خطیب نماز جمعه این هفته تهران، هدف از صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران را گرفتن امتیاز در مذاکرات دانست.
کد خبر: ۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۳/۲۰ ساعت ۱۶:۲۲ ب.ظ 2022-06-10 16:22:48
هدف قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام امتیازگیری است

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته (۲۰ خرداد ماه) که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، هدف از صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران را گرفتن امتیاز در مذاکرات دانست و خطاب به رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، اظهار کرد: این انقلاب به کسی باج نمی‌دهد و بر دهن زورگو می‌زند.

وی همچنین با اشاره به ارتحال مبارز قدیمی و یار دیرین امام خمینی (ره)، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی، گفت: از این منظر نگاه می‌کنم که مرحوم دعایی پای ثابت نماز جمعه تهران بود. از او پرسیدم راز و رمز این همه مداومت بر نماز جمعه چیست؟ پاسخ داد فضیلت آن که مشخص است، اما من نماز جمعه را یادگار امام و حضور در آن را نوعی بیعت با امام می‌دانم.

وی افزود: رحلت حجت‌الاسلام دعایی را به خانواده ایشان تسلیت می‌گوییم و امید داریم به پاس خدمات ارزشمند او در دوران قربت انقلاب به این نهضت، خداوند اجر جزیل به او عنایت کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به حادثه «متروپل» آبادان و قطار مشهد-یزد تصریح کرد: این دو حادثه جگر همه ما را سوزاند. تمام ملت ایران خود را شریک غم بازماندگان می‌دانند، خداوند به خانواده‌های جان‌باختگان صبر و اجر جزیل عنایت کند و به مصدومان شفای عاجل ببخشد.

خاتمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره حادثه «متروپل» ادامه داد: مقصران این حوادث باید شناسایی شوند و مجازات عبرت‌آموزی برای آن‌ها در نظر گرفته شود تا ما بیش از این شاهد این اتفاقات تلخ نباشیم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه امروز سالروز شهادت اولین مجتهد شهید انقلاب اسلامی، مرحوم شهید آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی است، عنوان کرد: سال ۱۳۴۹ آیت‌الله سعیدی زیر شکنجه به شهادت رسید. اینکه در شرایط و فضای آن روز کسی بگوید «اگر مرا بکشید و خونم را بر زمین بریزید خون من روی زمین می‌گوید خمینی!» خیلی دل و جگر و بصیرت زیادی می‌خواهد.

وی بیان کرد: من در حالات ایشان نکته‌ای دیدم، سال ۱۳۴۵ که هنوز بسیاری از مرزها روشن نبود، او در مقابل لیبرال‌ها موضع داشت، معتقد بود آن‌ها امام را قبول ندارند. تأکید داشت آب ما با کسانی که امام را قبول ندارند به یک جوی نمی‌رود؛ به این می‌گویند بصیرت! شهید سعیدی در اوج خفقان مرید امام و خط‌شناس بود.

خاتمی با اشاره به سرقت اخیر از بانک ملی نیز اظهار کرد: ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه امروز، رئیس پلیس تهران تماس گرفت و گفت سارقان صندوق امانات بانک ملی دستگیر شدند و اکثر مبالغ و صندوق‌های سرقت شده، بازگردانده شده است.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: از پلیس جمهوری اسلامی کمال تشکر را داریم که به سرعت این موضوع را پیگیری کرد و از دوشنبه که این اتفاق افتاد، ظرف چند روز سارقان را دستگیر کرد. از دستگاه قضا نیز می‌خواهیم اشد مجازات را برای این سارقان خبیث در نظر بگیرند. این سارقان دزد اعتماد مردم هستند و جرم آن‌ها از دزدی معمولی بیشتر است.

