اندیشمندان عرب در نشست وبیناری «رویکرد فکری برنامه‌های پیام گام دوم انقلاب» تأکید کردند: بیانیه گام دوم رهبر انقلاب، الگویی برای ملت‌های عرب و مسلمان است.
کد خبر: ۴۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۳ ساعت ۱۲:۵۷ ب.ظ 2021-02-11 12:57:16
بیانیه گام دوم رهبر انقلاب، الگویی برای ملت‌های عرب و مسلمان است

به گزارش خبرنگار ما، به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی کشورمان در لبنان با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی نشست وبیناری بررسی و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری با عنوان «رویکرد فکری برنامه‌های پیام گام دوم انقلاب» را با حضور شخصیت‌های سیاسی و مذهبی از ایران، لبنان، عراق، مصر و تونس برگزار نمود.

ابتدا عباس خامه یار طی سخنانی با تشریح پیام مقام معظم رهبری، گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصویری واقعی و جدید از وضعیت علمی و فکری جامعه ایران و جمهوری اسلامی در حال حاضر ارائه می‌کند. پیشنیه انقلاب اسلامی هنوز به درستی آن چنان که شایسته است معرفی نشده است و مقام معظم رهبری با ارائه گزارشی از گذشته ایران بیانیه خود را آغاز می‌کنند چرا که ایشان از معدود شخصیت‌هایی هستند که خود در بطن اتفاقات حوادث گذشته حضور داشتند و از نزدیک شاهد این اتفاقات بوده‌اند و نه صرف یک روایتگر که تاریخ را مطالعه کرده باشند.

خامه یار افزود: بخش دوم آن به مسائل پس از انقلاب و جایگاه علمی، دینی و… می‌پردازد که در حال حاضر در آن قرار داریم و باید در آینده قرار داشته باشیم و بخش دیگر نیز به آینده انقلاب اسلامی توجه کرده که تمام امید رهبرمان به قشر جوان است و بیشترین واژه مورد کاربرد ایشان در این بیانیه جوانان بوده و تمام امیدها بر جوانان و توانمندی آنها متمرکز شده است، ایشان همواره نسل امروز را نسبت به جوانان نسل اول انقلاب، انقلابی‌تر و کار آمدتر می‌دانند و این تنها در شعار محدود نمی‌شود و باید گفت تمام امیدها بر جوانان است چرا که از قدرت جوانی و نشاط و فعالیت بیشتری برخوردارند

وی افزود: نکته بعدی در خصوص سیاست خارجی است که می‌بینیم تمام جوانب مختلف روابط خارجی با دیگر کشورها را لحاظ نموده و ارتباط با محیط حاکم بر جهان را مد نظر داشته است.

رایزن فرهنگی کشورمان خاطر نشان کرد: درک ایشان از تجربیات گذشته، کنونی و آینده برای هر اندیشمندی قابل تأمل است؛ و در بُعد سیاست خارجی باید گفت ایران هیچ جنگ و اختلافی با دیگران ایجاد نکرده بلکه این دیگران هستند که اختلاف و جنگ افروزی می‌کنند و مشکلات را برای ایران ایجاد کرده‌اند. ایران هیچگاه جنگ و یا مشکلی برای کشورهای دیگر ایجاد نکرده اما همیشه ایران را متهم به ایجاد مشکل می‌کنند و آن را تهدیدی برای دیگر کشورها معرفی کرده‌اند در حالی که ما آغازگر هیچ جنگی تاکنون نبوده‌ایم و نیستیم و این همان نقطه قوت و قدرت ماست که هیچ گاه از قدرت نظامی خود استفاده منفی نکرده‌ایم در حالی که پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه همیشه برای کشورهای مختلف منطقه مشکل ساز و توطئه گر بوده‌اند، با این حال ایران دخالتی در این امر نداشته است.

