همکاری با نمایندگان مجلس در نوشتن برنامه هفتم توسعه، بودجه کم وزارت میراث فرهنگی و رونق گردشگری در پساکرونا از جمله اولویت‌ها و چالش‌های وزیر جدید میراث فرهنگی در دولت سیزدهم است.
کد خبر: ۵۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ ساعت ۱۲:۲۰ ب.ظ 2021-07-06 12:20:39
رونق گردشگری در پساکرونا چالش مهم وزیر جدید میراث فرهنگی

خبرنگار ما_ گروه جامعه؛ فعالان صنعت گردشگری، صنایع دستی و حوزه میراث فرهنگی در نشست مجازی، اولویت‌ها و چالش‌هایی که وزیر جدید وزارت میراث فرهنگی با آن رو به رو خواهد شد، مورد بررسی قرار دادند. در بخش اول این نشست کارشناسان بیان کردند این دوره نباید اتفاق دوره‌های قبل تکرار شود چون تلقی می‌کنند گردشگری تخصصی ندارد و هر کسی می‌تواند در مسند آن بنشیند. باید روشن باشد که وظایف این وزارت کاملاً تخصصی است. اولویت، وضعیت اقتصادی و معیشت مردم است و ثابت شده که گردشگری می‌تواند در زمان کوتاهی کمک عمده‌ای به رونق اقتصاد کند. پس در شرایط بین‌المللی نیاز است ارتباطات بین‌المللی را گسترش دهیم.

در بخش دوم این نشست؛ تعامل با ارگان‌های دیگر، همکاری با نمایندگان مجلس در نوشتن برنامه هفتم توسعه، بودجه کم وزارت، رونق گردشگری در پساکرونا از جمله اولویت‌ها و چالش‌های وزیر جدید میراث فرهنگی در دولت سیزدهم عنوان شد.

سجاد شالیکار از فعالان گردشگری در این نشست مجازی بیان کرد: با صنعت گردشگری در چند دهه اخیر به صورت تفننی برخورد شده است. مهم نیست چه کسی وزیر می‌شود مهم این است که جایگاه خودمان را بشناسیم و برای آینده برنامه‌ریزی کنیم اولویت اول فرهنگی و اولویت دوم اقتصادی است که هر دو در تعاملات فرهنگی و اقتصادی دنیا بسیار مهم به شمار می‌آید اما در ایران چنین اتفاقی نیفتاده است. باید بدانیم چرا درجه چندم و تفننی هستیم. من قبول ندارم که حتماً باید وزیر میراث فرهنگی با نفوذ باشد ما در سال ۹۴ تا ۹۷ اتفاق مثبتی در حوزه سیاست کلی ایران داشتیم و مقداری گردشگری تکان خورد. آیا ظرفیت استفاده از آن را داشتیم؟

وزیر آینده باید چالش‌ها را بشناسد و به سمت حل آن برود

وی گفت: اگر امروز فرد با نفوذی حضور پیدا کند و مشکل برجام نیز حل شود، چالش ما ظرفیت خواهد بود. از این نمی‌توان فرار کرد. وزیر آینده باید این چالش‌ها را بشناسد و به سمت حل آن برود. تشکل‌ها باید ساماندهی شوند. در نشست قبلی افرادی در همین فضای مجازی آمده و صحبت کردند. این افراد ۲۰ سال است که مسئول صنفی هستند و در کنار وزیر می نشسته‌اند. امروز در شورای سیاست گذاری بخش دولتی و خصوصی در کنار وزیر هستند آنها هم گلایه می‌کنند که چرا وزیر حرف ما را گوش نمی‌کند. ما اگر گلایه کنیم به این دلیل است که وزیر را نمی‌بینیم شما چرا؟ اگر کسی ۲۰ سال رئیس تشکلی بوده که نمی‌تواند از وضعیت فعلی گلایه کند. اگر تا به حال در مسیر توسعه نبوده‌ایم باید یک سوزن به خودمان بزنیم.

تعامل فعالان میراث فرهنگی با نمایندگان برای نوشتن برنامه هفتم

در ادامه نوروز رجبی از جامعه باستان شناسی کشور بیان کرد: ما به عنوان تشکل‌های سه حوزه وزارت هرگز ننشسته‌ایم تکلیف را با خودمان مشخص کنیم. باید وزیر میراث فرهنگی جایگاه هر یک از این حوزه‌ها را تبیین کند. وزیر باید مدیران پاکدست و چابک به این وزارت بیاورد. نماینده مجلسی به من می‌گفت در حال نوشتن برنامه هفتم توسعه هستیم اما در حوزه میراث فرهنگی و باستان شناسی نتوانسته کسی را پیدا کنند.

وی گفت: اگر وزیر فهم فرهنگی داشته باشد می‌تواند تعاملی را بین ارگان‌های دیگر برقرار کند و فضا برای فعالیت تشکل‌ها آماده شود. ما از تلاش دست برنمی دارد. جامعه باستان شناسی درباره تخریب آثار بارها بیانیه داده است. جامعه مرمت گران و باستان شناسان کجا هستند؟ فراکسیون مجلس که در ارتباط با میراث فرهنگی است نمی‌داند دانشگاه‌ها دپارتمان‌های باستان شناسی دارند تا برای برنامه هفتم به آن مراجعه شود. اینها دشواری کار ما را می‌رساند. بازهم تاکید می‌کنم که وزیر باید فرهنگ را بفهمد.