وی اظهار کرد: از دستگاه قضایی نیز تشکر می‌کنیم که در این ماجرا با همراهی آن‌ها دستگیری سارقان صورت گرفته است؛ نباید با این افراد خبیث، رذل و پست که امانات مردم را به سرقت برده‌اند رحم کنیم، اگر به آنها رحم کنیم به مردم رحم نکرده‌ایم. اگر این جانیان آزاد بمانند امنیت رخب خواهد بست. بنابراین باید بابت برخورد با این افراد از دستگاه‌های مربوطه تشکر کنیم.

خاتمی با اشاره به زنده شدن حال و هوای حج، یادآور شد: زائران عزیز به بیت‌الله الحرام مشرف می‌شوند؛ به این عزیزان می‌گوییم که شما نماینده ملت شریف ایران هستید، طوری عمل کنید که مایه عزت ایران اسلامی باشید. حاکمان سعودی نیز باید بدانند که مکه و مدینه از آنِ همه مسلمانان است. باید امکانات رفاه همه مسلمانان را فراهم کنند. جان همه زائران به ویژه زائران ایرانی برای ما مهم است. طعم تلخ حادثه منا هنوز در کام ما است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران متذکر شد: گران کردن حج توجیهی ندارد، 60 ریال برای تبلیغ پول می‌گیرند؛ اما کدام تبلیغ؟ تبلیغی که در آن زیارت و بوسیدن خانه خدا را شرک می‌خوانند، برای این حرف‌های نادرست، غلط و بی‌اساس باید پول هم بدهیم؟ به هرحال، آرزوی حجی مقبول برای همه زائران عزیزمان داریم.

وی با اشاره رهنمودهای فراوان مقام معظم رهبری در هفته اخیر تأکید کرد: این رهنمودها هرکدام بابی از حکمت بود؛ سخنرانی مهم رهبر انقلاب در مرقد امام خمینی(ره) نیز بسیار قابل توجه بود، پیشنهاد من برای اینکه نسل بعد از انقلاب با امام راحل آشنا شوند این است که فرمایشات مقام معظم رهبری در این سی سال در مرقد مطهر را جزو کتب درسی قرار دهند.

خاتمی با تأکید بر اینکه بهترین کسی که می‌تواند امام راحل را معرفی کند، آیت‌الله خامنه‌ای هستند، تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند امام روح انقلاب است، یعنی اگر امام را از انقلاب بگیرید، انقلاب کالبدی بی‌روح است. نرم‌افزار گام دوم انقلاب باید رهنمودهای امام راحل به ویژه آنچه در وصیت‌نامه ایشان آمده است باشد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه به هفت نکته از بیانات رهبر انقلاب پرداخت و گفت: یکی از این نکات این بود که نگذارید از انقلاب هویت‌زدایی شود؛ این انقلاب انقلابی خدایی است، انقلابی که از مساجد و نماز جماعت‌ها و حسینیه‌ها شروع شد. برخی بدشان نمی‌آید این انقلاب را به سمت سکولار بکشانند، یعنی دین را از سیاست جدا کنند.

وی افزود: امام (ره) فرمودند تمام مقصد ما مکتب ما است؛ نگذارید دین را از این انقلاب جدا کنند.

خاتمی بیان کرد: نکته دوم اینکه امام روح انقلاب است، نگذارید یاد امام در جامعه کمرنگ یا تحریف شود. به امام نامه نوشتند که شما مسئله جنگ را حل کردید، مسئله آمریکا را نیز حل کنید؛ امام نامه را خواندند ولی جواب ندادند؛ پیام این پاسخ ندادن این است که امام عزیز ما با نفرت از آمریکا از دنیا رفت. همان شعاری که شما سر می‌دهید و می‌گویید «مرگ بر آمریکا» در قلب امام بود.

