ساری- نفس‌های زمستان به آخر رسیده و مازندران امسال هم همانند سال‌های گذشته با دست خالی از گردشگری زمستانه گذر کرد و خود را به بهار رنگارنگ طبیعت رساند.
کد خبر: ۱۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ساعت ۱۶:۴۵ ب.ظ 2023-03-15 16:45:54
دست خالی مازندران از گردشگری در زمستان/ درناهای عاشق رفتند!

خبرنگار مهر، گروه استان‌ها: چهار فصل مازندران زیباست از بهار و تابستان گرفته تا پاییز و زمستان و نسخه‌هایی که متولیان امر برای گردشگری استان در همه فصل‌ها می‌نویسند، یکی و واحد است و برایشان معنایی ندارد تابستان باشد یا بهار و زمستان.

مهم برایشان آمار ورود مسافر است و چشمشان به دستگاه‌های تردد شمار و پلاک خوانی است که آمار ورود و خروج را ثبت می‌کنند و بعد نیز همه مسئولان از آن بالایی‌ها تا دربان اداره گردشگری، باد به سینه می‌اندازد و می‌گوید فلان تعداد سفر ثبت شد.

آمار و ارقام‌های ارائه شده را در هر ظرف و ماشین حسابی ضرب یا جمع و یا کسر کنید با عقل جور در نمی‌آید، سفر ۹۰ میلیون مسافر، اقامت ۵۰ میلیون گردشگر و هزاران آماری دیگر که تیترخور خوبی برای رسانه‌ها و برای مسئولان نیز دهان پرکن است.

صنعت گردشگری با بیش از ۸۰ نوع زیرشاخه در بخش‌های مختلف مانند گردشگری کشاورزی، سلامت، گردشگری ماجراجویانه، طبیعت گردی، گردشگری غذا و … از بزرگترین صنایع تولیدی جهان است که بنا به گفته کارشناسان این رشته به واسطه نبود برنامه ریزی و راهبرد مشخص، چند متولی بودن این صنعت و درگیری ۲۱ دستگاه دولتی با این مقوله مهم و البته نبود زیرساخت‌های مورد نیاز و مناسب، این صنعت پول ساز نتوانسته جایگاه خود را در سهم سود ناخالص ملی تثبیت کند.

دست خالی مازندران از گردشگری در زمستان/ درناهای عاشق رفتند!

گردشگری زمستانی یکی از تخصصی‌ترین رشته‌های صنعت گردشگری است که در حال حاضر در کشور ما علیرغم وجود جاذبه‌های بیشمار در فصل زمستان رونق نگرفته است. کوچ پرنده‌های کاکایی به شهر زیبای تنکابن و همزیستی آنها با انسان و پرواز زیبایشان بروی پل تاریخی چشمه کیله این شهر یکی از جلوه‌های بسیار زیبای شهر تنکابن در فصل زمستان است که کسی آن را ندیده است.

ورود و مهاجرت سالانه میلیون‌های پرنده مهاجر از قوهای آوازه خوان گرفته تا درناهای عاشق و امید و رؤیا از دیگر ظرفیت‌های مازندران در گردشگری زمستانه است و این استان همچنان در حسرت ایجاد سایت پرنده نگری مانده است. کمی که از جلگه فاصله بگیری، کوچ زمستانه دامداران، اسکی روی برف، پیمایش مسیر کوهستانی و جنگلی پوشیده از برف و رسیدن به دشت دریاسر از دیگر جاذبه‌های زمستانه این منطقه به شمار می‌روند و نام گردشگری زمستانه برای مسئولان هم غریبه است چه رسد به مردم.

خوردن غذاهای بومی و محلی در روستاهای بالادست چون مران و درجان و اقامت در خانه‌های بومگردی روستاهایی چون یوج و پیاده روی در حاشیه سد میجران رامسر و روستاهای بالابند تنکابن تنها گوشه‌ای از داشته‌های زمستانی غرب مازندران به شمار می‌روند.

نگاه‌ها به گردشگری همانند خط تولید کارخانه است

روح الله گلین مقدم فعال گردشگری در گفتگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه دیدگاه مردم و مسئولان باید درباره گردشگری تغییر کند، اظهار داشت: در حال حاضر دیدگاه عامه مردم و مدیران به مقوله‌ی مهم و پول ساز به مثابه خط تولید کارخانه است.

دست خالی مازندران از گردشگری در زمستان/ درناهای عاشق رفتند!

وی افزود: این نوع دیدگاه، دقیقاً همان نقطه آسیب زایی است که سبب رونق نگرفتن صنعت گردشگری به معنای واقعی اش در کشور است.

