انوشیروان ابراهیم نژاد اهل اوز از اوایل مبارزه حضرت امام (ره) بر علیه محمدرضاه شاه در محافل خصوصی به روشنگری پرداخت ،اما ساواک اورا تعقیب نمود . تاجائی که به شهرهای دوردست مسافرت و تا پیروزی انقلاب زندگی مخفیانه ای داشت .ما در چهل ودومین سال پیروزی انقلاب اسلامی پای صحبت های ایشان نشستیم و با وی گفتگو نمودیم . متن زیر حاصل یک ساعت گفتگو با ایشان است که با هم می خوانیم .
کد خبر: ۴۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ ۱۳:۰۲ 2023-05-30 13:02:32

آقای ابراهیم نژاد چی شد که مردم به فکر انقلاب در کشور افتادند وحضرت امام رحمت الله علیه را به رهبری برگزیدند؟ چه مشکلاتی برای مردم وجود داشت ، آیا مردم رفاه نداشتند ؟ چقدر حاضر بودید برای پیروزی هزینه کنید ؟ 

انوشیروان ابراهیم نژاد : ابتدا چهل ودومین سال پیروزی انقلاب اسلامی را به همه مردان وزنان کشور و جامعه بزرگ اسلامی کشورهای مسلمان منطقه و آزاد مردان جهانی تبریک می گویم ، اما نکته اساسی این است که این انقلاب در جهان با نام مبارک امام شناخته شده است و برای پاسخ به سوالات شما بایستی گذری داشته باشیم از سال 1342 که امام سخنرانی جالبی داشتند و نکات کلیدی در آن سخنرانی مطرح شد و باید گفت نهضت امام از آنجا شروع شد . بایستی بدانیم که انقلاب ها دو نوع یا مرام دارند ،یا انقلاب اجتماعی ویا سیاسی . 

 در انقلاب اجتماعی مردم ممکن است یک سری خواسته هایی داشته باشند که بیشتر جنبه مادی دارد ، وبه محض رسیدن به مطامع دیگر یادی از آن انقلاب و دوره تاریخی در اذهان باقی نخواهد ماند ، اما انقلاب مردم ایران یک انقلاب سیاسی بود و مردم خواسته های عمیقی داشتند ، رفاه آن زمان صرفاً نمایش شاه و عواملش بود .در عمق جامعه فاجعه وبحران بود ،امام در سخنرانی های اولیه اش آمریکا را جنایتکار ودشمن بشریت خطاب می کرد واظهار می داشتند که همه بدبختی های جهان بشری از سیستم سیاسی واقتصادی دولت آمریکا سرچشمه می گیرد ،به همین خاطربود که هیئتی از طرف محمدرضا شاه ماموریت یافتند که نزد امام رفته وبه ایشان توصیه کنند که شاه می گوید در منابر بر علیه من (محمدرضا شاه )سخنرانی کنید اما بر علیه آمریکا وآمریکائی ها چیزی نگوئید . امام پاسخ می دهند چگونه من می توانم ساکت بمانم وقتی تمام گرفتاری های ما ومردم منطقه زیر سر اسرائیل وآمریکاست .

کافی است یک نمونه از واقعیتی که وجود داشت وعوامل شاه واستکبار آن را پنهان وبرمردم ایران تحمیل می کردند را بازگوئی کنم ، قانونی به نام قانون کاپیتولاسیون که قانون ننگینی بود و چکیده آن این بود که که اگر شاه ایران سگ آمریکائی را زیر ماشین می گرفت بایستی محاکمه می شد و اگر یک آشپز آمریکائی شاه ایران را زیر بگیرد ،دادگاههای ایران حق محاکمه وی را نخواهند داشت .

اما امام راحل زیر بار پیشنهادات مامورین شاهنشاهی نرفت و پس از اولین سخنرانی دستگیر وتبعید شدند . انقلاب ضرورتی اجتماعی وسیاسی بود که باید اتفاق می افتاد و بایستی به دست اهل علم ومبارزه هم هدایت می شد که امام رحمت الله علیه به نیکی این کار بزرگ بشری را به سرانجام رساندند و همه طبقات اجتماعی در ایران هم در آن نقش داشتند ومشارکت کردند و به غارت گری اروپا وآمریکا در ایران پایان دادند ،هر چند آرزوی  امام وملت ایران این است که به غارتگری این سیستم ضد بشری در کل جهان پایان داده شود و ملت های دنیا چه مسلمان وچه غیر مسلمان بتوانند دست غارتگران منابع را قطع کنند (این که می گویم منابع ، شما ببینید آمریکا چقدر جمعیت دارد و بر چه میزان منابع جهانی به نسبت جمعیتش تسلط دارد؟ آمریکا حدود پنج تا شش درصد جمعیت جهان را دارد ،اما بر 75 درصد منابع جهانی تسلط دارد ).