خامه یار سپس با اشاره به اسلامیت ایران گفت: روش ایران در برخورد با دیگران همراه با لطف و محبت و تؤام با رحم و مروت بوده تا اسلام را بتواند به درستی به دیگران معرفی کند زیرا دشمنان در حال ترویج اسلام خونریز و خشونت طلب هستند تا بدینوسیله مردم دنیا را نسبت به اسلام ناب و مهربان بدبین کنند و اسلام هراسی را در میان آنها ترویج کنند. اما رفتار ج. ا. ایران باعث شده تا خشونت‌ها و وحشی گری‌هایی که به نام اسلام تمام می‌شود را از چهره مهربان و درخشان اسلام بزداید.

وی یادآور شد: بر اساس دیدگاه رهبر معظم انقلاب، استراتژی اسلام بسیار مهم بوده و باید توجه داشت که با گذشت چهل و دو سال از انقلاب اسلامی، این انقلاب همچنان مایه نگرانی غربی‌ها و آمریکا بوده و آنها نه تنها با انقلاب اسلامی ایران مخالفت می‌کنند بلکه ایران را تهدیدی برای خود می‌دانند و بارها کشورمان را تهدید کرده‌اند. و آمریکایی‌ها، ایران را تنها دولت انقلابی بر روی زمین می‌دانند که می‌خواهند به آن پایان دهند و مشکل آنها همان ماهیت انقلاب اسلامی است و تمام تلاش آمریکائیها این است که دستاوردهای ما را بگیرند و در رسانه‌های خود می‌گویند که ایران باید «انقلابی گری» خود را کنار گذارد. بنابراین دشمن با اصل و ماهیت انقلابی کشورمان مشکل دارد و آن را مشکل اصلی خود با ایران می‌داند لذا تلاش می‌کند تا مردم ایران را از روحیه انقلابی شأن تخلیه کند. آمریکا انقلاب را تخریب کننده اندیشه‌های غرب می‌داند و این نشان دهنده اهمیت و قدرت انقلاب اسلامی است.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با تشریح مفاد بیانیه گام دوم و اشاره به این نکته که انقلاب اسلامی با گذشت چهار دهه بدون هیچ گونه توقف و عقب نشینی از اصول خود، به راهش ادامه داده و انحرافی در مسیر آن ایجاد نشده گفت: دشمنان در پی گرفتن روحیه انقلابی از مردم هستند تا بتوانند بدین وسیله موجب سلب هویت، آزادی و اصول ما شوند، و این هویت انقلابی ماست که چارچوب منافع ما را مشخص می‌کند.

خامه یار یکی دیگر از ابعاد سیاست خارجی ما را رها شدن از وابستگی به کشورهای قدرتمند برشمرده و گفت: ایران در گذشته وابسته به آمریکا و غرب بود و تحلیل گران ریشه انقلاب را جهت رهایی از وابستگی ایران به غرب می‌دانند، بنابراین ما در استقلال تمام ابعاد آن را مد نظر داریم از سیاسی گرفته تا اقتصادی و نظامی را شامل می‌شود. و همین استقلال ماست که مورد هدف آمریکا قرار گرفته شده است.

نکته دیگر اینکه رهبر انقلاب به سه اصل در سیاست خارجی اشاره نموده‌اند و آن، عزت، حکمت و مصلحت است که سیاست خارجی ما بر اساس همین سه اصل شکل گرفته است؛ عزت یعنی اینکه در عرصه بین الملل در برابر دیگران سر خم فرود نیاوریم و در حکمت یعنی اینکه در روابط خارجی خود به رغم انتقادات نسبت به استکبار جهانی اما روابطمان را قطع نمی‌کنیم و سوم اینکه بر اساس منافع و با حفظ فاصله خود با دشمن حرکت می‌کنیم.

