به ابتکار فرمانداری شهرستان اوز راس ساعت ۱۹:۳۰ یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱ جلسه طرح نهضت ملی مسکن با حضور متقاضیان فازهای یک و دو وسه ،فرماندار شهرستان و روسای دستگاههای اجرایی در قالب پرسش وپاسخ در محل سالن کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برگزار گردید.
کد خبر: ۹۷۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ ساعت ۰۹:۰۶ ق.ظ 2023-09-13 09:06:47

مسعود باقرزاده: پس از تلاوت قرآن کریم ، سینا آقایاری معاونت فرمانداری شهرستان اوزکه مدیریت جلسه را بر عهده داشت با تقدیر از حضور پررنگ متقاضیان ، از مدیران دستگاههای اجرایی جهت تشکیل جلسه و آمادگی آنان تشکر و مدت جلسه را دو ساعت اعلام تا ابتدا هر مدیر پنج دقیقه خلاصه ای از اقدامات دستگاه مربوطه را بیان و سپس متقاضیان و نمایندگان معرفی شده از طرف آنان ، پرسش های خویش را مطرح وپاسخ رااز مسئولین دریافت دارند.

 اوزخبر

محمد محمدی فرماندار شهرستان اوز با آرزوی توفیق خدمتگزاران نظام اسلامی و تقدیر و تشکر از معاونت محترم و مدیران دستگاه‌های اجرایی و کارشناسان ادارات و متقاضیان طرح نهضت ملی جهت برگزاری جلسه ، هدف از این جلسه را گفتگوی صریح وبی پرده بین مدیران دستگاههای اجرایی و متقاضیان جهت شفاف شدن اموری که در قالب گزارش عملکرد از بدو طرح نهضت ملی مسکن تاکنون ارائه نشده است و فعالیتهایی که از طرف مدیران انعکاس نیافته و هدف دیگر این است که پیشنهادات وانتقادات متقاضیان را رو در رو و چهره به چهره بشنویم و اگر امری محقق نشده ویا نمی شود متقاضیان و عموم مردم علت را بدانند . فرماندار شهرستان اوز طرح نهضت ملی مسکن را از اهداف دولت سیزدهم اعلام وعنوان نمود: ازپیشنهادات وتجربیات و نظرات متقاضیان، طراحان، معماران وپیمانکاران سطح شهر و عموم مردم برای سرعت بیشتر ،هزینه کمتر، کیفیت بالاتر استفاده خواهیم کرد. وی افزود: مدیران حاضر از افراد کمیته جهادی مسکن مستقر در فرمانداری هستند که در هفته یک روز و مدت ۳ الی ۴ ساعت در جلسه شورای مسکن حضور دارندو برای اجرای این طرح که توسط مجلس در تیرماه سال گذشته مصوب شده وبه دولت ابلاغ گردیده، در فرمانداری ۴۶ جلسه تشکیل شده است.

با دعوت سینا آقایاری مدیر جلسه ،مسعود کراماتی شهردار،حمیدرضا فرازنده ریاست راه وشهرسازی،بهرام دوستی روشن ریاست بنیاد مسکن و محمدرسول رفعتی رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی به ترتیب خلاصه ای از اقدامات خویش را در اجرای طرح نهضت ملی مسکن بدین شرح عنوان نمودند:

شهردار اوز : باتوجه به اینکه تهیه مسکن بخش زیادی از هزینه های خانواده را تشکیل می دهد و تامین آن از دغدغه های همه شهروندان ایرانی و بلکه جهان معاصر است ، همان طوری که مستحضرید اراضی مناسب اجرای طرح نهضت ملی مسکن در اوز بسیار محدود بوده، اما با پیگیری های فرماندار محترم وهمت مسئولین راه وشهرسازی وبنیاد مسکن ، اراضی جهت اجرای طرح شناسایی ، سپس واگذار و تاکنون ۱۰۲ پروانه ساختمانی جهت فازیک و ۲۲۲ پروانه ساختمانی جهت فاز دوم با تخفیف ۵۰ درصدی توسط شهرداری صادر شده است.