خاتمی اظهار کرد: نکته سوم، رهبری فرمودند نگذارید رده‌های ارتجاع در کشور جای بگیرند و مقصود از مرتجع را نیز معنا کردند؛ همان کسانی که دلداده غرب هستند و تفکر غرب، تفکر حاکم بر اذهان آن‌ها است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: نکته چهارم، رهبری تأکید کردند که دروغ و فریب جنگ روانی دشمن را افشا کنید و نگذارید جنگ روانی در کشور تأثیر بگذارد. این نکته یعنی ما دو جور فضای مجازی داریم، یکی آنکه علما، مراجع و حزب‌اللهی‌ها دارند و از این ابزار علیه دشمن استفاده می‌کنند، این فضا خوب بوده، هست و خواهد بود و مورد تأیید قرار دارد، نوع دیگر از فضای مجازی آن است که از دشمن و آمریکا خط می‌گیرد.

وی افزود: امیدوارم حرف ما را تحریف نکنند، ما هیچ وقت با اصل فضای مجازی دشمن نبوده‌ایم، اما با فضای مجازی که آمریکا به آن خط می‌دهد دشمن بوده، هستیم و خواهیم بود.

خاتمی عنوان کرد: نکته پنجم بیانات رهبری این بود که از سرمایه ایمان مردم برای تولید عمل صالح بهره بگیرید، این سرمایه امروز اگر از اوایل انقلاب بیشتر نشده باشد، لااقل به اندازه همان روزها هست. جلوه‌های تدین بسیار است که رهبری نیز به آن اشاره کردند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران اضافه کرد: نکته ششم از فرموده‌های رهبر انقلاب این بود که نگذارید وانمود کنند که کشور به بن‌بست رسیده است. این همان کاری است که دقیقا در اوایل انقلاب برخی لیبرال‌ها می‌کردند و می‌گفتند انقلاب به بن‌بست رسیده است، امام به آن‌ها گفت که انقلاب اسلامی به بن‌بست نرسیده و نخواهد رسید، شما به بن‌بست رسیده‌اید.

وی تصریح کرد: نکته هفتم بیانات رهبری این بود، امروز که دشمن در صدد تخریب مسئولان انقلابی است باید از مسئولان انقلابی تشکر کرد.

خاتمی درباره قطعنامه ضدایرانی اخیر شورای همکاری انرژی اتمی گفت: سرانجام با گزارش غلط و نادرست مدیرکل آژانس، این قطعنامه ضدایرانی در حقیقت توسط آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای اروپایی صادر شد. مدیرکل آژانس قبل از آنکه این قطعنامه صادر شود به دیدار رئیس رژیم صهیونیستی رفت، این دیدار نشان می‌دهد هماهنگی کاملی میان این دو اتفاق افتاده و این قطعنامه علیه ایران صادر شده است، اینجا حق اسرائیل است که ایرانیان شعار ضد این رژیم سر بدهند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران بیان کرد: همه اطلاعات آژانس بین‌المللی پخته شده توسط رژیم صهیونسیتی است و مطلقا بی‌طرفانه نیست. نکته دیگر آن است که مسئولان محترم ما در مواجهه با دوستان رژیم صهیونیستی از جمله مدیرکل آژانس در زمینه اطلاعات دادن باید بسیار بخیل باشند، بسیاری از بازرسانی که به کشور می‌آیند چشم آمریکا و اسرائیل هستند و گزارش می‌دهند که مراکز هسته‌ای و دانشمندان ما مورد حمله قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: به این‌ها می‌گویم که شما بیش از چهل سال است که این انقلاب را تجربه کرده‌اید، باید بدانید این انقلاب به کسی باج نمی‌دهد و در دهان زورگویان می‌زند.

خاتمی خاطرنشان کرد: نسخه بیش از چهل ساله انقلاب اسلامی، نسخه مقاومت است. قطع تعدادی از دوربین‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی اولین گام در برخورد با آن‌هاست؛ اگر شیطنت آن‌ها ادامه پیدا کند، این گام‌ها نیز ادامه خواهد داشت. دشمن کور خوانده اگر گمان می‌کند می‌تواند ایران را به موضعی که می‌خواهد بکشاند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 12