خامه یار در پایان سخنان خود با اشاره به موضوع تمدن اسلامی و ارائه الگویی در برابر تمدن غربی گفت: اهدافی که در تأسیس جمهوری اسلامی ایران قرار داشت یعنی همان اهداف امام خمینی، همچنان مورد توجه قرار دارند و انقلاب اسلامی برای رسیدن به همین هدف تلاش می‌کند و با گذشت بیش از چهار دهه در مسیر رسیدن به تمدن اسلامی در حرکت هستیم و هیچ گونه عقب ماندگی نداشته‌ایم و امام خامنه ای به آن وعده داده است که با تمدن کنونی خود چگونه می‌توانیم با تمدن غرب مقابله کنیم چرا که تمدن ما بر پایه عدالت و حق استوار گردیده و جای خود را در جهان معاصر در میان دیگر تمدن‌ها باز کرده است.

بیانیه گام دوم باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین شیخ نعیم قاسم، جانشین دبیرکل حزب الله لبنان، با اشاره به اینکه باید بیانیه گام دوم مورد توجه بیشتر قرار گیرد گفت: این بیانیه را از دو بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد، نخست، اعلام پایان گام اول انقلاب پس از گذشت چهل سال خود حاوی سه عنوان پایان مرحله تأسیس نظام و تثبیت جمهوری اسلامی ایران است. ایران مرحله تأسیس نظام بر اساس الگوی جدید و اجرای اسلام ناب محمدی با رهبری ولی فقیه و شخصیتی مانند امام خمینی که شعار ما می‌توانیم را سر داد، پشت سر گذاشت. همچنین از مرحله تثبیت و حمایت از اصل نظام به رغم جنگ تحمیلی و مشکلات امنیتی مانند ترورها و انفجارها و جنگ نرم و ایجاد اغتشاش در داخل، عبور کرده است. مرحله سوم نیز تعامل با واقعیت‌ها و موانعی که مانع اجرای کامل نظام اسلامی شده که همچنان مشکلاتی را همراه دارد اما با این حال گام نخست پشت سر گذاشته شده است.

جانشین دبیرکل حزب الله افزود: گام دوم که متشکل از هفت نکته مهم است را نیز می‌توان به سه قسمت تقسیم نمود. بخش نخست همراهی با پیشرفت‌های معاصر از طریق پژوهش‌های علمی و تأکید بر آن از سوی مقام معظم رهبری و مقصود ایشان تنها علمی نبوده بلکه توسعه و رشد علمی در ابعاد علوم سیاسی، علوم جنگی و علوم صنعتی و تمام دیگر علوم مانند نانو و هسته‌ای است تا ایران به قله‌های پیشرفت دست یابد. بخش دوم توجه به ارکان بنای دولت اسلامی بر اساس اقتصاد مقاوم با تکیه بر پتانسیل‌های داخلی و تولید علم، عدالت و مبارزه با فساد؛ استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی بر اساس عزت، حکمت و مصلحت؛ و اینکه تمام این امور باید با توجه به معنویت و اخلاق، ارائه الگوی زندگی اسلامی و طرد الگوی غربی می‌باشد.

شیخ نعیم قاسم در پایان ضمن نتیجه گیری گفت: گام اول پیشرفت و گام دوم بنای دولت اسلامی بر اساس چهار اصل می‌باشد و غنی سازی اورانیوم و حمایت از مقاومت در منطقه حق طبیعی ایران است و حزب الله به این روابط مستحکم جهت دفاع از استقلال و آزادی کشورش افتخار می‌کند، روابطی که ایران هیچگاه از ما درخواستی ننموده، بلکه این ما بودیم که همواره درخواست نمودیم و بهره بردیم و سرزمینمان را آزاد کردیم و کرامت را به این کشور بازگرداندیم. امیدواریم جمهوری اسلامی ایران در گام دوم در سطح جهان موفق شود.

رهبر انقلاب عناصر اصلی تحقق امت اسلامی را بر هفت محور تبیین کرده‌اند

سپس حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ضمن بیان این نکته که رهبر معظم انقلاب بر این نکته تأکید دارند که حکومت با نظارت ولی فقیه باید اداره شود و احکام دین در جامعه اجرا شود، گفت: باید فهم درست از دین داشت و در برابر اوامر الهی تسلیم بود. نکته دیگر اینکه وقتی امت اسلامی برپا می‌شود، وظیفه ما نیز این است که به تعهدات خود نسبت به آن عمل نمائیم، لذا اگر امت به دین عمل کرد ما به تحقق امت اسلامی خواهیم رسید.