بهرام دوستی روشن رئیس بنیاد مسکن اوز : ابتدا قرار بود واحدهای مسکونی در چهار طبقه ساخته شود که پس از تغییر و کاهش طبقات به طبقه همکف و اول وبه صورت دو واحدی، با رضایت متقاضیان فاز اول اجرا و برای فاز دوم زمین تخصیص یافته است و ناظرین وطراحان با ما همکاری بسیار خوبی داشته اند ودر بحث تامین مصالح نیز از طریق بورس مصالح خریداری می شود و کارگاههای فاز یک در حال اجرای عملیات ساختمانی و کارگاه فاز دو در حال تجهیز می باشد و کار به صورت دستمزدی شروع شده است،پیمانکاران بومی با همکاری متقاضیان شناسایی و بکار گرفته ایم و در فاز اول تا مرحله کرسی چینی از آورده متقاضیان هزینه کرده ایم. در فاز دوم که از هفته های آینده کار عملیات ساختمانی شروع می شود در حال حاضر انشعابات آب ،برق، گاز را پیگیری می کنیم.

حمیدرضا فرازنده رئیس اداره راه وشهرسازی اوز: با تقدیر از جدیت فرماندار شهرستان جهت اجرای طرح نهضت ملی مسکن ،اعلام نمود: همه امور در جلسات منظم هفتگی کارگروه تامین مسکن مستقر در فرمانداری با نظارت مستقیم فرماندار پیگیری می شود و امیدواریم کارها به سرانجام ممکن برسد تا در برابر مردم سربلند باشیم. این مقام مسئول افزود:برای آماده سازی زمین تخصیص یافته به طرح تلاش کردیم تا هزینه ای شامل متقاضیان نشود و با کمک بنیاد مسکن ، آماده سازی زمین طرح را انجام داده ایم و تا آن جائی که قانون اجازه بدهد متقاضیان را در کاهش هزینه ها یاری خواهیم کرد. محمد رسول رفعتی مسئول دفتر نمایندگی نظام مهندسی عنوان نمود: برای انتخاب ناظر همکاری لازم را با دستگاههای اجرایی از جمله بنیاد مسکن و راه وشهرسازی و شهرداری داشته ایم و طراحان کار طراحی را رایگان انجام داده اند که جا دارد از آنان تقدیر وتشکر نمایم.

اوزخبر

پس از بیان اقدامات مدیران سطح شهرستان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، نوبت به متقاضیان و نمایندگان آنها رسید که به ترتیب دغدغه ها وسوالات را پرسیدند:

خانم جعفرپور به نمایندگی از متقاضیان چند پرسش اساسی را عنوان نمود: ۱_علت معطلی متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در اوز چه بوده است؟ ۳_یکی از نکات طرح اخذ اجاره زمین از متقاضیان ، آن هم هر متقاضی پنج میلیون وپانصد هزار تومان است ، اگر این طرح ۹۹ ساله هست و مابخواهیم هرسال همچنین مبلغی واریز نمائیم که مشکل زیادی برایمان در بر خواهد داشت، مسئولین چه اقدامی در این زمینه برای کاهش یا حذف اجاره زمین داشته اند؟ ۳_ما و اکثریت متقاضیان هزینه های اعلام شده را پرداخت نموده ایم ، اما برای فاز سوم هیچ اطلاع رسانی در خصوص موقعیت ومحل اجرای طرح صورت نپذیرفته است، آیا اقدامی برای تامین زمین فاز سوم صورت گرفته است؟ ۴_یکی از مسائل مشخص نبودن زمان واریز وام از بانک مسکن به حساب متقاضیان است که ما را دچار نگرانی کرده ، آیا اقدامی جهت تسریع در پرداخت وام صورت گرفته است؟

محمد صادق قاسمی از دیگر متقاضیان طرح نیز مدت زمان اجرای طرح را براساس گفته مسئولین ۱۸ ماهه عنوان نمود و علت طولانی شدن را خواستارشد.

