مسعود باقرزاده :واقعیت اینجاست که لارستان ، سرزمینی وسیع در جنوب استان فارس، دروازه ایران به خلیج فارس زمانی یک دستش به دریا و دست دیگرش به قلب فلات ایران نشانه رفته بود، امروز شمشیر زنی یک دست است، از بی آبی به بنادر وخلیج فارس می نگرد از بی نانی به فلات ومرکز ایران ، کاش به جای اسب سواری ، بر ماشین زمان جیمز سوار می شدیم وتونل زمان را طی تا پی می بردیم وحس می کردیم اگر به عنوان یک لارستانی چون گذشته به دریا راه داشتیم چه فرصت ها کنارمان بود.
کد خبر: ۷۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ ساعت ۰۹:۰۶ ق.ظ 2023-09-13 09:06:47

 

فاصله شهر لارتا بندرلنگه ۲۸۰ کیلومتر و تا بندرعباس ۱۹۲ کیلومتر و تا بوشهر ۴۲۰ کیلومتر و تا شهر بستک ۱۷۰ کیلومتر است،در ۱۳۱۷شمسی به دنبال تقسیمات جدید اداری و كشوری، بندر لنگه به عنوان مركز بخشی به همین نام و تابع شهرستان لار شناخته شد (رزم آرا، ۷۵). در ۱۳۲۷شمسی طبق تصویب نامۀ هیئت دولت وقت، بخش لنگه به شهرستان تبدیل گردید كه بخشهای حومه، بستك، شیبكوه، گاوبندی، ابوموسی و تنب از توابع آن بودند. در آخرین تقسیمات سیاسی سال ۱۳۸۰شمسی بخش بستك از شهرستان بندر لنگه منتزع، و به شهرستان بدل گشت . شهرستان بندر لنگه هم اكنون یكی از شهرهای استان هرمزگان است.

دولت ها می آیند و می روند ، این تاریخ است که می داند و این مائیم که باید بنگاریم ، دیرزمانی نیست که لارستان کوچک و کوچک،قطعه و قطعه، نرم ونرمتر می شود تا در مسیر تاریخ سواری دهد.

آقای فرماندار،روی سخنم به تاریخ است، اعتراض وتعصبی ندارم ، اما اگر نیک بنگریم درست در زمانه ای قرار داریم که لارستان سخت محتاج تدبیر است، هنوز در کنار ما هستند پیرمردانی که از بندر لنگه وبندر خمیر چای باروتی وپارچه و صدها قلم جنس از مسیر (دروازه)لارستان به داخل کشور ترانزیت می کردند، روزانه ، قافله ، قافله ...

اما از آن طرف و مرکز ایران ، گندم و برنج و نخود ولوبیا و هرگونه غله و مله  و... را از فلات ایران صادر می کردند،رو به خلیج فارس واقیانوس هند.

آقای فرماندار خسته نباشید .

شجاعت وشهامت شما ستودنی است، کمتر کسی ریسک می کند و از خود می گذرد و مسئولیت اجتماعی می پذیرد.

 شما سخت در تلاش هستید تا ساماندهی کنید، وقت می گذارید، با رسانه های خبری شفاف هستید و شاهد رفت و آمدهای شما هستیم،خبرهای امیدوار کننده می شنویم و تا آن جائی که توان دارید انرژی مصرف می کنید.

اما قلب واقعیت ، همه را ناکام خواهد کرد ،به اولین سطور برگردیم،چیزی جز از دست دادن فرصت ها در گذشته نبوده است،نه مجال دلیل تراشی داریم و نه به گذشته پرداختن سود وحاصلی دارد.گذشته می تواند به سان چراغی فرا رو برای آینده باشد،وآن چیزی نیست جزاین سخن که: فرصت سوزی حاصلی جز حسرت خوردن دربر نخواهد داشت وتاریخ مایه عبرت ملتهاست.

لارستان نیازمند مدیر است، شما اولین و آخرین فرماندار نیستید، دوره مدیریت شما تازه شروع شده اما چشم برهم زنید پایان خواهد یافت. پست و جایگاه سازمانی با شمشیر واسب شباهت بسیار دارد ، بی رحم وبی وفا .

