نمایندگان موافق استیضاح استدلال‌های خود را بیان کردند، در ادامه سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت به مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان پاسخ داد.
کد خبر: ۱۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ ساعت ۱۱:۰۳ ق.ظ 2023-04-30 11:03:54
افشاگری فاطمی امین درباره عملکرد یک خودروساز خصوصی

به گزارش خبرنگارتسنیم، فاطمی امین با بیان اینکه امروز نیاز به وحدت و هم افزایی داریم، گفت: فرصتی نداریم که گرفتار حاشیه‌ها شویم، عقب ماندگی‌ها باید جبران شود و این نیاز به همدلی و هم افزایی دارد. در چند روز گذشته خبر کذبی منتشر شد که از این جنگ روانی همه متضرر شدند.

وی تاکید کرد: وزارت صمت گرفتار آلودگی و فساد خودرویی نشده است، موضوع واگذاری خودروها به نمایندگان مجلس مربوط به سال‌های ۹۹ و نیمه اول ۱۴۰۰ پیش از تشکیل دولت سیزدهم بود. این موضوع درباره ارتباط یک شرکت خصوصی خودروساز و برخی نمایندگان خانه ملت بود. خودروسازی که میلیون‌ها تومان هزینه می‌کند تا در سایت‌های زرد علیه وزیر تبلیغ کند. چرا این موضوع با استیضاح وزیر پیوند می‌خورد؟

او ادامه داد: استیضاح حق مجلس است و وزیر صمت به عنوان مسئول باید پاسخگوی نمایندگان مردم باشد اما مسائل نباید منجر به دوقطبی سازی شود. من حاضرم این پست را به سرباز بعدی بسپارم اما ضرورت دارد دولت و مجلس در کنار هم مسائل و مشکلات را حل و از دو قطبی شدن و تفرقه افکنی جلوگیری کنند.

فاطمی امین با بیان اینکه باید به عنوان مسئول پاسخگوی عملکردم باشم، اظهار کرد: خودروساز خصوصی که امروز علیه وزارت صمت تبلیغات می‌کند خود برای فساد سه هزار میلیارد تومانی در دادگاه پرونده مفتوح دارد.

وی گفت: اطمینان می‌دهم وزارت صمت با هر گونه رانت خواری و ویژه خواری مقابله کند و تاوان آن را هم پس می‌دهد.

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: بارها از همین تریبون عنوان کردم صنعت خودروی ایران بیمار است. دردهای مزمن دارد. در این باره برنامه چهار ساله داریم و در حال حاضر در میانه راه هستیم. من چند راه داشتم یا باید فرافکنی می‌کردم و کوتاه می‌آمدم که راه آسانی بود یا باید وارد میدان می‌شدم و مسائل را زیرساختی حل می‌کردم. راه دوم را انتخاب کردم و در حال حاضر وسط این جراحی قرار داریم.

او ادامه داد: صنعت خودرو مسائل زیادی دارد اما چگونه می‌توان قیمت خودرو را مدیریت کرد. اگر سال‌های قبل مشکلات تولید درمان می‌شد امروز با چالش‌های فعلی مواجه نبودیم اگر واردات خودرو متوقف نمی‌شد یا در نیمه دوم ۱۴۰۰ جنگ ارزی آغاز نمی‌شد امروز مشکلات کمتری داشتیم.

فاطمی امین در ادامه سخنان خود اظهار کرد: صنعت خودروی کشور مبتنی بر مونتاژ و داخلی سازی حرکت می‌کند از این رو با اعمال تحریم فراز و فرودهای زیادی داشت. در زمان تحریم تولید خودرو به زیر یک میلیون دستگاه رسید در حالی که با برنامه وزارت صمت این عدد با وجود تحریم‌های شدید تولید به بیش از یک میلیون دستگاه افزایش یافت.

وزیر صمت یادآور شد: دشمن می‌دانست با تحریم صنعت خودرو مسائل اجتماعی و اقتصادی زیادی خواهیم داشت، از این رو صنعت خودرو جزو اولین صنایع تحریم شده در سال ۹۷ بود.

وزیر صمت با اشاره به تولید ناقص در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ ادامه داد: در آذر سال ۱۴۰۰، ۱۷۰ هزار خودروی ناقص تولید شده بود. ما این عدد را در پایان سال ۱۴۰۱ به کمتر از هزار دستگاه رساندیم. در این سال تولید ۳۹ درصد افزایش یافت. رویکرد وزارتخانه داخلی سازی خودروهای خارجی نیست بلکه اعتماد به دانش داخلی و طراحی خودرو در کشور است.

فاطمی امین با اشاره به نابسامانی بازار خودرو و قیمت بالای این محصول اظهار کرد: این مشکل به فاصله عرضه و تقاضا برمی گردد. چهار سال است که تیراژ تولید زیر یک میلیون دستگاه است این امر به اضافه ممنوعیت واردات منجر به انباشت تقاضا در بازار شد. با وجود افزایش قیمت بازار اما در سال ۱۴۰۱ نمودارها نشان می‌دهد تورم خودرو روند کاهشی داشته است. اگر قیمت خودرو از آذر سال گذشته جهشی بود به دلیل جنگ ارزی است که آغاز شده است نه قیمت تمام شده این محصول.

او گفت: از آذر سال گذشته با افزایش قیمت ارز تقاضای کاذب در بازار افزایش یافت. افراد برای حفظ پول خود نقدینگی را وارد بازار خودرو کردند. این امر به التهاب بازار دامن زد.

فاطمی امین در ادامه پاسخگویی به مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان خانه ملت عنوان کرد: برای ثبات بازار عرضه خودرو در بورس کالا عملیاتی شد اما پس از مدتی متوقف شد اگر عرضه خودرو به بورس ادامه می‌یافت مرجع قیمتی داشتیم و نرخ در بازار جهشی نمی‌شد. سال گذشته ۷ میلیون خودرو شماره گذاری شد که تنها یک میلیون آن نو بود باقی خودروهای دست دومی بود که معامله شد. اساس قیمتی خودروهای دست دوم نه قیمت کارخانه که قیمت بازار بود. اگر عرضه خودرو به بورس کالا ادامه می‌یافت نرخ این خودروها در بازار جهشی نبود.

او تاکید کرد: ما هم باور داریم بهره وری باید افزایش یابد، به ایمنی خودروها باید توجه ویژه شود اما راهش این نیست که فقط شاکی باشیم. من اینجا ایستاده‌ام تا در شرایط فعلی مشکلات را حل کنیم. این موضوع فرصت می‌خواهد. در برنامه چهار ساله، در مرحله نخست تمرکز بر افزایش تیراژ بود این امر نیز محقق شد. همانطور که گفتم سال ۱۴۰۱ تولید خودرو ۳۹ درصد افزایش داشت امسال نیز تیراژ تولید فروردین رشد ۵۷ درصدی داشت. برای حل موضوع بازار خودرو باید تولید افزایش پیدا کرده و واردات تقویت شود.

وزیر صمت گفت: دیروز اولین سری خودروها از گمرکات کشور ترخیص شدند تا امروز صد هزار خودرو ثبت سفارش شده اما باید توجه داشته باشیم که واردات پیچیدگی‌های خود را دارد. در سال‌های قبل آزاد شدن واردات تا ورود اولین سری خودروها معمولاً دو سال به طول می‌انجامید اما در حال حاضر این روند در وزارت صمت شش ماهه انجام شد.

فاطمی امین در ادامه عنوان کرد در بخش دوم به مسائل دیگر پاسخ خواهد داد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 17