این دولت هم انتخابی از بخش خصوصی ندارد

در ادامه این نشست، علی اکبر عبدالملکی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیان کرد: قطعاً این دولت هم مانند دولت‌های گذشته انتخابی از بخش خصوصی ندارد چون اطرافیانی هستند که چاپلوسی‌های زیادی انجام می‌دهند و او را در مضیقه قرار می‌دهد مگر اینکه همه آنها کنار بروند. ما دور گذشته برای بخش خصوصی یک گزینه معرفی کردیم اما به نتیجه نرسید. ۲۵ دستگاه با گردشگری در ارتباط هستند وزیر هم نمی‌داند با کدام دستگاه همکاری کند. باید هر آنچه که وزیر گردشگری می‌گوید حرف آخر باشد. ما اقتصاد را فدای سیاست کرده‌ایم. سازمان وزارتخانه شد اما هیچ اتفاقی برایش نیفتاد. وزارت میراث فرهنگی کمترین بودجه را در اختیار دارد.

سعید امیریان از کارشناسان با سابقه گردشگری نیز گفت: اولین چالش وزیر جدید عبور از کروناست و باید بتواند فعالان این بخش را به قبل برگرداند و به فکر توسعه گردشگری در پساکرونا باشد. موزه‌ها بیش از یک سال است که یا خالی هستند یا بازدیدکننده ندارند. صنایع دستی ما مشتری نداشته و با رکود زیادی مواجه است.

رونق گردشگری اولویت وزیر باشد

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان کشور در ادامه بیان کرد: اولویت اول وزیر باید رونق گردشگری باشد و از دو بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی در این زمینه بهره گیرد. گردشگری را نباید وارد سیاست کند. ما الان فرهنگ را تبدیل به اقتصاد کرده‌ایم نباید وارد سیاست شود. اگر صلح و آرامش وجود نداشته باشد مقصد سفر به ایران به سمت کشورهای دیگر سوق پیدا می‌کند. ستاد کرونا چه زمانی می‌خواهد ویزا بدهد؟ گردشگران می‌خواهند به ایران بیایند ما هنوز نمی‌دانیم به آنها چه تاریخی اعلام کنیم.

محسن حاجی سعید رئیس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور گفت: در دولت آقای خاتمی وقتی این سازمان شکل گرفت شاهد سیاسی شدن سازمان بودیم. هر چند در پی این سیاسی شدن توجهاتی نیز به گردشگری شد. ما از آقای مونسان در جلسه اول خواستیم با مقام معظم رهبری دیداری داشته باشیم و پیگیری هم کردیم اما نشد.

علی صدرنیا نیز از جامعه راهنمایان گردشگری در ادامه گفت: وزیری که انتخاب می‌شود باید کسی باشد که دیگران او را همراهی کنند در صورتی که الان می‌بینم این طوری نیست. هیچ وقت از مشاوران و کارشناسان واقعی استفاده نشده ممکن است رؤسای تشکل‌ها نظری داده باشند اما توجهی به آن نشده است. هر کسی آمد دوستان خودش را آورد. می‌دانیم دولت بعد انقلابی است اما وزیر گردشگری باید اهل تعامل باشد.

نظام صنفی که در آن ذی‌نفعان بخش خصوصی در حوزه سه‌گانه فعال هستند، نظام منسجم و متنفذی نیست حجت الله مرادخانی نیز از کارشناسان صنایع دستی بیان کرد: نظام صنفی که در آن ذی‌نفعان بخش خصوصی در حوزه سه‌گانه فعال هستند، نظام منسجم و متنفذی نیست البته تشکل‌های بهتری در گردشگری وجود دارد. اما در صنایع دستی و میراث فرهنگی این نظام‌های صنفی قدرتمند نیستند تا فرصت چانه زنی مهیا کرده باشند. شاید نبود این نظام‌های صنفی عمداً یا سهواً بوده باشد چون آنها می‌توانند به منتقد باشند و مطالبه گری کنند.

مدیریت دانش نداریم

وی با بیان اینکه ما در این سه حوزه مدیریت دانش نداریم گفت: اگر نهادهای نظارتی بخواهند درباره مثلاً پایگاه‌های ملی میراث فرهنگی اطلاعات موثقی به دست بیاورند، نمی‌توانند چون مرجع آنها همان‌هایی است که از سوی مدیران دولتی داده می‌شود و این اطلاعات در تأیید مدیریت خودشان بوده است. چند بار پرتال گردشگری ایران توسط رؤسای سازمان افتتاح شد؟ این سایت می‌بایست ویترین گردشگری ایران باشد اما پر از اشکال بود. در صنایع دستی نیز هیچ مرجع اطلاعاتی ندایم. در حوزه میراث فرهنگی نیز شاید جامع‌ترین مرجع، ویکیپدیا باشد!

در این نشست مجازی، از کمال اکبری رئیس ستاد اقتصاددانان و صنعتگران نیز خواسته شد تا درباره فعالیت‌های این ستاد برای بررسی وزیر پیشنهادی به رئیس جمهور منتخب و احصای اولویت‌ها و برنامه‌های وزیر جدید صحبت کند ستادی که در همین روزها اعلام شد به دستور رئیس جمهور منتخب، منحل شده است. او در این باره گفت: سعی شد نکات مهم جمع آوری و به دولت جدید پیشنهاد شود. یکی از همین موضوعات مربوط به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بود که ذیل ستاد، کارگروه‌هایی شکل گرفت. جمع بندی این موارد به رئیس جمهور منتخب ارائه شده است. مهمترین نکته رئیس جمهور منتخب نیز در حوزه اشتغال‌زایی است. در این باره گردشگری می‌تواند کمک کند. هیچکدام از کارگروه‌ها در ذیل این ستاد اصراری بر تحقق موارد احصا شده نداشته‌اند چون نقش آنها تنها مشورتی بوده است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 13