مسیب داوری مشاور حوزه ریاست سازمان مرکزی، محمد نخی مدیرکل آموزش تقریب مذاهب، حسن سلطانی معاون هماهنگی دانشگاه فارس، مهدی زارع رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان با میزبانی عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز چهارشنبه 6 اردیبهشت 1402 در حضور امامان جمعه لارستان،اوزوفیشور،فرماندارشهرستان اوز،فرماندهی ناحیه بسیج سپاه پاسداران وجمعی از مدیران ومسئولان شهرستان های اوز،لار،خنج وگراش بیست وهفتمین دفتر تقریب مذاهب اسلامی رادر دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز افتتاح نمودند.
کد خبر: ۱۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ ساعت ۰۹:۰۶ ق.ظ 2023-09-13 09:06:47

فریما باقرزاده: در این آئین که به میزبانی عبدالعزیز خضری ریاست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز در تالار شیخ سعدی دانشگاه راس ساعت30 :9 صبح روز چهارشنبه برگزار گردید،فرماندار،رئیس هیات فتوای جنوب کشور،معاون هماهنگی دانشگاه آزاد در استان،دبیر و مدیر آموزش تقریب مذاهب سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی سخنرانی کردند و متن سخنان ارسالی شیخ عبدالقادر فقیهی بانی ورئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز دفتر دبی توسط دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد دفتر اوزقرائت شد.

عبدالعزیز خضری:میزبان ودبیر جلسه افتتاحیه با تقدیر وتشکر از حضور ائمه جمعه لارستان،اوز وفیشوردانشگاه آزاد اسلامی را از بزرگترین ارگان های آموزشی خواند که در سطح کشور دارای زیرساخت های متعددی است و می تواند نقش های متفاوتی را درسطح کشوروجهان اسلام ایفا نماید،وی خود وهمکاران کشوری واستانی در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز میزبان خوانده وآمادگی این مرکز دانشگاهی را برای افتتاح 27مین دفتر تقریب مذاهب اعلام نمود.

عبدالعزیز خضری افزود:جلسه حاضر اوز را به سال 1285 شمسی پیوند می دهد که در آن زمان اولین مدرسه علوم دینی در این شهر تاسیس گردید ودرآن سالها قرار بود مدرسه نوین هم تاسیس شود که بدلایل اجتماعی انجام نشد.

پس از تشریح دستور جلسه ،این مقام پرتلاش وبنیانگذار دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز از محمد محمدی فرماندار شهرستان اوز درخواست نمود اولین سخنران جلسه باشند.

فرماندار شهرستان اوز با تقدیر وتشکر از حضور مسئولین کشوری واستانی وشهرستانی دانشگاه آزاد اسلامی و حضور روحانیت معزز وائمه جمعه،عنوان نمود:به برکت وجود علمای بیدار وهوشیار اهل سنت وتشیع در جنوب استان فارس وشهرستان های اوز،خنج،لار،گراش وجویم شاهد وحدت مردم هستیم وباید تلاش نمائیم مولفه های وحدت را تقویت وآن را پایدار نمائیم.

نماینده عالی دولت در شهرستان اوز، نظام جمهوری اسلامی را عامل تقویت وحدت خوانده وحاضرین را به پرداختن ومطالعه وتقویت مشترکات مذهبی از جمله مهدویت فراخواندند.

حسن سلطانی معاون هماهنگی دانشگاه دراستان فارس :دانشگاه آزاد اسلامی با کمک معنوی امام راحل کار خود را از مساجد وحسینیه ها شروع کرده وامروزدر استان فارس 35 واحد با 1700 نفر عضو هیئت علمی دارای 70 هزار دانشجو و1500 نفر کارمند است.

این مقام مسئول خدمات دانشگاه آزاد را در راستای مسئولیت های اجتماعی گسترده وگوناگون خوانده که برخی از آن عبارتند از: اعزام تیم های پزشکی وپرستاری به مناطق محروم سراسر کشور،برگزاری اردوهای جهادی اساتید و دانشجویان برای ارائه خدمات مختلف به مناطق محروم از جمله ساخت وساز وترمیم مناطق مسکونی .

دکتر سلطانی افزود: در شهرستان هایی که پتانسیل وجود داشته باشد دفتر تقریب مذاهب تاسیس می شود و شهرستان اوز وخنج از جمله شهرستان های مستعدی است که دفاتر تقریب مذاهب افتتاح می شود.

وی تلاش مردم وخیرین دانشگاه آزاد اسلامی مرکزاوز را ستوده و برای خیرینی که در قید حیات نیستند آرزوی آمرزش الهی کرد.

مسیب داوری مشاور حوزه ریاست سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی : یکی از ماموریت های دانشگاه آزاد اسلامی مسئله محوری وکلیدی تقریب مذاهب در جهان اسلام است و براین اساس شورای سیاستگذاری در سازمان مرکزی با حضور اعضای فاخر وبرجسته برای این امر تشکیل گردیده است که تاکنون دفاتر تقریب مذهب توسط دانشگاه آزاد اسلامی در اکثر نقاط کشور تاسیس گردیده وفعالیت می نمایند.