 

به عنوان یک شهروند لارستان از شما می خواهم هم اسب سوار شوید و بتازید و هم شمشیر بدست گیرید و نبرد کنید.

تساهل وتسامح ویژگی قریب باتفاق مدیران است، اما امروز این کشتی به گل نشسته در لارستان محتاج یاری همگان است .

فرصتی فراهم شده است به عنوان فردی بی طرف و بی طمع در راس مقام سیاسی ودولتی شهرستان لارستان قرار گرفته اید ،انتظار داریم هم سیاسی عمل کنید و هم دولت را متقاعد سازید تا هیبت وهیمنه لارستان با انتزاع از فارس،به زودی با  استان شدن بازیابی شود.

که گفته اند:

هرکس ز زلف یار یکی حلقه واکند

ایزد هزار حاجت او را روا کند

صدها فرشته بوسه بر آن دست می زنند

کز کار خلق یک گره بسته واکند

 انتظار داریم گذشته را تجربه نکنیم، حلقه های مفقوده را در مدیریت دریابیدو به عنوان یک لارستانی پیشنهاداتی را فهرست وار ارائه می نمایم:

الف: روی لارستانی ها حساب بازکنید وبا بکارگیری نیروهای بومی، به کارگروهی وکار تیمی روی بیاورید، لارستان نیازمند مدیریت فراگیر وهمه جانبه است، مرکز شهرستان اگرچه از صددرصد امکانات و امتیازات برخوردار نیست ، اما از آمار خوبی برخوردار است. انتظار داریم از  سازمان های مسئول و ادارات بخواهید تادر عصر ارتباطات ،آمار و اطلاعات به روز وشفاف ارائه دهند ودرمسیر اهداف سازمانی پیش بروند و برای افکار عمومی روشن سازند که کجاهستند وکجا می روند،چرا که با این وضعیت بودجه به همراهی عمومی نیاز دارندوبارو راستی با خلق ،مشارکت پررنگ تر خواهد شد.

ب: صلح دوستی وارتباطات ما لارستانی ها با همه جای دنیا ظرفیت است،تنها شهرستانی در کشور(به نسبت جمعیت)هستیم که بیشترین شهروندانش در کشورهای حاشیه خلیج فارس اقامت دارند و در سراسر دنیا به تجارت می پردازند و از سوی دیگر مهاجر پذیریم،پس با بالا بودن آمار مهاجرپذیری ومهاجر فرستی در کشور، بسنده کردن به دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شهرستان،کفایت نمی کند،بل باید ازاین ظرفیت در جهات فرهنگی،سیاسی،اقتصادی و... استفاده شود.

پ: مسیر ترانزیت مرکز استان تا بندرعباس را کیلومترشماری کنید و با ساختن بزرگراه وآزادراه در آینده، سرمایه لارستانی ها را به گردش درآورید.

ت: محیط زیست ما مثل همه جای دیگر دنیا با انقلاب صنعتی آسیب دیده و جانی ندارد ،اما ما خوش ذوق وطبیعت دوست هستیم و با خلاقیت بدی های گذشته را جبران می کنیم.

جاذبه های طبیعی وگردشگری در لارستان کم نیستند، باشناسنامه دار کردن سمن هاویاری جوانان،آنها را نوسازی وبازسازی کنیدتا احساس حقارت نکنیم.

ث: تاریخ گواهی می دهد مرکز نشینان ما را حاشیه حساب کردند و با بی توجهی ،این سرزمین نتوانسته استعدادها وتوانائیهایش را بروز دهد،جا دارد برای استفاده از اعتبارات ملی واستانی تلاش خویش ومدیران کل را بکارگیرید وبرای نوسازی و پروژهای جدید در تمام نقاط شهرستان اعتبار بگیرید،خیرین همراه هستند اما انتظاراتشان را برآورده سازید.

اگر تدبیر کنید مسیر تاریخ در لارستان عوض می شود، چرا که مطالبات ما لارستانی ها به قوت خود باقی خواهد ماند، چه از طرف دولت سیزدهم مهم تلقی وارزیابی و با طرح های مطالعاتی و پیشنهادی پیگیری شود و چه مثل هزاران طرح در مسیر تاریخ با کاهلی مدیران و  مسئولین مسکوت بماند.

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 16

.