محسن محسن مهرآوران عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو سابق شورای اسلامی شهر اوز که از طراحان ومعماران باتجربه شهرستان اوز ومنطقه جنوب محسوب می گردد در خصوص هزینه اجاره زمین طرح که از متقاضیان اخذ شده گلایه کرد و عنوان نمود براساس تعرفه قیمت منطقه بندی سال ۱۳۹۹ فاز یک و دو در منطقه دیگری محسوب شده و قیمت منطقه بندی به نظر صحیح نیست و از فرماندار تقاضای رسیدگی داشت. احمد جلیلی از دیگر متقاضیان طرح اصلی ترین عامل تغییر از چهار طبقه به دو طبقه را هزینه آسانسور ومشاعات عنوان و گلایه کرد اگر پروژه سریع تر عملیاتی می شد با قیمت های کمتری مصالح خریداری و آورده متقاضیان کفاف هزینه های بیشتری را می داد.

بهرام دوستی روشن در پاسخ به سوالات عنوان نمود: نقشه ها به صورت تیپ برای همه واحدها در سطح استان تهیه شده است و واحدها دو خوابه و برای متقاضیان خانه اولی طراحی شده است وهردو طبقه حیاط مستقل دارد و پس از اینکه پروژه ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت مالک طبقه همکف و طبقه اول مشخص می شود. این مقام مسئول افزود: برای فاز دوم علاوه بر تخصیص زمین، میلگرد خریداری ودر محل پروژه تخلیه شده و در حال اتمام تجهیز کارگاه هستیم و آجر هم خریداری شده است اما چون شرایط تخلیه وجود ندارد ، نتوانسته ایم آجر را به محل انتقال دهیم و سیمان هم نیاز به انبار دارد که به قیمت روز تهیه می شود. در خصوص خسارت پیمانکار در فاز اول پروژه هم تامین دلیل صورت گرفته و کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی نموده و با توجه به ابلاغ الکترونیکی صورت گرفته تا کنون پیمانکار حاضر نگردیده است.خسارت پیمانکار ۶۱۸ میلیون تومان درنظر گرفته شده که قسمتی از طریق تهاتر مصالح پرداخت شده است وشامل بلوک های یک تا نوزده شده است. دوستی روشن رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اوز در خصوص موقعیت فاز سوم عنوان نمود : محل وموقعیت فاز سوم در چند ماه آینده مشخص می شود و درخصوص وام نیز پس از تنظیم قرارداد رهن توسط بانک مسکن و دفتر اسناد رسمی وام اختصاص می یابد

فرماندار اوز در خصوص اجاره زمین عنوان نمود: قانون جهش مسکن در تیرماه ۱۴۰۰ تصویب شده است و اجاره زمین در این قانون پیش بینی شده که ممکن است در آینده تغییراتی مشابه مسکن مهر داشته باشد.

 فرازنده رئیس اداره راه وشهرسازی اوز عنوان نمود برای فازهای بعدی زمین ۹ و۲۶ هکتاری در دست تامین است وامیدواریم سریع تر به نتیجه نهایی وتصویب در استان برسد.

فریدون نامی ریاست سابق وعضو فعلی شورای اسلامی شهر اوز که در جمع متقاضیان حضور داشت، صبر وحوصله متقاضیان را ستود و از مشکلات اجرای طرح در طول دوسال اخیر نکاتی یادآور شد وتورم اقتصادی را دلیل کندی طرح عنوان واز مسئولین خواست با اجرای سریع تر پروژه کام متقاضیان را شیرین کنند تا در یکسال آینده شاهد خانه دار شدن تعداد زیادی از شهروندان باشیم که درحال حاضر بابت اجاره مسکن مبلغ زیادی در سطح شهر به موجرین می پردازند. در پایان فرماندار رتبه شهرستان اوز را در بین تمام شهرستانها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن در تمام شاخص ها عدد ۱۱ عنوان کرد و در خصوص اجاره زمین نیز درخواست خویش را از شورای مسکن مبنی بر کاهش هزینه اجاره در مرکز استان ارسال داشته ومنتظر نتیجه تصمیمات جلسه استان هستیم تا تعیین تکلیف شود.

جلسه در ساعت ۲۲ به اتمام رسید و فرماندار با قدردانی از مدیران ومتقاضیان برکت این جلسات را روشن شدن اذهان ، درک متقابل ،شناخت فرصت ومحدودیت ها عنوان وآمادگی فرمانداری را برای تشکیل ماهانه جلسات پرسش وپاسخ اعلام نمود.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 16

.