این مقام مسئول اعلام کرد: دفاتر تقریب مذاهب دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای مختلف این دانشگاه فعال بوده و موفقیت های زیادی داشته اندوامیدواریم با تلاش همکاران دربیست وهفتمین دفتر که امروز افتتاح می شود شاهد موفقیت ها وتوسعه در این شهرستان باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خرم امام جمعه شهرستان لار: با تقدیر وتشکر از مسئولان استانی دانشگاه آزاد اسلامی ،عبدالعزیز خضری میزبان جلسه،علما واندیشمندان حاضر در جلسه،باتبریک گشایش دفتر تقریب مذاهب،مسئولین را به توجه درسخنرانی 22/7/1401 مقام معظم رهبری دردیدار با اعضای کنفرانس وحدت اسلامی که نقشه راه برای ما در موضوع تقریب که هدف آن وحدت است ، فراخواندند.

اصل فرمایش وتوصیه مقام معظم رهبری که هدف آن تقریب است وما می خواهیم با آن تقریب به وحدت برسیم ،مقام معظم رهبری می فرمایند وحدت یعنی چه؟ مراد از وحدت قطعاً وحدت مذهبی نیست.این که همه به یک مذهب درآئیم ،قطعاً منظور این نیست ،وحدت جغرافیایی هم نیست،مراد از وحدت حفظ منافع امت اسلام است .

امام جمعه شهرستان لار افزود:مقام معظم رهبری می فرمایند، ابتدا باید تشخیص دهیم منافع امت اسلامی کجاست،در چیست؟بعد در این زمینه ملت ها با هم توافق کنند،دولتها هم اگر به این راه هدایت بشوند ،خداوند دلهایشان را به این سمت بکشاند،در جهت منافع امت اسلامی توافق کنند.

حجت الاسلام دکتر سید مختار موسوی خرم توافق اخیر ایران و عربستان سعودی را یک رویداد مبارک دانست و اظهار داشت: این توافق در ۲ رکن مهم در جهان اسلام، نقشه های شیطنت آمیز را بر هم زده است .

وی در پایان اهمیت خروجی و دستاوردهای افتتاح دفاتر را بیان کرد و گفت: آنچه جامعه ما را استوار و پویا می سازد عملگرائی است ومسئولین دانشگاه آزاد پس از افتتاح دفتر باید عملاً روی موضوعات کار کنند .

شیخ محمدیوسف وخشوری رئیس هیات فتوای جنوب کشور با تقدیر وتشکر از حاضرین وتبریک عیدفطرباتحسین امر تقریب که زمینه گفتگو ونشست وبرخاست را فراهم می نماید افزود: ما در اصطلاحاتمان هم وحدت داریم وهم تقریب،خداوند در آیه118 سوره هود می فرماید: وَ لَو شاءَ رَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّهً واحِدَهً وَ لا یَزالُونَ مُختَلِفین،اگر خدای عزوجل می خواست همه مردم را یکدست قرار می داد،این سنت الهی است که انسانها دارای ایده ها ونگاههای مختلف وبرداشت های متفاوت باشند واین تفاوت قطعاً ارزش دارد ورشدوپویایی ایجاد می کند ومذاهب اسلامی هم خارج از این سنت الهی نیستند.

رئیس هیئت فتوای جنوب اعلام کرد:در سه استان فارس، هرمزگان و بوشهر سعی بر گسترش وحدت، تقریب و همدلی داریم و اجازه نمی دهیم از هیچ منبری ندای اختلاف بلند شود. وی فرهنگ گفتگو را بهترین وسیله برای برطرف شدن تنگ نظری ها اعلام کرد.

دکتر محمد نخی مدیر کل آموزش مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی از دیگر سخنرانان حاضر در جلسه اظهار داشت: حدود ۲۱ سال پیش به اوز آمده و تقریب و وحدت را در شهرستان های لارستان، اوز، گراش و خنج یافتم. محمد نخی افزود: حفظ وحدت و گسترش آن باید در راس امور باشد. وی با بیان اینکه پیوسته اختلاف وجود داشته و خواهد داشت گفت: تفرقه مذموم و مایه تاسف است. محمد نخی اضافه کردکه فقه شافعی در مدارس علوم دینی اهل سنت وجود دارد و عالی هم تدریس می شود در دانشگاه باید فقه تقریب تدریس شود. وی در پایان گفت: دانشگاه آزاد دانشگاه حل مسئله است.

اوزخبر

در این نشست احکام روسای دفاتر تقریب مذاهب اوز و خنج تقدیم شدوجلسه با افتتاح دفتر تقریب مذاهب در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز راس ساعت 12 پایان یافت.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 16