نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح معیشتی اعاده شده از شورای نگهبان مورد بازنگری قرار گرفت و در حال حاضر قانونی شده و رئیس‌جمهور باید ظرف ۱۰ روز آن را ابلاغ کند، که چند روز آن هم گذشته است.
کد خبر: ۲۸۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۰۳ ساعت ۱۴:۱۵ ب.ظ 2020-11-23 14:15:25

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح معیشتی اعاده شده از شورای نگهبان مورد بازنگری قرار گرفت و در حال حاضر قانونی شده و رئیس‌جمهور باید ظرف ۱۰ روز آن را ابلاغ کند، که چند روز آن هم گذشته است.

 محمدرضا میرتاج‌الدینی درخصوص اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص بودجه سال ۱۴۰۰ مبنی بر این‌که قیمت ارز یازده هزار تومان و هر بشکه نفت چهل دلار خواهد بود، گفت: این اعداد و ارقام مبنای محاسباتی هستند و به صورت نانوشته در بودجه قرار می‌گیرند و بر اساس آن درآمدها محاسبه می‌شود زیرا معمولاً مبنای قیمت‌ها را به گونه‌ای قرار می‌دهند که قابل وصول، دسترسی و دست‌یابی باشد.

 نائب‌رئیس کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت امسال نرخ ارز را در بودجه بین یازده تا یازده هزار و پانصد تومان و قیمت هر بشکه نفت را چهل دلار در نظر گرفته است که باید این اعداد در کمیسیون‌های برنامه و بودجه و تلفیق بررسی شود.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این اعداد و ارقام دستخوش تغییراتی شوند، عنوان کرد: تجربه گذشته نشان می‌دهد معمولا آن بودجه‌ای که دولت به مجلس می‌آورد چندان تغییری نمی‌کند، شاید در مواردی ۵درصد تغییر کند اما تغییر چندانی نخواهد کرد.

 نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو خاطرنشان کرد: دولت با جمع‌بندی شرایط اقتصادی، بین‌المللی و داخلی مبنای نرخ ارز و قیمت نفت را مشخص کرده و مجلس هم آن‌ها را بررسی و تصویب می‌کند؛ یعنی به عبارت دیگر نفت بشکه‌ای چهل دلار و ارز یازده هزارتومانی مبنای محاسبات قرار می‌گیرد.

 وی خاطر نشان کرد: این که گفته می‌شود برای مثال، نفت بشکه چهل دلار، یعنی ما نفت را به مبنای قیمتی چهل دلار می‌‌فروشیم و سپس آن را به ریال محاسبه و درآمد به دست آمده اساس هزینه قرار می‌گیرد.

 این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: حال ممکن است تعدادی از نمایندگان با این ارقام موافق نباشند و برای مثال بگویند نرخ ارز به جای یازده هزار تومان، دوازده هزار تومان باشد؛ این‌ها گفت‌وگوهای خارج از بودجه است و براساس توافق نسبت به آن اقدام می‌شود

 وی درخصوص وضعیت طرح کمک معیشتی که باتوجه به نظرات شورای نگهبان دچار تغییراتی شد، گفت: طرح کمک معیشتی (یارانه ۱۲۰ هزار تومانی) اعاده شده از شورای نگهبان مورد بازنگری قرار گرفت و در حال حاضر هم قانونی شده است. رئیس جمهور هم طرف ۱۰ روز باید آن را ابلاغ کند که باید بگویم چند روز آن هم گذشته است.

 نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظرف ۲ هفته هم باید آئین‌نامه اجرایی این قانون نوشته و دولت باید آن را عملیاتی کند.

 وی گفت: شورای نگهبان ایراد گرفته بود که محل تأمین این طرح مشخص نیست و برای همین هم تائید نمی‌کرد که ما این مورد را در مجلس اصلاح کردیم.

 

منبع: ایلنا

 

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳۴
نظر شما

سایت اوزخبر از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه های 0