سیستم شاهنشاهی سیستم کهنه ای بود و منافع بیگانگان را تامین می کرد و خواسته های آمریکا وانگلیس وسران دیگر اروپا تامین نفت ارزان برای قاره سرد اروپا بود و اینها برای تامین نفت ارزان به آرامش در خاورمیانه وتنگه هرمز هم نیاز داشتند . امام فرمایش وتوصیه بزرگی داشتند و آن این بود که ملت های منطقه شیر نفت را ببندند . کاری که در ایران انجام شد امادر دیگر کشورها نه سران دولتها ونه مردم توان آن را نداشتند و ندارند .

نکته مهمی که بایستی ذکر کنم این است که انقلاب ها در جهان به صورت های گوناگون رخ می دهد که اکثریت آنها توسط رژیم های امپریالیستی به سرکردگی آمریکا به خاک وخون کشیده می شود و ناکام می ماند ، انقلاب همان اندازه که اقیانوس مردمی لازم دارد ،از آن بالاتر رهبریت دانا ومقتدر نیاز دارد که انقلاب را هدایت نماید ..

 

بسیارند انقلاب هایی که به دلیل نداشتن رهبری مقتدر و دانا ناکام ماندند ،رهبر انقلاب کنگو بدست رژیم ضد انسانی بلژیک زیر ضربات کشته می شود و مردمش به صورت گروهی قتل عام می شوند ،انقلاب هندوستان به رهبریت مهاتما گاندی ویار باوفایش جواهر لعل نهرو توانستند به خوبی وپایداری مردم قهرمان خود را به پیروزی برسانند . 

هر انقلابی در روند تاریخی خود بایستی از روش خاص زمانی پیروی نماید که حضرت امام (ره) توانستند با هدایت ودرایت وبدون هیچ گونه لغزش ویا اشتباهی ، انقلاب را به پیش ببرند و پیروز شوند و از تمام موانع ضد انقلاب وتله های امپیریالیستی گذر نمایند.

اما در پاسخ به سوال دیگر شما که مردم تا چه میزان حاضر بودند هزینه وپیگیری کنند ، باید بگویم که صرفاً بحث نان وآب نبود ،بحث شرف یک ملت بود ، شاید شاه وعده رفاه هم می داد اما وقتی مردم دیدند از درون تهی شده اند و استکبار بر شرف وحیثیت آنان چیره شده است ،دیگر چیزی برای از دست دادن هم وزن آن وجود نداشت ،حیثیت انسانی وایرانی بودن ومسلمان بودن وآزادبودن بر آب ونان ترجیح داشت . در واقع نظام سرمایه داری آمریکا ما ایرانی ها را برده خود می خواست و هیچ کس حاضر نبود بپذیرد . وهرکس حاضر بود تا پای جان ایستادگی کند و این امر اتفاق افتاد .

اما دسیسه های دشمن پایان ندارد که بنده سعی می کنم در یادداشت های بعدی به این امر بپردازم . و داریم می بینیم که مادشمن غدار را از در بیرون رانده ایم ،اما از دریچه قصد ورود دارد که نسل حاضر ونسل جوان بایستی در برابر دسیسه ها هوشیار باشد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نلزک بین
|
Iran, Islamic Republic of
|
20:29 ب.ظ 1399/11/19
آفرین به مدیر محترم سایت و مصاحبه کننده ی عزیز که ثابت کردند کیش شخصیت ندارند و نیاز به دیده شدن را در خود احساس نمی کنند متاسفانه برخی اهل رسانه در مصاحبه با فراد مختلف به جای محتوای مصاحبه بیشتر به فکر عکس انداختن از خودشان که مصاحبه کننده هستند می باشند
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های اخبار شهرستان