گلین مقدم با تاکید بر اینکه گردشگری در واقع تمامی چیزهایی است که ما با آنها زندگی می‌کنیم، خاطر نشان کرد: زندگی ما، سراسر جاذبه‌ای است که باید به جامعه مهمان معرفی شود.

این فعال گردشگری با بیان اینکه مازندران یک منبع عظیم برای گردشگری چهار فصل است، ادامه داد: زمستان مازندران سراسر از جاذبه‌هایی است که فرهنگ غنی مردمان این دیار و شیوه زندگی آنان در مواقع سخت را به نمایش می‌گذارد.

سه شاخه فراموش شده گردشگری زمستانه

وی با بیان اینکه گردشگری روستایی و ماجراجویانه و ورزشی سه شاخه مهم گردشگری در فصل زمستان است، تصریح کرد: دیدن زندگی مردمان روستاهای بالادست در فصل زمستان، غذاهای زمستانی بومی و محلی، دیدن محورها و روستاهای جنگلی پوشیده از برف و پیمایش در آنها، پرنده نگری از جمله جاذبه‌های گردشگری زمستانه مازندران است.

گلین مقدم، دیدن کوچ زمستانه دامداران را یک جاذبه غنی و قوی و در واقع یک برند گردشگری برشمرد و گفت: کوچ دامداران یک سبک زندگی خاص است که جاذبه‌های دیدنی و شنیدنی بسیاری را با خود به همراه دارد.

ماهیگیری در رودخانه‌ها و دریا و تماشای صیادانی که روزی خود را از دریا تأمین می‌کنند از دیگر جاذبه‌های زمستانی مازندران است

وی ماهیگیری در رودخانه‌ها و دریا و تماشای صیادانی که روزی خود را از دریا تأمین می‌کنند، را از دیگر جاذبه‌های زمستانی مازندران دانست و بیان داشت: موضوع مهم این است که جامعه میزبان به این باور برسند که در زمستان نیز می‌توانند بازار گردشگری ایجاد کنند و به گردشگران خدمات بدهند.

گلین مقدم با اشاره به جاذبه‌های بی شمار زمستانه در مازندران بر تقویت باور مردم و مدیران مبنی بر اینکه زمستان هم فصل گردشگری بوده و نیاز به مواد اولیه خاصی ندارد، تاکید کرد.

وی برگزاری رویدادهای زمستانه را یکی از مهمترین راهکارهای تقویت گردشگری زمستانه در مازندران برشمرد.

صید ماهی با مزه منحصر به فرد از رودخانه، چشمه کیله و تیروم رود تنکابن از دیگر داشته‌های کم نظیر زمستانی مازندران است که نظر و ذائقه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، برپایی جشنواره‌های زمستانه آدم برفی، عکاسی طبیعت، پرنده نگری، دیدن قوهای مهاجر و درناهای عاشق همه و همه می‌تواند از مظاهر گردشگری زمستانه باشد که اکنون هیچ تولی گری خاصی ندارد.

دست خالی مازندران از گردشگری در زمستان/ درناهای عاشق رفتند!

محمد رضا اورمزدی دکترای گردشگری در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه ۸۰ گرایش در صنعت گردشگری در جهان فعال است، اظهار داشت: یکی از تخصصی‌ترین گرایش‌ها و زیر شاخه‌های صنعت توریسم، گردشگری زمستانه ست.

وی گفت: جاذبه‌های بی بدیل و منحصر به فرد در کشور چهار فصل ما از جمله اقلیم کم نظیر مازندران، فرصتی بی نظیر برای گردشگری فصلی است.

اورمزدی با بیان اینکه، برای صنعت گردشگری، برنامه ریزی درستی در کشور نداریم، افزود: درباره گردشگری زمستانه هم مانند دیگر زیر شاخه‌های این صنعت، بسته‌های سفر لحاظ نشده است.

این فعال گردشگری، با اشاره به نقش راهنمایان تور و دفاتر گردشگری در معرفی، جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف کشور، تصریح کرد: بسیاری از ورزش‌های زمستانی می‌توانند، جاذبه کم نظیری برای این شاخه از گردشگری محسوب شوند.

نقش مؤثر رویدادها در معرفی فرصت‌های گردشگری زمستانه

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش مؤثر برگزاری رویدادها در معرفی فرصت‌های گردشگری زمستانی خاطرنشان کرد: کوه‌های پوشیده از برف و کوه پیمایی در مازندران یکی از غنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری است.

اورمزدی با بیان اینکه برند گردشگری کشور کانادا همین کوه‌ها هستند، ادامه داد: این در حالیست که کوه‌ها و ارتفاعات کشور ما از جمله مازندران از نظر زیبایی بی نظیر هستند اما برنامه ریزی و بسته سفر درستی برای آن تعریف نشده است.