وی افزود: با کمک رهبر انقلاب، آموزه‌های اسلامی در حال پیاده شدن بوده و رهبر انقلاب عناصر اصلی تحقق امت اسلامی را بر هفت محور تبیین کرده‌اند.

- علم و پژوهش؛ مسلمانان باید قله‌های علم را فتح کنند.

- معنویت و اخلاق؛ خداوند پیامبر اکرم را برای اتمام کرامت‌های اخلاقی مبعوث کردند و وظیفه امت اسلامی عمل به تعالیم اسلامی است.

- اقتصاد؛ امت اسلامی باید از مصرف کننده به تولید کننده تبدیل شود.

- عدالت؛ خداوند به عدالت دستور داده است، عدالت اجتماعی در تمام سطوح و مبارزه با فساد باید محقق شود.

- استقلال و آزادی؛ استقلال از غربی‌ها و خارجی‌ها و آزادی از زیر سلطه ستمگران.

- عزت در تمام ابعاد؛ و مهمترین آن عزت ملی است، روابط خارجی باید بر اساس عزت ملی تنظیم شود.

- باید دشمن شناس بود؛ باید دشمن را شناخت و در برابرش ایستاد

- روش درست زندگی در جامعه اسلامی متمدن؛ برماست که روش زندگی خود را اسلامی و فارغ از هرگونه روش غربی و خارجی باشد.

چالش‌های کنونی انقلاب اسلامی ایران

در ادامه عصام نعمان، وزیر و نماینده اسبق پارلمان لبنان، به چالش‌های کنونی انقلاب اسلامی ایران پرداخت و گفت: امام خامنه ای به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر استمرار و ادامه مسیر انقلاب تأکید نموده و جمهوری اسلامی ایران را مصمم در مقابله با چالش‌های موجود در جهان معرفی کردند.

وی افزود: شاید مهمترین و تأثیرگذارترین چالش‌ها، نپذیرفتن غرب و به ویژه آمریکا و مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل و بحران‌های مختلف در جهان و به ویژه غرب آسیاست، لذا آمریکا تلاش می‌کند تا با روش‌های مختلفی این نظام را محدود کند و کمترین آن همان تحریم‌ها و محاصره اقتصادی و حمایت از گروههای تروریستی و ایجاد تفرقه میان اهل تسنن و شیعیان و فتنه انگیزی مذهبی و ایجاد ائتلاف‌های نظامی و سیاسی مخالف با جمهوری اسلامی ایران است.

این وزیر لبنانی در ادامه گفت: دومین چالشی که جمهوری اسلامی ایران در مقابله با غرب با آن روبروست این است که انقلاب ایران تنها یک انقلاب اسلامی نبوده بلکه انقلابی بر ضد هژمونی غرب بر ثروت و منابع طبیعی ملت‌های جهان اسلام بوده است. لذا انقلاب در اسلام در حقیقت مبارزه با تقلید از غرب، حاکم ستمگر و دشمن طمع کار است.

عصام نعمان سومین چالشی که انقلاب اسلامی با آن روبروست را موضع سرسخت جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم صهیونیستی در اشغال فلسطین و حمایت کشورهای غربی و برخی دیگر از کشورهای شرقی دانست گفت: غربی‌ها و برخی شرقی‌ها با مال و سلاح خود در برابر بیداری و پیشرفت جهان اسلام و جهان عرب مقابله می‌کنند تا این کشورها را به رکود، عقب ماندگی و استبدادی جهت گشودن راه سلطه آنها را بر این جوامع بکشانند.

وی در معرفی چهارمین چالش انقلاب اسلامی افزود: مقابله با غرب و آمریکا برای جلوگیری

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 7