توجه شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: یکی از جلوه‌های روشن برای مشارکت و حضور مردم، شوراها هستند. این ساختار در قانون اساسی و قوانین موضوعه جایگاه مشخص دارد و جلوه عملی هم پیدا کرده است. یکی از جلوه‌های روشن مردم سالاری دینی و تحقق اراده مردم، شکل گرفتن شوراها در شهر و روستاها است.

رئیسی با اشاره به کارکردهای شورها خاطرنشان کرد: وقتی سخن از مدینه فاضله، آرمان شهر و شهر اسلامی می‌کنیم کرامات این است که این شهر اسلامی مبتنی بر اخلاق، معنویت، اسلامیت و عدالت است. شهر به معنای آن است که مردم در آن دور هم جمع شدند و زندگی اجتماعی تشکیل دادند. حتی قبیله و طایفه از این دست هستند. آنچه که امروز در آیات نورانی قرآن داریم، واحد اجتماعی امت است و امت از ماده «امه» یعنی مجموعه دارای مقصد و هدف می‌آید. هدف شهر و روستا یکی است و مجموعاً دارای مقصد و هدف واحد هستند.

رئیس جمهور با اشاره به عناصر موجود در امت تصریح کرد: در امت چهار عنصر قرار داده شده است، یک عنصر هدفدار بودن و دوم عنصر حرکت، سوم عنصر امام و مقتدا و چهارم عنصر پویایی است. هیچ زمان ایستایی و توقف در امت راه ندارد و این امت واحده است.

رئیسی بیان کرد: قرار است مجموعه دولت، ملت و شوراها دارای یک مقصود باشند. هیچ نهادی در جمهوری اسلامی نیست که برخواسته از رای مردم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم نباشد و این از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است که مبتنی بر رای عمومی و اراده مردم است.

وی اظهار داشت: این باعث شگفتی است که امروز کسانی که مدعی دموکراسی هستند، از برخی دولت‌هایی حمایت می‌کنند که حتی یک بار انتخابات و مراجعه به رأی عمومی در کشور آنها برگزار نشده است در حالی که کشور ما به طور متوسط هر سال یک انتخابات دارد و در هر سال به رأی عمومی مراجعه کرده است و این کشور با این میزان دموکراتیک بودن مورد حقد دشمن است.

رئیسی مطرح کرد: در سفرم به آفریقا با حقوقدان برجسته آفریقا مواجه شدم که از دوستان آقای ماندلا بود، به من گفت که تمام قوانین اساسی کشورهای جهان را مطالعه کرده‌ام، اما قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را مترقی‌ترین و پیشرفته‌ترین قانون اساسی دنیا می دانم و از این جهت مترقی است که بین دموکراسی و آرمان تجمیع کرده است و هم دموکراسی و رأی مردم و هم آرمان و آرمان خواهی دارد.

وی با بیان اینکه نظام ما نظام مردم سالاری دینی است، بیان کرد: شورایی از فرهیختگان و برجستگان نمایندگان مردم شکل گرفت که یک ظرفیت عظیم و بی بدیلی است که کارهای بسیاری می‌تواند انجام دهد، زیرا با بدنه اجتماعی در ارتباط است و خواست و نیاز مردم را به خوبی تشخیص می‌دهد و راهکار برون رفت از مشکلات را به خوبی می‌داند؛ یعنی هم مسأله را می‌شناسند و هم به حل اشراف دارد. جمع شما بسیار برای کشور، دولت و پیشرفت امور اثرگذار است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی جایگاه خود را در قانون گذاری دارد اما زمینه و بستر بسیاری از این قانون‌ها و تصمیمات در شوراها می‌تواند فراهم شود گفت: شما در شوراها به خوبی تنگناهای اقتصادی و فرهنگی و را می‌شناسید و با جمع نخبگانی می‌توانید نظام مسائل شهر و روستا را تعریف کنید و بگویید در فلان شهر چه ظرفیت‌هایی وجود دارد و چه ظرفیت‌هایی مورد غفلت قرار گرفته است که می‌تواند منجر به رونق تولید و اقتصاد شود.

رئیسی با بیان اینکه یک منطقه پیشرفته باید از همه جهات پیشرفته و توسعه یافته باشد، گفت: تعریفی که از انسان معاصر و نیاز آن داریم، به ابعاد وجودی انسان اشاره دارد و تعریف ما با تعریف سایرین متفاوت است. ما نیازهای مادی و غیرمادی انسان‌ها را می‌بینیم و اعتقاد داریم می‌توان در یک جامعه توسعه یافته به همه نیازهای انسان توجه شود.

ادامه دارد...

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 12