این فعال گردشگری همچنین نوار ساحلی، دشت‌ها و کوه‌های بی نظیر مازندران و مزارع و باغ‌های این استان را از دیگر جاذبه‌هایی برشمرد که در زمستان هم یک ظرفیت قوی گردشگری محسوب می‌شوند.

دست خالی مازندران از گردشگری در زمستان/ درناهای عاشق رفتند!

وی تالاب نگری، پرنده نگری، گردشگری غذا و شکم گردی را نیز از مصادیق گردشگری زمستانی برشمرد و گفت: فارغ از نداشتن برنامه و راهبرد در صنعت گردشگری، رسانه‌ها هم در معرفی داشته‌های گردشگری تاکنون آن طور که باید نپرداخته و تبلیغ درستی برای آن نداشتیم و این مهم یکی دیگر از نقاط آسیب در صنعت گردشگری است.

اورمزدی همچنین حضور در نمایشگاه‌های گردشگری ملی و بین المللی را مرکز اتصال جهانی و هاب برشمرد و بیان داشت: متأسفانه حضور کشورمان در این نمایشگاه‌ها بسیار کمرنگ است در حالی که ما می‌توانیم با حضور فعال در این نمایشگاه‌ها بسته سفر بفروشیم.

بر این اساس با توجه به نقش راهبردی صنعت گردشگری در ارزآوری و جایگاه ویژه آن در ایجاد ارزش افزوده و تقویت اقتصاد منطقه‌ای، مسئولان و متولیان امر در ابتدا باید برنامه راهبردی مشخصی را برای این صنعت تدوین و اجرایی سازند.

صادق برزگر به فرنگ رفت و معاون هم در دسترس نیست!

تلاش دو هفته‌ای خبرنگار ما برای کسب نظرات متولیان میراث فرهنگی در مازندران بی نتیجه ماند، صادق برزگر که در سفر خارج از کشور حضور دارد و مهران حسنی معاون گردشگری نیز تاکنون پاسخگویی در این زمینه نداشته است. با این حال به سراغ مسئولان کشوری رفتیم!

سید مصطفی فاطمی مدیرکل توسعه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفتگو با مهر با بیان اینکه کشورمان در تمامی فصول سرشار از جاذبه‌های بی‌نظیر است، اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل رونق نگرفتن گردشگری زمستانه در کشور نبود تعطیلات در این فصل است.

دست خالی مازندران از گردشگری در زمستان/ درناهای عاشق رفتند!

وی افزود: به همین دلیل، ساماندهی تعطیلات زمستانه در دستور کار وزارت میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت.

فاطمی ادامه داد: تعطیلی پنج شنبه‌ها در جهت ساماندهی تعطیلات در فصل زمستان و رونق گردشگری زمستانه مطرح و در حال پیگیری است.

نبود حتی یک پیست اسکی در مازندران

به رغم آن مازندران مناطق ییلاقی و کوهستانی پوشیده از برف زیادی دارد و ۹۰۰ روستای آن برفگیر است جای جشنواره‌های زمستانه در آن خالی است و از داشتن پیست اسکی نیز محروم است، از این رو بناست با همکاری هیئت اسکی مازندران اولین پیست در بخش کجور نوشهر راه اندازی شود.

مهرداد باباپور رئیس هیئت اسکی مازندران در حاشیه برپایی جشنواره آدم برفی شهر پول در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه طبق تقویم ورزشی، هر استانی یک روز را به عنوان روز برف و جشنواره آدم برفی برای آشنایی مردم با طبیعت و ورزش‌های بومی انتخاب و ثبت می‌کند، افزود: اولین جشنواره برفی مازندران به شکل زیبا و پسندیده با همکاری شهرداری پول در این شهر برگزار شده است.

وی با بیان اینکه پیگیر افتتاح پیست اسکی برای منطقه کجور در مازندران هستیم، گفت: اگر این طرح اجرایی شود از نظر اقتصادی و اشتغال مردم منطقه تأثیر بسزایی دارد و عزم را برای ایجاد این پیست جزم کردیم.

باباپور یادآور شد: در تاریخ مازندران هیچ جایی و حتی مدرسه‌ای به صورت آزمایشی برای اسکی وجود ندارد و تمام تلاش ما این است که یک کار درست انجام دهیم.

مازندران جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی دارد که در زمستان نیز می‌توان برای حضور و بازدید مسافران و گردشگران در آن برنامه ریزی کرد و نبود برنامه مناسب و نقشه راه در حوزه گردشگری استان سبب شده تا بیشتر سرمایه گذاری و برنامه‌ها معطوف به تعطیلات چند روزه عید و یا فرصت محدود تابستان شود و از فرصت‌های بی نظیر دیگر فصل‌ها نظیر پاییز و زمستان غفلت شود.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 7